Xle Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives Locale archieven en Restauratie van archivalia Te Boekarest is van 23-27 september 1969 de Xle Conférence Internationale de Ia Table Ronde gehouden, waaraan deelgenomen werd door meer dan 70 collega's uit 26 landen. Oost en West waren ongeveer gelijkelijk vertegenwoordigd. De grootste delegatie was wel die van Roemenië, het ontvangende land. Voor het Nederlandse rijksarchiefwezen was aanwezig de rijksarchivaris in Zeeland, dr. P. Scherft, voor de Vereniging van Archivarissen in Nederland ondergetekende. Een Engelse delegatie ontbrak helaas. Een congres in Oost-Europa is op zich zelf een gebeurtenis; voor de meeste vakge noten uit een land als Roemenië is het een enige kans om buitenlandse vakgenoten te ontmoeten. Voor hen die Oost-Europa niet kennen, verruimt het anderzijds de blik ongedwongen contact te hebben met collega's, die practisch niet in de gelegenheid zijn naar het Westen te reizen. De wederzijdse waardering, niet alleen beroepsmatig maar ook in het menselijke vlak, groeit erdoor. Het aantal deelnemers was groter dan dat van vorige dergelijke conferenties. De dis cussies leden eronder. Toch moet men ook weer niet de waarde van discussies op internationale bijeenkomsten overschatten. Het gaat vooral om de persoonlijke con tacten en die zijn zeker óf vernieuwd óf gelegd. Voor een groot deel is dat te danken aan de hartelijke ontvangst en voortreffelijke organisatie van onze gastheren en gast vrouwen onder leiding van de Directeur-generaal van het Staatsarchief, de heer Gheorge Titileanu. Zij hebben deze Table Ronde weten te maken tot een ontmoe- tingsfeest als nog niet was vertoond. De vergaderingen waren tot drie beperkt. Ze werden gehouden in het nieuwe con gresgebouw achter het oude Koninklijk Paleis. Dank zij een uitstekend functione rend simultaanvertalingssysteem, kon al wat gezegd werd verstaan worden in het Frans, Duits, Engels, Russisch en Roemeens. De onderwerpen, die ter sprake kwa men, worden hierna uitvoerig behandeld. Aan de eerste zitting werd luister bijgezet door een begroetingsspeech van de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Cornel Onescu. Tot de hoogtepunten van het congres behoorden de diners, aangeboden door de minister en door de heer Titileanu diners die dank zij de keur van spijs en drank, de luid ten gehore gebrachte volksmuziek en -zang en de algemeen heersende vrolijk heid, soms iets weg gehad moeten hebben van een oosters bojarenfestijn en het speciaal in een der theaters voor ons georganiseerde spectacle folklorique van de dansgroep 'Ciocirlia'. Andere evenementen waren de ontvangst ten stadhuize door de burgemeester van Boekarest, de bezoeken aan het goed ingerichte Kunstmuseum (waar o.a. Rem- [36] brandts schilderij Esther en Haman te zien is), het museum van het Dorp (open luchtmuseum) en de grote expositie van de nationale economie, een indrukwekkende manifestatie van wat in de socialistische republiek Roemenië tot stand gebracht is sedert het land 25 jaar geleden werd bevrijd. Een speciaal bezoek gold de tentoonstelling van Roemeense archivalia waaronder prachtige kloosterdocumenten opvielen in de expositieruimte van het Staatsar chief, en de bewaarplaatsen, restauratieateliers en laboratoria van het Staatsarchief. Indrukwekkend zijn vooral de prestaties op archieftechnisch gebied (research, res tauratie en reproductie). Een computer verstrekt bepaalde gegevens, die in de archie ven verscholen zitten. Op de vraag, welke archivalia betreffende Nederland aanwezig zijn, bleef het antwoord niet uit. Men was trouwens zo vriendelijk geweest documen ten met betrekking tot vele aan het congres deelnemende landen, waaronder Neder land, te exposeren. Was voor de dames der deelnemers een eigen aantrekkelijk programma samengesteld voor de ochtenden van 23, 24 en 25 september, vrijdag 26 en zaterdag 27 september waren gereserveerd voor gemeenschappelijke excursies, aangeboden door onze gast heren. De bustochten om de doelen te bereiken waren lang, maar gaven gelegenheid iets van het land en zijn bevolking waar te nemen. De eerste excursie leidde naar het protserige Koninklijk Paleis te Sinaia (Peles-museum) en Brasov, het vroegere Kronstadt, waar het staatsarchief met oude Duitstalige fondsen en de bekende Evangelische Zwarte Kerk bezichtigd werden. De route door de Karpathen bood prachtige uitzichten. In een als Daciërhut ingericht restaurant, hoog boven Brasov gelegen, werd het goede der aarde genoten. De volgende dag werd een in een uitge strekt wijngebied gelegen wijnkelder bezocht en werden de Roemeense wijnen tijdens een afscheidsdéjeuner geproefd. Het was een passend besluit van een conferentie, die in de herinnering der deelnemers zal blijven voortleven als de tot nu toe vrolijkste Table Ronde in de geschiedenis. Onze bijzondere erkentelijkheid gaat uit naar collega Titileanu en zijn gehele staf, die na een enorme voorbereiding tijdens de congresweek van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer geweest zijn om het hun gasten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Met de stralende zon als bondgenoot zijn zij daar volledig in geslaagd. Locale en regionale archieven Prof. R. H. Bautier (professeur a L'Ecole des Chartes te Parijs) heeft aan de deel nemers van de Table Ronde een vragenlijst toegezonden m.b.t. het centrale thema Les archives des collectivités locales. Uit de door hem ontvangen antwoorden heeft hij een uitgebreid rapport gedistilleerd, dat korte tijd voor de conferentie werd toe gezonden. Helaas konden daarin de antwoorden van de Duitse Bondsrepubliek, Italië en de Verenigde Staten niet meer verwerkt worden. Tijdens de conferentie werd het antwoord van de Verenigde Staten door de vertegenwoordigers van dat land gedistribueerd. De werkvergaderingen bestonden uit het resumeren van de situaties in de afzonder lijke landen met toelichtingen daarop. Behalve het standpunt van de Verenigde Sta ten, kwamen nu ook die van de Bondsrepubliek en Italië ter sprake. De zittingen [37]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 25