cumentatiemateriaal. Dit kan niet anders dan via een democratisch centralisme, waarbij de lagere organen rekenschapplichtig zijn tegenover de hogere. De uitge breide archiefwetgeving in de D.D.R. gaat uit van een uniform allesomvattend sy steem. De Staat controleert alles. De collectivités locales op het laagste niveau in Rusland hebben geen eigen archief bewaarplaatsen. Na een voorlopige bewaring in de bewaarplaatsen van het arrondis sement worden de archivalia definitief opgenomen in de (staats)archiefbewaarplaat- sen van het district (okrug) of de regio (oblast). Vergaande centralisatie en coördinatie treffen we, behalve in Rusland en de D.D.R., ook aan in Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië en Tsjechoslowakije. De lagere besturen moeten hun archieven, zodra ze voor de administratie geen nut meer heb ben, aan de beheerders der archiefbewaarplaatsen van het hogere bestuur afstaan, die ze voorlopig bewaren totdat definitieve opname in een der staatsarchieven volgt. Voor alle locale archieven geldende normen worden vastgesteld door de directeur- generaal van het staatsarchief (Direktor der Staatlichen Archivverwaltung). De be langrijke archieven van Praag en Bratislava hebben de positie van een staatsarchief; hetzelfde is het geval met de archieven van de grote Russische steden. In Rusland, Tsjechoslowakije en Joegoslavië is de staat gefederaliseerd, met als ge volg dat de afzonderlijke republieken hun eigen nationale archieven beheren. Aan de basis van het Joegoslavische bestuursapparaat staat de commune. Groepen van 15 tot 20 kleine communes zijn overgegaan tot internationaal beheer van de archief bescheiden van blijvende waarde. Vergelijking met de Nederlandse streekarchivari- aten is mogelijk. In de intercommunale archiefbewaarplaatsen worden uiteindelijk de archieven opgenomen van alle binnen het territoir fungerende bestuursinstellin gen. De archivarissen van de afzonderlijke republieken oefenen toezicht uit. Hoewel Joegoslavië zich voorstaat op een grote locale autonomie (en gedecentraliseerd ar chiefbeheer), mag niet uit het oog verloren worden dat er een sterke staatscontrole is, gebaseerd op het inzicht dat alle archieven in wezen staatsarchieven zijn. Inhoud der locale archiefbewaarplaatsen In landen met een gedecentraliseerd archiefbeheer bewaren de collectivités territori ales primaires naast hun registratuur-archieven ook hun historische archieven. Zo is het in Engeland, Canada, Nederland, de Duitse Bondsrepubliek, Noorwegen, Spanje en de meeste Zwitserse kantons. In andere landen (België, Frankrijk, Oostenrijk en enkele Zwitserse kantons) is depo nering van historische archieven in de staatsarchiefbewaarplaatsen wel geen eis, maar toch een mogelijkheid, waarvan veel gebruik gemaakt wordt. In de states van de Verenigde Staten zijn o.a. regionale archiefbewaarplaatsen (area research centers) voor definitieve bewaring van locale archieven ingericht. In Zweden, Denemarken en Finland, waar de centralisatie het sterkst is voortge schreden, zijn alle historische archieven overgebracht naar de staatsarchiefbewaar plaatsen. Wel zijn er in al deze landen steden, die hun belangrijke historische archie ven in eigen beheer behouden hebben. In Rusland, de D.D.R.Bulgarije, Hongarije, Polen en Roemenië blijven de histori- sche archieven ook niet ter plaatse, maar worden ze overgebracht naar de staatsar chiefbewaarplaatsen in de regio (oblast, Kreis) of departement, nadat ze tijdelijk in een intermediaire archiefbewaarplaats (Verwaltungsarchiv) berust hebben (arrondis sement, Kreis, district). In Joegoslavië komen de historische archieven na ca. 10 jaar in de intercommunale archiefbewaarplaatsen terecht. Ofschoon in de locale archiefbewaarplaatsen zich doorgaans alleen de archieven be vinden van de eigen administratie (registratuur-archieven en eventueel historische ar chieven), komt het ook voor dat gedeelten van de staatsarchieven, die betrekking hebben op de collectivité locale erin ondergebracht worden. In Engeland vindt men in enige locale archiefbewaarplaatsen rechterlijke stukken; in Frankrijk zijn hier en daar ook stuken van kerkelijke of rechterlijke aard achtergebleven of zijn notariële archieven in bewaring gegeven aan stadsarchieven. In Spanje en in Nederland wor den ook rechterlijke, notariële en andere archieven, die op een gemeente betrekking hebben, aan die gemeente in bewaring gegeven, wanneer deze een eigen archivaris en een doelmatige archiefbewaarplaats heeft. Omdat in Oost- en Centraal Europa alle locale archiefbewaarplaatsen staatsarchief bewaarplaatsen zijn, is het daar gewoon dat alle documenten, die betrekking hebben op een bepaald territoir, in de archiefbewaarplaats van dat territoir bewaard worden. Bij opheffing en samenvoeging van collectivités locales worden in de meeste landen de archieven overgedragen aan de collectivités locales, die de rechten en verplichtin gen hebben overgenomen; in enkele landen (Denemarken, Zweden, Oostenrijk en Hongarije) worden de archieven der opgeheven collectivités locales overgebracht naar de staatsarchieven. Dat in een aantal landen, met name in het Oostblok, intermediaire archiefbewaar plaatsen voor tijdelijke bewaring zijn ingericht, is reeds ter sprake gebracht. De archieven der collectivités locales secondaires (provincies, departementen, dis- stricten enz.) vormen in het algemeen het locale net van de staatsarchieven (België, Nederland, Scandinavië, Griekenland, Italië, Oostblok). De county archives in Engeland zijn daarentegen geheel onafhankelijk van de Staat. De departementale archieven in Frankrijk bevatten naast staatsarchieven ook zuiver departementale archieven en archieven van communes. Personeel In de kleinste bestuurseenheden is gewoonlijk aan de secretaris het archiefbeheer toevertrouwd. Waar in de locale archieven historische bestanddelen aangetroffen worden, wordt het beheer daarvan dikwijls aan historisch geïnteresseerd of vakbe kwaam personeel opgedragen. De plaatselijke besturen zijn in Engeland, België, Spanje, Oostenrijk, Zwitserland en Joegoslavië vrij om aan te stellen wie ze willen. In de Engelse counties en in de grote steden komen alleen gegradueerden in aanmerking. In andere landen moeten gekwalificeerden benoemd worden. Zo zijn bij de archief diensten in Nederland alleen hogere (universitair opgeleide) en middelbare archief ambtenaren benoembaar. In de Bondsrepubliek Duitsland vinden we naast de höhere Dienst (hogere archiefambtenaren) de gehobene Dienst (middelbare archief- [42] [43]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 28