Durch den sozialistischen Wettbewerb nutzen wir unsere Möglichkeiten am besten! Kdmpft alle mit unter der Losung: Höchtste Effektivitat der Archivarbeit fiir Dich, für Deinen Betrieb, filr unseren sozialistischen Friedensstaat dem 20.Jahrestag der Deutschen De- mokratischen Republik entgegen! Wettbewerbskommission Neumann Zimmermann Hauke Bölicke Wischnewski Relius Met spanning wachten we de resultaten af, ook wie de persoonlijke prijs zal krij gen. Wat er te verdienen valt, kunnen we pas beseffen wanneer we lezen, dat op 7 oktober 1968 aan 'Kollegin Gertrud Miiller für Langjahrige Verdienste und be- sondere Leistungen auf dem Gebiet des Archivwesens die Berufsbezeichnung 'Staatlich geprüfter Archivar' toegekend is. Na het signaleren van deze idealistische manifestaties valt het mij moeilijk nog een normale bespreking van de overige inhoud van het tijdschrift te geven, hoe wel deze, zoals gewoonlijk, wel de moeite van het lezen waard is. Ik beperk mij daarom tot de aankondiging van de belangrijkste bijdragen: Peter Beyer, Grund- probleme der Zustiindigkeit, Bestandsbildung und Tektonik in den Stadtarchiven; Herbert Volkmann, Der Neubau des Staatlichen Filmarchivs der Deutschen De- mokratischen Republik; Die Erschliessung von Stadtarchiven, Ein Diskussionsbei- trag zur Anwendung der Grundsatze für die Wertermittlung auf Stadtarchive (Verfasserkollektiv); A. Schlegel, Neue Perspektiven der Mikrofilmtechnik; B. Brachmann/R. Stier, Erfassung und Ablage von Mikrofilmen (Dienstauftrage) Eine Arbeitsstudie; Gerhart Enders, Anwendungsmöglichkeiten kybernetischer Denkweisen, Methoden und Erkenntnisse in Archivwissenschaft und Archivar beit; Heinz Kofer, Das Archiv des Deutschen Fernsehfunks; Wolfgang Blöss, Sicherungsverfilmung in der Deutschen Demokratischen Republik, Ergebnisse und Erfahrungen; Gerhard Schmid, Kartons und Ziehmappen als Archivgutbe- halter; Botho Brachmann, Entwicklung der Informationsüberlieferung und -be- wertung; Lieselott Enders, Zum System der Bewertung; Hans Herz, Vorausset- zungen und Vorteile bei der Verwendung von kompakten Regalanlagen; Joachim Lehmann, Zum Verhaltnis von Provenienzprinzip und Historischem Prinzip; H. Wolf, Die Zentrale Erfassung von Gelehrten- und Schriftstellernachlassen in der D.D.R.; Hugo Cordshagen, Das Archiv der mecklenburgischen Landstande. W.J.F. Archives et Bibliothèques de BelgiqueArchief en Bibliotheekwezen in België Hoewel dit blad in feite nog steeds twee keer per jaar verschijnt is het in naam van halfjaarlijks via periodiek nu driemaandelijks geworden. Aflevering 1-2 van 1968 heeft een gevarieerde inhoud. Wij noemen daarvan de studie van E. Per- [102] soons over De Namen van de Schriftsoorten bij de Moderne Devoten en de studie van E. Vandewoude over Louis Kinkin, administrateur de la Liste civile. Zijn nagelaten papieren werden in 1914 door het Hof gekocht en zij berusten sedert kort in de archieven van het Koninklijk Paleis. Behalve een inleiding en een inven taris van deze papieren, publiceert Vandewoude ook een vijftiental van deze do cumenten. Emir Fathy Al-Akermi, die aan de Koninklijke Bibliotheek van België een speciale opdracht vervult, geeft een overzicht van het archiefwezen, de biblio theken en de documentatiediensten in de Arabische landen Soedan en Syrië. In het eerste land overweegt het administratieve aspect, in het tweede het geschied kundige en museale. Aangekondigd wordt de uitgave van middeleeuwse handschriften uit de Neder landen in facsimile door de uitgeverij Rosenkilde en Bagger te Kopenhagen. De begeleidende tekst van Belgische en Nederlandse geleerden zal in het Nederlands en het Engels zijn. De Kroniek van de Handschriftenkunde in België 1965-1966 beslaat twintig blad zijden. Andrée Scufflaire wijdde een In Memoriam aan prof. Paul Bonenfant (1899-1965), ten onzent vooral bekend door zijn Cours de Diplomatique. Aflevering 3-4 begint met een bijdrage van J. Dhont over het Interuniversitair Centrum voor Hedendaagse Geschiedenis, dat in 1956 begon te werken en reper toria en bibliografieën samenstelde. Genoemd worden inventarissen van de heden daagse kerkelijke archieven en van de archieven van politici, een repertorium van de kranten, een repertorium van de officiële uitgaven, een bibliografie van de ge schiedenis van België 1789-1830 en tenslotte een lijst van de dissertaties over he dendaagse geschiedenis en een tabel van aan de gang zijnde onderzoekingen over hedendaagse geschiedenis in België. Gewezen wordt op de moeilijke omstandig heid, dat het overgrote deel van de bronnen van de hedendaagse geschiedenis niet in openbare bewaarplaatsen berust en dat wat daar wel reeds aanwezig is, voor het grootste deel niet geklasseerd is. P. Bodard geeft een overzicht van het archief van het Souvereine Hof van Bouillon, dat gedeeltelijk in het staatsarchief te Arlon en voor een ander deel in het gemeentearchief van Bouillon berust. Ter gelegenheid van de opening van de Bibliotheek Kardinaal d'Alsace in het Grootseminarie te Mechelen op 7 februari 1968 werden toespraken gehouden door H. Liebaers over het oude boekenbezit in de kerkelijke bibliotheken, door kardinaal Suenens over het theologische boek in de eeuw van de verlichting en door L. Dequeker over de geschiedenis van de Bibliotheek Kardinaal d'Alsace. Op de volledig afgedrukte tekst van deze toespraken volgt een artikel van J. Des- champs over microreproductie van belangrijke middelnederlandse handschriften, waaraan een lijst van die handschriften uit Belgische bibliotheken en uit biblio theken buiten België en Nederland, die op microfilms zijn gereproduceerd, is toe gevoegd.1 In zes Nederlandse bibliotheken, t.w. de Koninklijke Bibliotheek en de universiteitsbibliotheken van Amsterdam, Groningen, Leiden, Nijmegen en Utrecht, zijn de microfiches te raadplegen. 1 De reproductie van belangrijke middelnederlandse handschriften uit Nederlandse bibliotheken is nog niet voltooid. [103]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 24