gebracht. De voorzieningen daarvoor zijn bij voorbaat in alle vakken aanwezig, evenals de voorzieningen voor het ophangen der diverse typen hangmappen. Het is voor te stellen, dat in één Sesco-installatie verschillende soorten materialen wor den opgeborgen (b.v. èn de laterale hangmappen, èn tape, èn boeken of ringban den, èn kaarten). Enkele cijfers betreffende de afmetingen en gewichten: hoogte 2174 mm; breedte 950 mm (per sektie); diepte 834 mm; vloerbelasting 210 kg/ m2. De ombouw van Sesco is opgetrokken uit het reeds eerder besproken Multex- materiaal. Daardoor is het mogelijk ook voor Sesco etagebouw toe te passen en indien een ruimteprobleem dat noodzakelijk maakt, kan Sesco zelfs mobiel ge maakt worden. Kopiëren in kleur. Minnesota Mining and Manufacturing Company beter bekend als 3M Company is als eerste uitgekomen met een volautomatische kleurenkopieermachine. Men verwacht dat dit 'Color in Color'-procédé in de loop van 1970 door Minnesota (Nederland) N.V.2, de Nederlandse dochtermaat schappij van 3M, hier op de markt zal worden gebracht. Color in Color' is het resultaat van jarenlange research. Het is dan ook een moeizaam verworven succes voor de wetenschappelijke medewerkers van 3M op het gebied van de kopieertechniek. Over het principe van het systeem heeft men alleen onthuld dat het een combinatie is van verschillende 3M reproduktie-tech- nieken; voorts werkt het systeem niet, zoals fotografische procédés, met vloei stoffen. Color in Color maakt van elk origineel in ca. 30 seconden een kleurenkopie op A-4 formaat. De kleurenreproduktie is goed, vooral ook van dichte vlakken en halftonen (b.v. foto s). De kleurstabiliteit van de kopie is, ook bij sterke lichtin- werking, even goed of beter dan van de meeste kleurenfoto's. De ontwikkeling van dit procédé voegt een geheel nieuwe dimensie aan het kopiëren toe. Men is dan ook optimistisch gestemd over de plaats die het procédé op de kopieermarkt zal gaan innemen. Color in Color' biedt nog vele andere mogelijkheden, waaronder het maken van transparanten in kleur voor overhead projectoren. Het is zelfs mogelijk kleuraf beeldingen over te brengen op textiel, hout, metaal of ander materiaal. Hiertoe wordt gebruik gemaakt van een hulpapparaat ter grootte van een schrijfmachine. Verwacht wordt, dat het 'Color in Color' procédé zijn toepassing zal vinden op het gebied van reproduktie, reclame, kunst e.d. Het is echter nog te vroeg om een indruk te kunnen geven van alle toepassingsmogelijkheden, die in de praktijk nog naar voren zullen komen. Tijd- en geldbesparend hulpmiddel voor kopieermachine. Een nieuw tijd- en geldbesparend toebehoren waardoor het kopiëren verder wordt geautomatiseerd, wordt eveneens door Minnesota (Nederland) N.V. geïntroduceerd voor de 3M Dual Spectrum kopieermachine Model 209: de automatische origineleninvoer Model 155. 2 Rooseveltstraat 55, Leiden, tel. 01710-34541. [116] Het unieke van dit toebehoren is dat het zonder verdere bediening ongeveer 200 originelen in de kopieermachine kan brengen. Daardoor wordt het mogelijk om de kopieermachine ineens te voorzien van een aantal originelen (tot 200) om daar van een willekeurig aantal kopieën te vervaardigen zonder dat er verder naar de machine wordt omgekeken. Het proces is eenvoudig: men stelt een wijzer in op het gewenste aantal kopieën per origineel en drukt op een knop. De machine schakelt zichzelf uit wanneer het laatste origineel is gekopieerd. Kopieën en ori ginelen worden afzonderlijk opgevangen. Bij de perfectionering van dit apparaat werd een aantal belangrijke problemen opgelost, niet alleen werkt het apparaat bij het invoeren van originelen van ver schillend formaat en gewicht probleemloos, ook wordt door een speciale con structie voorkomen dat originelen aan elkaar blijven kleven. Het kopiëren geschiedt langs fotografische weg, volgens het 3M Dual Spectrum Systeem: volkomen droog. Het beeld van het origineel wordt tijdens de belich ting overgebracht op z.g. intermediate-papier, waarna binnen enkele seconden een kopie verschijnt op zuiver wit papier. Vereniging van Archief restauratoren Eind oktober 1969 werd te Arnhem door zes en twintig aan rijks- en gemeente archieven verbonden met restauratie- en boekbinderswerk belaste ambtenaren een vereniging van archief restauratoren opgericht. Deze zal zich onder meer inspan nen voor het verbeteren van de vakopleiding. Ir. J. Lodewijks, directeur van het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en weten schap te Amsterdam, behandelde in een voordracht op de oprichtingsvergadering de vele problemen, die verbonden zijn aan de techniek van het restaureren van oude folianten, perkamenten, oorkonden, waszegels en andere in de archieven aanwezige voorwerpen.3 De heren G. A. de Graaf en C. van Gemert van het rijksarchief in Utrecht gaven een demonstratie van het afgieten van zegels of wel het nabootsen van de waszegels in moderne kunststoffen. De heer S. Geerlings van het rijksarchief in Gelderland toonde het gebruik van enige oude en nieuwe restauratiemiddelen. Het Japanse zijdepapier, dat veel gebruikt werd, is nauwe lijks meer in goede kwaliteit verkrijgbaar, omdat de huisindustrie, waarin het ver vaardigd werd, in Japan verdwijnt. Het wordt nu vervangen door een zeer door zichtig weefsel, dat op de oppervlakte van de te restaureren documenten geperst wordt. Het bestuur van de Vereniging van Archiefrestauratoren is als volgt samenge steld: S. Geerlings, voorzitter (Rijksarchief in Gelderland); H. A. J. Hoes, secre taris (Rijksarchief in Overijssel); J. Helder, penningmeester (Algemeen Rijksar chief). 3 Ir. Lodewijks heeft zich ook met de verbeterde charterbewaring volgens het systeem van dr. M. P. van Buijtenen en drs. P. J. Meij intensief bezig gehouden. Zie Ned. Ar chievenblad 1965, blz. 88 en 106-107. [117]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 31