Acta Historiae Neerlandica Eind 1969 verschijnt de vierde aflevering van de Acta Historiae Neerlandica. Dit jaarboek, dat onder auspiciën van het Nederlands Historisch Genootschap door E. J. Brill te Leiden wordt uitgegeven, is in de eerste plaats bestemd voor historici in het buitenland voor wie de taal een belemmering vormt om van Nederlands historisch werk kennis te nemen. De Acta bevatten oorspronkelijke artikelen en samenvattingen van belangrijke historische studies die eerder in het Nederlands zijn verschenen. Bovendien verscheen in deel II een bibliografisch overzicht over de Nederlandse economische geschiedenis in de 19e en de 20e eeuw door prof. dr. I. J. Brugmans en werden in deel III twee overzichten betreffende de histori sche wetenschappen in Nederland opgenomen. Dr. Ph. de Vries nam daarbij de geschiedbeoefening in de 19e eeuw voor zijn rekening en mr. H. Hardenberg het Nederlandse archiefwezen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van het Nederlands Historisch Genootschap, Kromme Nieuwe Gracht 20, Utrecht. Japanners in het Algemeen Rijksarchief In het kader van het 'Symposium on the Historical relation between the Nether lands and lapan', georganiseerd door het Japanologisch Instituut te Leiden, heeft op 9 september 1969 een groep lapanners een bezoek gebracht aan het Algemeen Rijksarchief in 's-Gravenhage. Zij werden ontvangen door de rijksarchivaris mevrouw dr. M. A. P. Meilink- Roelofsz, die een korte voordracht hield over de organisatie van het archiefwezen in Nederland. Uiteraard werd hierbij bijzondere nadruk gelegd op de inrichting van het Algemeen Rijksarchief. Ter gelegenheid van dit bezoek was er in de tentoonstellingszaal een expositie waarin het accent gelegd was op de oude handelsbetrekkingen van ons land met lapan. Men had een keuze gedaan uit de meest spectaculaire stukken uit het Decima-archief. Hieronder bevonden zich handelspassen uit 1609 en 1617 in hun originele lakdoos met het teken van de beroemde Shogun leyasu. Verder waren er kaarten en etsen van door het Japanse hof van de Shogun gevraagde artikelen met Japanse tekeningen. Er werden zoveel mogelijk Japanse stukken geëxposeerd waarop Japanse teksten voorkwamen, omdat op een enkele uitzondering na, de bezoekers de Nederlandse taal niet beheersten. Onder het gezelschap bevonden zich ook enkele artsen. Zij toonden vooral be langstelling voor de stukken waaruit de grote invloed bleek van de Nederlandse medische wetenschap op die van Japan. Ook het depot, waar de archiefstukken worden bewaard, werd door de gasten be zocht. Zij werden daar rondgeleid door de verschillende ambtenaren. Hoe geani meerd het bezoek ook was, toch worstelden de gasten met het probleem dat het oude, matig geoutilleerde gebouw van het Algemeen Rijksarchief met zijn te kleine ruimten zich in feite niet leent voor dergelijke manifestaties. [122] Document atiecongres 1969 Het vierde Documentatiecongres van en voor de Nederlandse archief-, biblio theek- en documentatiewereld werd op 7 november 1969 gehouden in de toneel zaal van het Nederlands Congresgebouw te 's-Gravenhage. Het werd georgani seerd onder auspiciën van de volgende organisaties: Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken, Centrum voor Literatuuronderzoekers, Nederlands Ge nootschap voor Document Reproductie, Nederlands Instituut voor Informatie, Documentatie en Registratuur, Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen, Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen, Sectie voor Speciale Bibliotheken, Sectie voor Wetenschappelijke Bibliotheken, Studiekring voor Documentatie en Administratieve Organisatie der Overheid en de Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor het programma verwijzen we naar Ned. Archievenblad 1969, blz. 24. Bij ingewijden bestaat de indruk, dat velen nog een verouderd idee hebben van de moderne benadering van het archief-, documentatie- en bibliotheekwezen. Men vreest dat daardoor degenen die het nodig hebben in bedrijf, organisatie of instelling van de beschikbare documentatiediensten onvoldoende gebruik maken. Ten einde de veelal verouderde voorstellingsbeelden te moderniseren was public relations tot het centrale thema van het Documentatiecongres 1969 gekozen. Onder public relations wordt verstaan: het in hoofdzaak door voorlichting stelselmatig bevorderen van goede verhoudingen met groepen van mensen van wier oordeel men als organisatie afhankelijk is voor het verwezenlijken van het beleid.1 Zowel in het opgevoerde rollenspel als in de daarop volgende forumdiscussie onder leiding van mr. A. Seret kwam tot uiting, dat de waarde en het nut van een documentatie moeilijk zijn te waarderen in een concreet geldsbedrag of aandeel in de productie, maar dat men zonder documentatie kansen mist en zich niet kan aanpassen aan een zich wijzigende vraag van het publiek of dat nu wetenschappe lijke onderzoekers zijn, ambtelijke instanties of afnemers van industriële produc ten. Voor de onderlinge contacten tussen de leden van de organiserende instellingen zijn de documentatiecongressen van veel betekenis. Het eerste werd op 24 oktober 1963 te Scheveningen gehouden: prof. dr. ir. R. M. M. Oberman sprak er over Documentatie voor Informatie.2 Het tweede, dat op 22 september 1965 eveneens te Scheveningen werd gehouden, stelde de overheidsdocumentatie centraal. Spre kers waren prof. dr. E. W. Hofstee, mr. N. H. Muller, drs. R. A. D. Renting3 en ir. D. J. Maltha. Het derde documentatiecongres werd op 27 september 1967 te 1 Mr. A. Seret, Public Relations, plaats en taak, Marka-reeks no. 97, Het Spectrum Utrecht 1968. 2 Ned. Archievenblad 1963, blz. 75 en NIDER-publikatie 2e serie nr. 41 '1963.09', UDC 002. 3 Ned. Archievenblad 1965, blz. 137-149, en NIDER-publicatie nr. 48 UDC 061.3. 053.7 '1965:002:35'. [123]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 34