jaargang per kalenderjaar verschenen. Dit in aanmerking nemende zijn via de uit gever alleen de jaargangen 1899, 1903, 1914, 1915, 1916, 1918, 1920, 1924, 1927, 1932, 1933, 1955 en 1964 te verkrijgen, alsmede de index over 1892-1938. Voor alle andere jaargangen tot en met 1963 doet het bestuur een dringend be roep op de leden om exemplaren, die zij kunnen missen, te zenden aan mevrouw drs. E. P. Polak-de Booy, Frans Halslaan 74, Bilthoven, dan wel naar haar kan tooradres: Centraal Register van Familiearchieven, p.a. Rijksarchief in Utrecht, Alexander Numankade 201, Utrecht. Telefonisch is mevrouw Polak te bereiken onder 030 - 71 62 55 (b.g.g. 71 00 44) en na 17 uur onder 030 - 78 48 38. Als ieder een naar vermogen medewerkt, kunnen mevrouw Polak en degenen, die bereid zijn haar daadwerkelijk terzijde te staan, de index, zoals die hun voor ogen staat, tot stand te brengen en daarmede de Nederlandse archiefwereld in al haar ge ledingen een grote dienst bewijzen. Moge hun, die de energie en de ideeën opbren gen voor dit werk, het dan ook aan het onmisbare materiaal niet ontbreken! Tehuis voor Archief ambtenaren genaamd Morrenhuis Naar aanleiding van berichten als zou de financiële positie van de Stichting Te huis voor Archiefambtenaren het voortbestaan van het Morrenhuis aan de Cele- besstraat 76 te 's-Gravenhage in zijn huidige vorm onzeker maken, heeft het be stuur van de Vereniging van Archivarissen in Nederland zich met een verzoek om nadere inlichtingen tot het college van regenten gewend. Het bestuur heeft daarbij gewezen op het grote belang, dat collega's uit alle delen van het land hebben bij dit Haagse pied-a-terre, en voorts de aandacht gevraagd voor de uit drukkelijk bij testament vastgelegde bedoeling van Theodorus Morren en de cul turele betekenis van het in zijn vroegere woonhuis bewaard gebleven interieur van een verzamelaar uit het eind van de 19e en het begin van de 20e eeuw.1) Het be stuur heeft dan ook het vertrouwen van de vereniging uitgesproken, dat in ge zamenlijk overleg een bevredigende oplossing gevonden zal kunnen worden voor de financiële moeilijkheden van de stichting. 1 Zie Ned. Archievenblad 1967, blz. 137-139. [64] Kantmeldingen in registers van de burgerlijke stand Het waarnemend hoofd van de Vierde Afdeling van het Algemeen Rijksarchief verzocht om plaatsing van het volgende: In het Staatsblad nr. 326 van 1969 is opgenomen het Besluit van 21 juli 1969 tot vaststelling van een algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 25 sub c, d en e alsmede van de artikelen 16, vierde lid, en 44, eerste lid, van Boek 1 van het Burgerlijk Wetboek (Besluit Burgerlijke Stand). Naast vele andere wetenswaardigheden bevat dit Besluit het volgende artikel waarvoor in het bijzonder de aandacht wordt gevraagd: Artikel 30 1 Wettelijk voorgeschreven kantmeldingen worden opgemaakt door de ambtenaar van de burgerlijke stand, onder wie het register berust, waarin de kantmelding moet worden geplaatst. Is het register overgebracht naar een archief bewaarplaats als bedoeld in de Archiefwet 1962, dan wordt de kantmelding over eenkomstig een aanwijzing van de ambtenaar van de burgerlijke stand, die het register laatstelijk onder zijn berusting had, opgemaakt door de beheerder van die bewaarplaats. 2 De in het vorige lid bedoelde ambtenaar van de burgerlijke stand zendt, indien het dubbel of het afschrift van het register onder de griffier berust, de tekst van de kantmelding aan die griffier, die haar daarin overneemt. 3 Bij het plaatsen van de kantmeldingen kan worden gebruik gemaakt van stem pels. Het gebruik van cijfers in de kantmeldingen is toegestaan; voor zover zij echter een verbetering inhouden van een dag van geboorte, van huwelijk of van overlijden, moet deze dag in letters worden uitgedrukt. 4 De kantmeldingen worden geplaatst aan de kant of de voet van de akte, ge dagtekend en ondertekend. Dit betekent dat thans alle beheerders van de archiefbewaarplaatsen als bedoeld in de Archiefwet 1962, die registers onder hun berusting hebben, met het maken van de wettelijk voorgeschreven kantmeldingen zijn belast. Tot nu toe was deze bevoegdheid krachtens artikel 15 van de Archiefwet 1962 voorbehouden aan de rij ksarchi vari ssen. [65]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 5