Het staatsarchief te Boekarest, Boulevard Gheorghe Gheorghiu-Dej 29. Naast het archiefgebouw is het stadhuis zichtbaar. [38] werden gepresideerd door prof. Bautier en dr. W. Mommsen, directeur van het Bun- desarchiv te Koblenz. Aan de hand van het rapport en de gegeven toelichtingen kan het volgende overzicht gegeven worden: Collectivité locale De inhoud van het begrip collectivité locale verschilt van land tot land. Centrale, provinciale en locale overheden kunnen hiërarchisch met elkaar verbonden zijn, maar ook is het mogelijk dat de lagere overheden beschikken over een grote mate van autonomie. Bautier beperkt zich tot de administratieve territoriale collectivités, die belast zijn met de zorg voor algemene belangen. Hij onderscheidt daarbij tussen collectivités territoriales primaires (commune, gemeente) en collectivités territoriales supérieures (secondaires) (provincie, regio, Kreis, county, district enz.). De collec tivités locales, waartoe niet de totale bevolking van een territoir behoort of die voor de behartiging van bijzondere belangen bestaan, hetzij ze van publiekrechtelijke aard (in Nederland de waterschappen), hetzij van privaatrechtelijke aard zijn, worden niet behandeld. Collectivité territoriale primaire Bijna overal, behalve in Engeland, wordt een tendens tot schaalvergroting geconsta teerd. In Frankrijk, Zwitserland, Scandinavië en Joegoslavië zijn de kleine eenheden voor de behartiging van bepaalde gemeenschappelijke belangen gaan samenwerken in grotere verbanden (districts urbains, Greater London Council). In Frankrijk, Nederland en Spanje zijn in rechte alle gemeenten gelijk; in Scandina vië, Roemenië en Maleisië wordt onderscheiden tussen plattelandsgemeente, kanton en stad; in de Verenigde Staten tussen counties en municipalities; in Rusland tussen dorp, kleine stad, arrondissementsstad en regionale stad. Collectivité territoriale supérieure Beneden het niveau van de provincie treft men kantons, arrondissementen en distric ten aan. In de Scandinavische landen hebben zich vele kleine plattelandsgemeenten verenigd tot kantonnale gemeenten; evenzo in Israël. In Rusland vindt men het ar rondissement, het district (okrug) en de regio (oblast); in Hongarije het district en het departement. Bijna overal is de autonomie van de collectivité locale (vooral in financieel opzicht) sterk beknot door de Staat. Autonomie wordt nog gerespecteerd in Engeland. In Joegoslavië zijn nieuwe ge meenten gevormd van gemiddeld 30.000 inwoners, die een grote zelfstandigheid hebben. Staatstoezicht zien we met name in Frankrijk. De préfect in het departement vertegenwoordigt de centrale regering, die toezicht uitoefent op het departement; de préfect oefent toezicht uit op de commune. In de Verenigde Staten zijn de local authorities afhankelijk van de regering van de state, waaronder zij ressorteren. In Zweden en Finland zijn de provincies niet anders dan zuiver administratieve collec tivités locales zonder autonomie. In Rusland is de Staat almachtig overeenkomstig [39]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 26