Technisch nieuws Scientific and Technological Archives. De Universiteit van Illinois publiceerde onder de titel 'Scientific and Technological Documentation: Archival Evaluation and Processing of University Records Relating to Science and Technology' een studie van 35 bladzijden, waarin uitvoerig op alle aspecten van deze zaak wordt ingegaan. Aan de technische kant: schoonmaken van de stukken, gebruik van dozen, enveloppen en de berging in het algemeen wordt veel aandacht geschonken, alsook aan geluidsdocumentatie en fotografie. Belangstellenden kunnen tegen be taling van één dollar een exemplaar ontvangen van het Publications Office, Gra duate School of Library Science, Room 435 Library, University of Illinois, Ur- bana, Illinois, 61801. Nieuwe archiefstellingen. Ruys' Handelsvereeniging N.V.i voert het program ma dat gefabriceerd wordt door de Forges de Strasbourg, de grootste stalen meu bel fabriek van Europa. Het programma omvat bureaus, zitmeubelen, scheidings wanden, planborden, kaartenbakken, ladenkasten, bibliotheekrekken en (het meest uitgebreide gedeelte) Multex. Multex heeft een ongekende variatie in maten, toepassing, ruimtewinst, alles uit te breiden en aan te vullen met standaardmaterialen. Er zijn 7 standaard hoogte maten, 4 standaard breedtematen, 10 standaard dieptematen, 9 standaard vakken- schotten, 8 standaard laden en 3 formaten standaard hangmappen. Als de vloer vol is, kunnen de Multex rekken worden voorzien van een opbouwetage. Toe- gangstrappen en balustraden (met dichte of roostervloeren) behoren tot het stan daardprogramma. Van open Multex rekken kunnen fraaie kasten gemaakt worden in een handom draai. Want de vleugel-, vouw of schuifdeuren zijn onderdeel van het systeem. Zij passen altijd en zijn gemakkelijk te monteren. Multex rekken kunnen worden voorzien van: enkele of dubbele vleugeldeuren, enkele of dubbele vouwdeuren, schuifdeuren van metaal en schuifdeuren van glas. Multex rekken en kasten kun nen in de breedte, de hoogte, de diepte en ruggelings worden aangebouwd en ver rijdbaar gemaakt. Als na verloop van tijd de beschikbare ruimte te klein wordt, kan door een standaard wielstel en standaard rails ieder Multex rek en elke Mul tex kast gemakkelijk verrijdbaar worden gemaakt, zowel in langsrichting als in dwarsrichting. Ook in het interieur zijn zeer eenvoudig veranderingen aan te brengen. Het ver stellen van legborden, hangmappenrails enz. is met een enkele handbeweging te verwezenlijken. Alle legborden zijn voorzien van perforaties om de 7 cm. Daar- 1 Hoofdkantoor Lange Voorhout 17, 's-Gravenhage, tel. 070-184160, showroom Leegh- waterplein 3, 's-Gravenhage. [114] door kunnen de rekken en kasten verticale schotjes bevatten, laden en andere accessoires. De vouw- en vleugeldeuren hebben pianoscharnieren over de volle hoogte der kasten en zijn voorzien van verzonken handgrepen en afzonderlijke veiligheidssloten. Alle legborden kunnen van één of meer verstevigingsprofielen worden voorzien. Met één profiel wordt de draagkracht reeds verdubbeld. Een bijzonderheid over Multex, die direct te maken heeft met kwaliteit en duurzaam heid, is dat alle stelling- en kastonderdelen gedompeld zijn. Ruys' Handelsvereeniging heeft aan de afdeling 'Kantoor- en Bedrijfsinstallaties' een afdeling 'Installatie-adviezen' toegevoegd. Deze afdeling geeft vooral bij de inrichting van archieven, magazijnen en bibliotheken advies over de meest effi ciënte benutting van de ruimten, die beschikbaar zijn, alles in het kader van het van geval tot geval begrote bedrag. Aan de hand van situatie-tekeningen wordt advies gegeven over een te gebruiken codering, classificatie, een speciaal nummer stelsel, over een efficiente magazijn-routing, toe te passen andere hulpmiddelen (b.v. een kaartsysteem) en zo nodig een inzicht in het gebruik van kleuren. Voor het geval een dynamisch archief zowel kompakt opgeborgen dient te zijn als snel toegankelijk, is er het Sesco-systeem. Het is een systeem met verschuifbare vak ken, die bijzonder gemakkelijk gerangeerd kunnen worden. De bereikbaarheid van de documenten is maximaal, dankzij het feit, dat er twee rijen vóór elkaar geplaatst zijn. De capaciteit is, zolang er 950 mm. (of veelvouden daarvan) aan wandlengte beschikbaar is, onbeperkt. De capaciteit kan zodoende opgevoerd worden door aanbouw van nieuwe sekties. Staande op één plaats kan men 12 vak ken van de installatie moeiteloos bereiken. Dat betekent, dat men staande op die ene plaats, de inhoud van b.v. 18 laden van vierladenkasten kan bereiken. Hieruit volgt ook onmiddellijk, dat de vloeroppervlakte niet beter, niet optimaler is te bezetten dan juist met Sesco. Stelt men twee rijen Sesco tegenover elkaar op dan heeft men staand op één plaats in het tussenliggende werkpad de inhoud van 9 vierladenkasten direct tot zijn beschikking. Doordat de voorste vakken worden verschoven van links naar rechts en omgekeerd, en de achterste vakken van ach ter naar voren en omgekeerd, worden alle handelingen (uitnemen en terugplaatsen van de dossiers) uitgevoerd op de voorste linie van de installatie. Naarmate de installatie langer is, dus uit meer sekties bestaat, wordt de opstelling efficiënter en wordt een intensiever gebruik gemaakt van de beschikbare grondoppervlakte. De opbouwmogelijkheden van Sesco zijn vele, omdat om pilaren of kolommen kan worden heengebouwd. In dat geval lopen de voorste rijen vakken door en in één sektie worden de achterste vakken weggelaten om plaats te maken voor de pilaar of kolom. Voorzieningen zijn aangebracht voor de bevestiging van alle soorten hangmappen, dus zowel vierpuntsophanging als éénpuntsophanging, ter wijl ook de gewone bureaulade-hangmappen kunnen worden gebruikt. Deze laat ste soort echter slechts in de onderste vier rijen. Sesco biedt verder de mogelijk heid er kaartsystemen in op te stellen, al dan niet met gebruikmaking van spe ciale kaartenbakken. Andere opbergtoepassingen zijn: magneetbanden, tapes, grammofoonplaten, boeken, een 'classement posé' al dan niet met toepassing van tussenschotten. Deze tussenschotten kunnen om de 5 cm. in een vak worden aan- [115]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 30