Preservatie Behalve aan restauratie wordt overal aandacht besteed aan preservatie. In dit ver band moeten genoemd worden de maatregelen, die genomen worden ter beveiliging tegen brand (metalen rekken, brandmelders), de maatregelen ter verkrijging van de juiste temperatuur en luchtvochtigheid (air conditioning), het gebruik van zuurvrije kartonnen opbergdozen en mappen en het vervaardigen van microfilms van docu menten, die in slechte staat verkeren, die veel geraadpleegd worden en die zwak en bros zijn (kranten in de Verenigde Staten, Canada, Israël, Maleisië). Hieraan moet worden toegevoegd de Nederlandse methode van charterberging in melinex hoezen. Van een nationaal plan ter bescherming van documenten is slechts hier en daar sprake (Verenigde Staten, Rusland, D.D.R.). Meestal wordt er in de afzonderlijke archiefbewaarplaatsen gewerkt naar behoefte en mogelijkheid. De documenten, die aan restauratie toe zijn, worden t.o.v. het totaal aan documen ten geschat tussen 10 (Oostenrijk), 15 (Archives Nationales te Parijs) en 40 (België), 50 (Polen). In de practijk kunnen meestal slechts de meest beschadigde en kostbaarste stukken gerestaureerd worden. In de Sovjet-Unie wordt prioriteit ver leend aan restauratie van moderne documenten (kranten). Behalve door vocht en vuur wordt vooral schade geleden door het gebruik (tran sport), slechte klimatologische omstandigheden en insecten en ander gedierte (wor men, termieten, kevers, muizen, ratten). Na binnenkomst in de archiefbewaarplaatsen worden de stukken gereinigd, meestal nog op de traditionele wijze; het instrumentarium beperkt zich dan tot stofdoek, borstel en stofzuiger. Eén Nederlands rijksarchief beschikt over een vaste afzuigin stallatie. In Spanje werkt men met een 'pistolet a air comprimé agissant par expira tion', in Rusland met een pneumatische afzuiginstallatie, methodes die ook in de Verenigde Staten toegepast worden. In Italië en Roemenië experimenteert men met nieuwe apparatuur. De Belgen daar entegen schakelen eenvoudig een schoonmaakbedrijf in en de Engelsen zeggen nuch ter dat voor hen het probleem niet bestaat omdat ze weigeren ongereinigde docu menten op te nemen. Desinfectering geschiedt via verhitting of beroking. Er bestaan apparaten, die de documenten behandelen met ethyleenoxyde en kooldioxyde (Verenigde Staten, Roe menië, India, Polen, Italië) of met andere chemische middelen. Wij kennen hier en daar zgn. thymolkasten. Voor ontzuring heeft men een vochtmethode en een gasmethode (bv. ammoniak- damp). De gasmethode wordt vooral toegepast wanneer de gebruikte inkt oplosbaar is en voor tekeningen. In Polen werkt men met een oplossing van koolhydroxyde. Restauratie van perkament Restauratie van perkament is in landen als Ghana, India, Israël, Maleisië, Turkije, Bulgarije, Canada en de Verenigde Staten niet of zo goed als niet urgent. In andere landen wordt hieraan veel tijd besteed, maar de opgegeven procentuele cijfers zeggen weinig, omdat het uitgangspunt verschillend is: van 5 (Denemarken), 10 (Rus land) tot 90 (Frankrijk). [48] Na reiniging worden vet en schimmel onttrokken met behulp van chemische midde len, de stukken uitgevouwen en onder druk vlak gemaakt. Tenslotte wordt er voor gezorgd dat ze hun soepelheid herkrijgen. In diverse landen worden de lacunes vakkundig opgevuld met nieuw perkament; in Roemenië worden de kleine gaatjes gestopt met een perkamentpasta. Zwakke docu menten worden verstevigd met natuurzijde recto en verso gelijmd met stijfsel over het hele oppervlak (D.D.R., België, Nederland, Engeland) of met Japans papier. In Denemarken en Italië wordt experimenteel geplastificeerd met acetaat cellulose. Onderzoekingen vinden plaats in Roemenië, Zweden en Rusland. Restauratie van papier Bij de restauratie van papier vindt plastificatie of laminatie, vooral met acetaat cel lulose of met polyethyleen, bijna overal toepassing. De lamineermachines zijn van Amerikaanse, Duitse, Engelse en Joegoslavische makelij (in Nederland Hennecken's cacheermachine). Ook wordt wel met een pers gewerkt en zelfs met de hand (in India en Maleisië als werkverschaffing). Ter versteviging wordt Japans papier ge bruikt. Japans papier wordt ook naast zijde en ander materiaal (in Nederland oud papier) gebezigd bij de traditionele restauratie van papier. In Rusland worden diverse oplossingen gebruikt om de inkten te versterken. Ook past men daar (evenals in Bulgarije en Polen) een methode toe om met behulp van papierpasta het papier op te vullen. Administratieve organisatie In vele landen zijn restauratie-ateliers aan de archiefdiensten verbonden. Eigen labo ratoria voor researchwerk vinden we bij de staatsarchieven in Rusland, Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië, India, ook in het Vaticaans archief en in het archief van Seeland (Denemarken). In andere landen maakt men gebruik van de diensten van laboratoria van diverse wetenschappelijke en culturele instellingen, in België het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium, in Nederland het Centraal labo ratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap. In de West-Europese landen vallen de restauratie-ateliers onder de verantwoorde lijkheid van het wetenschappelijk kader; in de Verenigde Staten, Canada, Ghana, Maleisië, Turkije en de D.D.R. staat een technicus aan het hoofd, in de landen waar het restauratie-atelier aan een laboratorium is gekoppeld, heeft een chemicus de lei ding. Dat is het geval bij de National Archives in de Verenigde Staten, in Rusland, Bulgarije, Polen, Roemenië en India. Het personeel van de Nederlandse restauratie-afdelingen omvat ca. 1 tot 4 man. In de Archives Nationales te Parijs werken 21 personen, in Maleisië 10. Voor alle Ita liaanse archieven gezamenlijk worden 64 personen opgegeven, voor India 27, voor Ghana 43 personen. Het aan de laboratoria verbonden personeel is geringer in aan tal, meestal 1 chemicus; in Polen en in India 4, in Roemenië 7. Aan het Spaanse Instituto central de restauracion espagnol zijn 4 chemici verbonden, aan het Neder lands Centraal laboratorium 1 physicus en 4 chemici. [49]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 31