op 1 mei 1968 in werking is getreden. In bruikleen werden o.a. verkregen het archief van het Diaconie-Weeshuis der Hervormde Gemeente te Amsterdam, 17e- 20e eeuw, het archief van het handelshuis Van Eeghen en Co, 18e-20e eeuw en het archief van de Nederlandse Jeugdgemeenschap 1945-1955. Aan de inventari satie van een aantal grotere en kleinere archieven werd voortgewerkt. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit post- en archiefzaken gegeven regels werden ruim 500 meter archiefstukken vernietigd. Het aantal aan het ar chief gebrachte bezoeken bedroeg 8311 (v.j. 8077), het aantal ten behoeve van ge meenteadministraties, -diensten en -bedrijven uitgeleende stukken 10.573 (v.j. 14.882). Deze daling is te verklaren als resultaat van het streven de uitlening te beperken tot het strikt noodzakelijke en door het toenemend gebruik van xero- copieën. Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen bedroeg 1174 (v.j. 1292). Breda. In 1967 moesten de archivaris en zijn medewerkers veel tijd besteden aan de herdenking van de vrede van Breda, die op 31 juli 1667 werd gesloten. In het Cultureel Centrum De Beyerd werd een tentoonstelling gehouden, waarvan een gedrukte catalogus verscheen. Aan de beschrijving van de bijlagen der stadreke- ningen uit de 18e eeuw en aan de beschrijving der 19e eeuwse stadsarchieven kon nauwelijks verder worden gewerkt. Een belangrijke aanwinst vormde het archief van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Breda, dat in bewaring werd over gedragen. Ook werd als bruikleen een belangrijke aanvulling verworven op het familiearchief Pels Rijcken. Het aantal bezoekers bedroeg 214 (v.j. 175), die 1255 (v.j. 1135) bezoeken brachten. 's-Gravenhage. Het jaarverslag over 1968 noemt de mogelijkheid om voor het Gemeentearchief onderdak te vinden in een op korte termijn te bouwen kantoor pand aan de Loosduinseweg, waarin ook het Gemeentelijk Energiebedrijf en het computercentrum gehuisvest zouden worden. De bovenste verdieping, welke een hoogte zal hebben van circa 5,29 meter, zal gelegenheid bieden voor de berging van de reeds aanwezige archiefstukken (circa 3600 meter); de onmiddellijk van secretarie en diensten over te nemen archieven (circa 2400 meter) en dan nog een capaciteit overlaten van circa 6000 meter voor de aanwas in de komende 40 a 50 jaren. De direct daaronder gelegen bouwlaag zal naast de nodige werkvertrekken ruimte bieden voor een studiezaal en een tentoonstellingszaal. Dit plan werd door de Haagse gemeenteraad in haar zitting van 24 februari 1969 goedgekeurd. Ordening en inventarisatie van het oud-archief der gemeente (1815-1851) werden voortgezet en enige kleinere in het verslagjaar verworven archieven werden ge in ventariseerd. De reeds in 1963 gereedgekomen Inventaris van het archief van het departement 's-Gravenhage van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen (1796-1940) en Catalogus van de bibliotheek van het departement door G. 't Hart werd gepubliceerd. Een gestencilde uitgave van de Inventaris van het archief van de Heilige Geest en het Heilige Geesthofje door mejuffrouw drs. A. M. I. de Haan is in voorbereiding. [108] Door het bestuur van de Koninklijke Maatschappij voor Natuurkunde 'Diligentia' werd in bruikleen gegeven het archief van de Maatschappij over de jaren 1792- 1951. Helaas bleek tussen het tijdstip dat daarover tussen bestuur en gemeente archivaris overeenstemming was bereikt en het moment van de werkelijke over dracht een overijverige kantoorjuffrouw een groot deel van het archief te hebben laten vernietigen, zodat nog slechts een zeer gering deel van wat enkele maanden tevoren nog van dit voor de geschiedenis van het Haagse culturele leven zeer be langwekkende archief aanwezig was en toen globaal werd geïnventariseerd, aan het Gemeentearchief kon worden overgedragen. De opvallend sterke stijging van het aantal bezoekers aan de studiezaal hield ook in 1968 aan. Het bedroeg 977 (v.j. 863) met een aantal bezoeken van 2674 (vj 2065). Groningen. Op 17 augustus 1968 kon het gemeentearchief zijn vijftigjarig be staan herdenken, aangezien het bij besluit van de gemeenteraad van 17 augustus 1918 als afzonderlijke tak van dienst is ingesteld. Door middel van een tentoon stelling in het Groninger Museum, getiteld 'Schrift en beeld uit Groningens his torie', werd aan de jubileumvreugde uiting gegeven. Op 19 december werd de expositie door de burgemeester geopend. Toen zij op 26 januari 1969 gesloten werd, had zij 5106 bezoekers getrokken, waarvan 1746 scholieren. De verzamelin gen van het archief, waaruit oorkonden, archiefdelen, gravures, kaarten, prenten, foto's, affiches en drukwerken tentoongesteld werden, zijn hierdoor zeker in de algemene belangstelling gebracht.3 Bij brief van 26 juni 1968 heeft de inspecteur der domeinen te Groningen namens de staat aan de gemeente het gebruiksrecht, dat zij krachtens een overeenkomst uit 1915 tot wederopzegging had van een gedeelte van het rijksarchiefgebouw, op gezegd. Voor het gemeentearchief zal dus eerlang een ander gebouw gevonden moeten worden. Ordening en inventarisatie der verzamelingen hadden, voor zover de andere werk zaamheden dit toelieten, geregelde voortgang. Inventarissen van verscheidene ge deponeerde archieven kwamen in voorlopige bewerking gereed. Bij de aanwinsten bevinden zich het archief van de voormalige Groninger Orkest Vereniging, het eerste notulenboek van de Bouwvereniging (1863-1875), dat voorzien van een pas send omslag jarenlang dienst heeft gedaan als het grote boek van Sint Nicolaas bij diens jaarlijkse intocht in de stad, en stukken betreffende de familie Quintus (17e eeuw-1955). Het archief werd bezocht door 269 (v.j. 280) personen, die 1401 (v.j. 1186) bezoeken brachten. Haarlem. Op 11 maart 1968 heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk haar beginselverklaring over de bouw van een gecombineerd archiefgebouw van rijk en gemeente in Schalkwijk ingetrokken. Op 22 maart d.a.v. werd tijdens een vergadering van de investeringscommissie besloten tot een uitbreiding van de huidige archiefbewaarplaats. Op de begroting van 1968 was 3 Een drietal foto's van de archieftentoonstelling verlevendigt het verslag. [109]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 27