Berichten staatsarchief te Posen in 1969 somt Cz. Skopowski de belangrijkste bestanddelen van dat archief op. H. Rappaport behandelt de in 1964 door de Sovjet-Unie aan Polen geschonken archieven van de Russische gouverneur-generaal van War schau, 1897-1917. H. Zajacowa wijdde aandacht aan de mijn-arbitrage com missie in Wieliczka, district Krakau, 1786-1855. Spoedig na de eerste verdeling van Polen in 1773 kwamen de zoutmijnen onder Oostenrijks beheer en de arbi trage commissie werd een mijn-administratiekantoor. Tenslotte traditiegetrouw twee studies over buitenlandse archieven: van S. Nawrocki over het Zweedse ar chiefwezen en van S. K. Kuczynski over het historische museum van het Public Record Office in Londen. Archiefkroniek, boekbesprekingen, overzicht van buitenlandse archieftijdschrif ten en een index op de vijftig afleveringen van Archeion besluiten dit jubileum nummer. J.H. v.d.HO Archivum Archivum XV, 1965, verschenen in 1969, geeft een overzicht van de inhoud van bijna honderd archiefbewaarplaatsen in 26 landen. Van elk archief wordt iets verteld over de geschiedenis en de indeling van het depot, over de belangrijke archieffondsen en over de stukken, die in het bijzonder op het buitenland betrek king hebben. Aanwijzingen voor het gebruik van archieven en hulpmiddelen en een korte bibliografie besluiten ieder overzicht. Voor Nederland werkte mee col lega G. J. W. de Jongh van het Algemeen Rijksarchief. In zes en een halve blad zijde kunnen buitenlanders gewaar worden wat er op Bleyenburg 7 en eventueel in Schaarsbergen van hun gading te vinden is. België is het enige land waarvan behalve het Algemeen Rijksarchief ook de rijksarchieven in de provincies zijn op genomen. Dit is gebeurd omdat sommige van die archieven van zo recente datum zijn, dat zij nog niet in het Annuaire international des Archives van 1955 en het supplement van 1959 waren opgenomen. Hoewel het overzicht gericht is op die archieven, die voor buitenlanders belangrijk materiaal bevatten en zo het inter nationaal historisch onderzoek wil bevorderen, moesten, zoals in het voor woord door Robert-Henri Bautier wordt opgemerkt, gemeentearchieven buiten be schouwing worden gelaten. Dat verklaart de afwezigheid van o.a. Amsterdam, waar door de Gemeentelijke Archiefdienst jaarlijks enige honderden schriftelijke verzoeken om inlichtingen uit het buitenland worden behandeld en buitenlandse bezoekers geen uitzondering zijn. J.H. v. d. HO [106] Gemeente- en waterschapsarchieven Alkmaar. Het jaarverslag over 1968 meldt een tweetal voor de archiefdienst in grijpende veranderingen, t.w. de m.iv. 1 maart tot stand gebrachte scheiding tus sen archief en stedelijk museum en het afscheid van archivaris Th. P. H. Wortel op 30 augustus.1 De heer Wortel beëindigde nog juist voor zijn pensionering de ordening van het archief van het Provenhuis Paling en Van Foreest, waarvan de inventaris eerlang in druk zal verschijnen.2 Op 13 juni werd W. A. Fasel, streek archivaris te Oisterwijk, m.i.v. 1 september tot gemeente-archivaris van Alkmaar benoemd. De adjunct-archivaris mr. J. H. Rombach kwam vrijwel gereed met de inventarisatie van het archief van het Burgerweeshuis. Bijzondere vermelding ver dient de overdracht van ongeveer vijftig kisten met in verband met de verbouwing van het stadhuis op de secretarie-afdelingen verzamelde archiefstukken. Hierdoor is het secretarie-archief tot aan de invoering van het registratuurstelsel thans ge heel onder beheer van de gemeentearchivaris gesteld. Het aantal archiefbezoekers bedroeg 287 (v.j. 274), die 1060 (v.j. 1068) bezoeken brachten. Amsterdam. In de loop van 1968 verrees het betonskelet van de nieuwe werk- vleugel aan het gebouw Amsteldijk en het afwerken van de gevels was aan het einde van het jaar reeds ver gevorderd. De restauratie en nieuwe inrichting van het oude gebouwencomplex werden voorbereid. De goede voortgang van de bouwwerkzaamheden aan de Amsteldijk leidde ertoe, dat het gebouw Herenmarkt 12 ontruimd kon worden. Het was in 1923 in gebruik genomen als tijdelijke be waarplaats voor de secretariearchieven van na 1813, die wegens de verbouwing van het stadhuis dakloos dreigden te worden; een tijdelijkheid, die mede ten ge volge van de ongunst der tijden bijna een halve eeuw heeft moeten voortduren. Nochthans heeft het gebouw al die jaren met al zijn onvolkomenheden onmisbare diensten bewezen, al moet men dankbaar zijn, dat de aperte brandgevaarlijkheid en de krakende vloeren nimmer tot een catastrofe hebben geleid en al moest het personeel er onder primitieve omstandigheden zijn taak verrichten. De ontruiming van het gebouw Herenmarkt zou evenwel nog niet uitvoerbaar zijn geweest zon der uitbreiding van de bergruimte in het gebouw Ceres aan de Nieuwe Prinsen gracht omdat het archiefdepot aan de Amsteldijk in afwachting van de restaura tie van het oude gedeelte geen archieven meer kan opnemen. De in voorgaande jaren geconstateerde gestadige groei van de werkzaamheden en bemoeiingen van de Archiefdienst zette zich onverminderd voort. Dit ver schijnsel zal zich naar verwachting nog verder openbaren, nu de Archiefwet 1962 1 Zie Ned. Archievenblad 1968, blz. 152. 2 Inmiddels gebeurd, zie hiervóór, blz. 96-97. [107]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 26