voorgeschreven centralisatie van de rijksarchiefdienst.1 Toch zijn de oude ver schillen nog niet helemaal verdwenen. Friesland heeft nog altijd de langste aan winstenlijst met de uitgebreidste inventarissen erin verwerkt. Opmerkelijk is de verschillende beschrijving op de bladzijden 48 en 82 van stukken, die door de eerste afdeling van het Algemeen Rijksarchief aan het Rijksarchief in Zeeland werden afgestaan. Ook tussen de bladzijden 59 en 70 en 59 en 71 zijn dergelijke wonderlijke verschillen te constateren, die zelfs de spelling van namen raken. Tenslotte ontlenen wij aan bijlage C-l de gebruikelijke gegevens over het bezoek aan de rijksarchieven. Het A.R.A. werd bezocht door 2003 personen, die 13787 bezoeken brachten. Bovendien werd het Hulpdepot Schaarsbergen bezocht door 238 personen, die 968 bezoeken brachten. Friesland had met 697 het hoogste aan tal bezoekers van de archieven in de provincie, zij brachten 3298 bezoeken. Dit getal werd door geen der andere archieven gehaald, tenzij door Groningen, de vroegere koploper, waarvan nu het aantal bezoeken, gebracht door 545 personen, niet is vermeld. Noord-Holland was met 671 bezoekers en 3153 bezoeken een goede tweede. Zeeland hield het geringste aantal bezoeken, 824 gebracht door 347 personen. Drenthe had de minste bezoekers, 226, maar die brachten nog 964 be zoeken. Limburg had 329 bezoekers met 2572 bezoeken, Overijssel 362 bezoekers met 1711 bezoeken, Utrecht 497 bezoekers met 2132 bezoeken, Gelderland 551 bezoekers met 2824 bezoeken en Noord-Brabant 608 bezoekers met 2212 bezoe ken. J.H. v.d.HÖ Buitenlandse archivistische literatuur Archivmitteilungen 18 (1968) De herdenking van de oktoberrevolutie van 1917 heeft ook onder de archivarissen in de D.D.R. groot enthousiasme gewekt. Zij meenden geen betere bijdrage tot de feestvreugde te kunnen geven dan door een edel 'Wettbewerb' te ontketenen. De snellere ontginning van de archieven die daarvan het gevolg zou zijn, zou voor allerlei volkswirtschaftliche Aufgaben' niet te versmaden profijten meebren gen. 'lm Wettbewerb entfalten sich ik moet dit wel onvertaald laten die sozialis- tischen Eigenschaften der Teilnehmer wie Arbeitsmoral und Arbeitsfreude, Liebe zu unseren Staat, Gemeinschaftsgeist, gegenseitige Hilfe und Unterstützung'. Het doel was, in ongeveer negen maanden een miljoen mark ter verhoging van het nationale inkomen 'einsparen zu helfen'. Niet minder dan 1600 archivarissen de den aan de actie mee. En alle pessimisme van vele archivarissen ten spijt bracht men het tot een besparing van 26 miljoen mark. Een tabel in aflevering I geeft de cijfers in twaalf districten aan. Alleen Gera, dat met 91 deelnemers naar 90.000 mark had gestreefd, viel uit de toon door het maar tot 30.000 mark te brengen. Wie mocht denken, dat een grootscheepse vernietiging deze miljoenen 1 Artikel 1, eerste lid, van het Koninklijk Besluit van 5 februari 1920, nr. 51, was in sommige opzichten een dode letter geworden. [100] had opgebracht, komt bedrogen uit; oud papier leverde slechts een ton, daaren tegen 'Zusatzliche Production' 13,9 miljoen en 'Geologische Untersuchungen' 7 miljoen mark. Geen wonder, dat door dit succes de 'Autoritat' van archivarissen en archieven sterk gegroeid is. En of dit nog niet genoeg was, ook de D.D.R. zal, in 1969, een jubileum vieren, haar 20-jarig bestaan. De hieronder volgende oproep is reeds verschenen: AU F RU F der Arbeitsgemeinschaft der Archivare im Bereich der VVB Chemiefaser und Fotochemie an alle Mitarbeiter des staatlichen Archivwesens zu Ehren des 20.Jahr est ages der Deutschen Demokratischen Republik Unsere im Jahre 1967 gegründete Arbeitsgemeinschaft hat auf ihrer 3.Beratung am 8. und 9.Februar 1968 Bilanz gezogen über die Ergebnisse des Wettbewerbs aus Anlass des welthistorischen 50.Jahrestages der Grossen Sozialistischen Okto- berrevolution. Die Rechenschaftslegung weist nach, dass unsere Archive ausser einem hohen ökonomischen Nutzen auch ausgezeichnete Ergebnisse auf politisch-ideologi- schem, kulturell-erzieherischem und fachlichem Gebiet erreicht haben. In Auswertung unserer bisherigen Diskussionen über den Entwurf der neuen, sozialistischen Verfassung haben wir die gegenwartigen und künftigen Aufgaben für das staatliche Archivwesen beraten. Schlussfolgernd daraus schliessen wir uns dem Wettbewerbsaufruf der Kabelwer ker 'Oberspree' an und verpflichten uns, durch planmassige Aufbereitung, aktive Information, zielgerichtete Auswertung von Archivgut und durch allseitige Er- füllung der übrigen Planaufgaben unserer Archive bis zum 7.Oktober 1969 200.000 Mark zugunsten unserer Volkswirtschaft einzusparen. Mit der Erfüllung der Zielsetzung leisten wir unseren Beitrag zur Erhöhung des Nationaleinkommens. Darüber hinaus werden zur Entwicklung der Geschichtspropaganda Forschungs- ergebnisse sowie Quellenpublikationen besonders zur Geschichte der deutschen Arbeiterbewegung erarbeitet und herausgegeben, um die Bildungseinrichtungen bei der Gestaltung eines orts- und betriebsbezogenen Heimatkunde-, Geschichts- und Staatsbürgerkundeunterrichts zu unterstützen. Unsere Wettbewerbsbedingungen werden ausgehend vom Entwicklungsstand der einzelnen Archive auch vielfaltige Aufgaben enthalten, die eine weitere schnellere sozialistische Entwicklung des Archivwesens zur Folge haben. Wir rufen alle Arbeitsgemeinschaften, Kollektive und Mitarbeiter des staatlichen Archivwesens aufsich unserem Wettbewerb anzuschliessen, den Kampf um neue Erfolge und höhere Leistungen aufzunehmen, um den 20.Jahrestag unserer Repu blik gemeinsam würdig vorzubereiten. [101]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 23