papier, kon verschijnen, is te danken aan belangrijke financiële steun van de Familievereniging Chabot. Het eigenlijke familiearchief omvat 239 nummers, het daarmee samen beschreven archief van de Familie-Stichting 42 nummers. In een supplement werden een bij het archief aangetroffen bibliotheek van boeken en studies, die niet door de leden van de familie geschreven zijn (17 nummers, waarbij onze Handleiding van Muller, Feith en Fruin) en foto's en tekeningen van leden van de familie Chabot en aanverwante families (209 nummers) beschreven. Een genealogisch overzicht van de familie Chabot en een index van persoonsnamen completeren het werk, dat op duidelijke, verantwoorde wijze wederom een belangrijk Rotterdams fami liearchief toegankelijk maakt. Het is jammer, dat over de kunstschilder Hendrik Chabot (1895-1949), naar wie een door het Anjerfonds Rotterdam uit te reiken kunstprijs is genoemd, alleen een artikel uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 19 mei 1951 in het familiearchief bewaard bleef. In het genealogisch over zicht komt hij niet voor. J. H. van den Hoek Ostende Wij ontvingen Inventaire des archives de Ia familie Briers par Georges Hansotte, Archives de l'Etat a Liège, 1967. Inventaire des papiers de Georges-Nicolas-Ioseph Libert et de ses enfants (1810- 1863) par G. Hansotte, Archives de l'Etat a Liège, 1969. Inventaire des archives des Charbonnages de Gosson-Kessales par Georges Han sotte, Archives de l'Etat a Liège, 1969. Beknopte inventarissen van archieven door kerkfabrieken op het Algemeen Rijks archief in bewaring gegeven (nrs. 22996bis-24999) door E. Persoons, Kerkelijke archieven van Brabant supplement, Algemeen Rijksarchief Brussel, 1969. Beknopte inventarissen van archieven door kerkfabrieken op het Algemeen Rijks archief in bewaring gegeven (nrs. 25745-27025) door E. Persoons, Kerkelijke ar chieven van Brabant supplement, Algemeen Rijksarchief Brussel, 1969. Archieven van Oostvlaamse Kerkfabrieken (Oud Regiem) Deel II, door G. Asaert, I. Buntinx, W. Buntinx, H. Coppejans-Desmedt, G. Maréchal, J. Verhelst en I. Vermaut, Rijksarchief Gent, 1969. Inventaire des Papiers des Commissaires du Gouvernement prés les neufs Dépar- tements Réunis dits Papiers Bouteville par Marie-Rose Thielemans, Archives General du Roijaume Bruxelles, 1969. Overzicht van de bemoeiingen van het gemeentebestuur van Rotterdam met de totstandkoming van de Metro en een Nieuwe Oeververbinding (ter vervanging van de Maasbruggen), 1954 t/m 1968, samengesteld door mr. dr. P. Lucas, conservator bij de Gemeentelijke Archiefdienst van Rotterdam, uitgave van de Gemeentelijke Archiefdienst van Rotterdam, 1969. [98] Kroniek Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven 1966 Dit in 1968 verschenen deeltje heeft een andere uitvoering en indeling dan voor heen gebruikelijk was. Het Rijkswapen en de wapens der elf provincies sieren het omslag, dat bovendien een iets vrolijker tint kreeg. Het aantal bladzijden werd ongeveer met de helft verminderd en bedraagt nu 88, waarvan vier met foto's. In het algemeen gedeelte wordt het honderdjarig bestaan van het Rijksarchief in Limburg op 1 april 1966 gememoreerd, alsmede het rapport van mevrouw dr. M. A. P. Meilink-Roelofsz omtrent haar bevindingen tijdens een reis langs de archie ven in West-Indië. Onder het hoofd Personeel wordt er op gewezen, dat de mo gelijkheden om op een archief over te gaan naar zelfbediening door de aard van de materie beperkt blijven. De gebruikelijke gegevens over de rijksarchiefschool en de examens ontbreken niet, doch de notulen van de jaarlijkse bijeenkomst van rijksarchivarissen zijn niet opgenomen. Op één bladzijde werden onder het hoofd Gebouwen de bijzonderheden over het merendeels redelijke onderhoud, de kleine verbeteringen en de grote ruimtetekorten bij de archiefbewaarplaatsen kort sa mengevat. Onder het hoofd Archieven en collecties gebeurde hetzelfde wat de verslechterende materiële toestand, de ondanks alle hulp aan het publiek toch tot stand gebrachte inventarisaties en het toegenomen gebruik betreft. Ook is daar iets te vinden over de niet overgebrachte archieven en het centraal register van familiearchieven. Dit wordt steeds meer geraadpleegd, zodat de doelmatigheid ervan in de praktijk getoetst kan worden. De rest van de verslagen, ruim driekwart ervan uitmakende, bestaat uit bijlagen, t.w. zeer overzichtelijke staten van mutaties in het personeel van 's Rijks archief dienst, van voltooide inventarissen en andere hulpmiddelen per auteursnaam en van aanwinsten en verliezen per archief, statistische overzichten van het bezoek aan de leeskamers, de uitlening en deponering van archiefbescheiden en van ge leverde afschriften en reproducties en een bibliografie van literatuur waarin ge gevens uit de archieven zijn verwerkt. Deze bibliografie is ingedeeld in de rubrie ken: Middeleeuwse geschiedenis, Nieuwe geschiedenis, Nieuwste geschiedenis, Economische en sociale geschiedenis (inclusief land- en tuinbouw), Godsdienst en kerkgeschiedenis, Rechtsgeschiedenis, Geschiedenis der kolonisatie, Geschiede nis van de oorlog, Zeegeschiedenis, Beschavingsgeschiedenis, Locale en streekge schiedenis, Archiefwezen, Kartografie en Geslacht-, wapen- en zegelkunde, bio grafie. Van deze veertien rubrieken zijn de elfde en de laatste het sterkst vertegen woordigd. Onder de rubriek Archiefwezen troffen wij enige inventarissen aan, waarvan er een ook in staat van voltooide inventarissen enz. voorkomt. Uit de hele opzet van deze verslagen spreekt reeds de door de Archiefwet 1962 [99]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 22