Mejuffrouw Rijperman ridder in de Orde van Oranje-Nassau Op 27 mei 1969 werd in het gebouw van het Algemeen Rijksarchief na een toe spraak van prof. dr. F. W. N. Hugenholtz als voorzitter van de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis, aan mejuffrouw H. H. P. Rijperman het haar door de Koningin toegekende ridderkruis der Orde van Oranje-Nassau opgespeld, nadat zij reeds elf jaren geleden het daar gevestigde bureau der Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis met pensioen had verlaten. Om dit te begrijpen moet men weten dat mejuffrouw Rijperman, na voltooiing van de zware studie voor de middelbare akte Geschiedenis en na haar opleiding aan de Archiefschool, in 1920 als wetenschappelijk assistente in dienst trad bij genoemd bureau, waar zij de rechterhand werd van de directeur dr. N. Japikse bij het bewerken van diens monumentale bronnenuitgave der Resolutiën van de Staten-Generaal van 1576-1609, waarvan Japikse (die in 1937 met pensioen ge gaan was) in 1941 het elfde deel afsloot met de verklaring 'dat mejuffrouw Rij perman zoowel in den opbouw als in de afwerking van dit deel een nog grooter aandeel heeft gehad dan bij vorige deelen het geval is geweest'. Kort voordat Japikse 's Rijks dienst verliet had hij in 1937 bij het voltooien van zijn vijfdelige uitgave der briefwisseling van Koning-Stadhouder Willem III met Bentinck, getuigd, dat de meeste van zijn uitgaven niet zo vlak achter elkaar had den kunnen verschijnen 'had ik niet altijd kunnen rekenen en vertrouwen op den trouwen steun van mijne assistente wie ik nog veel nuttig en vruchtdragend werk ten behoeve van 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën toedenk'. Hij wist toen dat mejuffrouw Rijperman de opdracht zou krijgen zijn levenswerk zelfstandig voort te zetten tot 1609 (het sluiten van het Twaalfjarig Bestand). Aanvankelijk moest zij zich bezig houden met totaal ander werk van bronnen publicatie (annotatie van de briefwisseling van Groen van Prinsterer), doch daar na kon zij als wetenschappelijk ambtenaar der eerste klasse het werk van Japikse volgens eigen inzicht voortzetten, hoe zwaar die arbeid haar ook viel, toen zij, volgens eigen verklaring de steun van Japikse's 'uitgebreide en zeer bijzondere kennis' moest ontberen. In 1950 kon zij het twaalfde deel laten verschijnen, in 1957 het dertiende, terwijl thans het volumineuze veertiende deel gezet is. Daarmee heeft zij de grootse opzet, zoals die in 1910 ontworpen was, voltooid. Dat mejuffrouw Rijperman dit op zo'n nauwgezette manier heeft gedaan en hier aan nog elf pensioengerechtigde jaren heeft gewijd, vervult ons met grote waar dering en dankbaarheid voor dit in bescheidenheid zo belangeloos verrichte werk. Zo ooit, dan is hier het ridderkruis der Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt door prof. jhr. dr. P. J. van Winter als oud-voorzitter der Rijkscommissie voor Vader landse Geschiedenis, ten volle verdiend. Men kan zich zelfs afvragen of een offi cierskruis met meer in overeenstemming met de eminente prestatie van mejuf frouw Rijperman zou zijn geweest. J. Steur [126] Personalia Benoemingen Tot gemeentearchivaris van Zwolle als opvolger van de per 1 maart 1969 gepen sioneerde drs. Th. J. de Vries werd benoemd drs. F. C. Berkenvelder, tot dan toe chartermeester bij het Zwolse gemeentearchief. Tot commies bij het gemeentearchief te Breda werd m.i.v. 1 mei 1969 benoemd J. A. Jaeger (II). Aan hetzelfde archief werd m.i.v. 1 november 1969 mejuffrouw E. van Oudvorst benoemd als bibliotheekambtenaar. Tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Overijssel werd m.i.v. 1 augustus 1969 benoemd G. J. van der Heide. De archiefdienst verlieten per 1 juli 1969 Dr. H. P. H. Camps, chartermeester aan het Rijksarchief in Noord-Brabant, Dr. F. Ketner, hoofdchartermeester aan het Rijksarchief in Utrecht. Nieuwe leden Mevrouw drs. C. M. Ridderikhoff, Prinses Marijkestraat 79, Diemen, I, Histo risch Seminarie Universiteit Amsterdam, ZWO-opdracht. C. H. J. Helders, Willem de Zwijgersingel 208, Gouda, II, commies oud-archief Gouda. Bedankt heeft G. J. Lugard, Graaf van Burenstraat 34, Deventer. A d reswijzigingen Dr. A. J. Kok O.F.M., Kometenlaan 80, De Bilt, wordt: Kometenlaan 74, De Bilt. [127]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 36