Mededelingen van het bestuur Dr. J. A. Schimmel, Molukkenstraat 32, Nijmegen, wordt: Heyendaalseweg 68, Nijmegen. J. H. S. M. Veen, Adr. Mildersstraat 24b, Rotterdam-6, wordt: Palestrinalaan 795, Zwolle. P. M. Verhoofstad, Jansstraat 77, Haarlem, wordt: Dorpsstraat 63, Wervershoof (N.H.). J. M. Th. Verschueren, Wethouder van Wellaan 162, Helmond, wordt: Geeneindse Kerkweg 37, Stiphout (Gem. Helmond). Drs. B. Woelderink, Hobbemalaan 3, Krimpen a/d IJssel, wordt: Schoutstraat 11, Krimpen a/d IJssel. P. J. M. Wuisman, Oldenhoff 33, Abcoude, wordt: Durendaaldreef 14, Oister- wijk (N.B.). Aanvulling op de Staat van het Archiefwezen De Gorinchemse archieven zijn van het stadhuis overgebracht naar de nieuwe Ge meentelijke Archiefbewaarplaats, Molenstraat 17 te Gorinchem, telefoon 01830 4585. Gemeentearchivaris is sedert 1 januari 1969 de heer A. J. Busch. Kennisgeving Het Gemeentearchief van Haarlem zal van 20 september 1969 tot en met 9 mei 1970 op zaterdagen voor het publiek geopend zijn van 913 uur. Oproep betreffende oude afleveringen van het Archievenblad Het Genealogiese Genootskap van Suid-Afrika, postbus 4839, Kaapstad, zou gaarne in het bezit komen van de jaargangen 150 van het Nederlands Archieven blad. Ook mist het van de jaargangen 53 nrs. 1 en 3; 54 nrs. 1 en 2; 56 nr. 1; 57 nr. 3; 59 nr. 3; 61 nrs. 1 en 2; 67 nrs. 1 en 2 en 69 nrs. 2 en 3. Degenen die in een of meer van deze leemten zouden kunnen voorzien wordt verzocht zich met opgave van de verlangde prijs te wenden tot het bovengenoem de adres. Ingezonden Drs. F. A. Westhoff biedt aan ter overname: 1 Duparc-Hinrichs, Archiefwet, uitg. Samsom, De archiefwet 1962 met bijlagen, 7,50 met nog te verschijnen aanvullingen. 2 A. von Brandt: Werkzeug des Historikers, Urban Bucher, W. Kohlhammer Verlag, 2. Auflage, 2,75. 3 Gosses-Post: Handboek tot de staatkundige geschiedenis der Nederlanden, Mar- tinus Nijhoff 1959 's-Gravenhage, 7,50. Alle drie studiewerken als nieuw, te bevragen: Ooievaarshof 33, Kollum, tel. 501. [56] Verslag van de ledenvergadering, gehouden op 10 september 1969 in het restaurant Kobus aan de Poort te Amersfoort Aanwezig 57 leden. Om 10.30 opent de voorzitter de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. Hij zet uiteen, dat de datum van vergadering vandaag verband houdt met de late datum, waarop de wintervergadering is gehouden, 26 maart. Een ver gadering in juni daaraanvolgende zou wat te vlug geweest zijn. Ook de omstandig heid, dat velen tegenwoordig in juni vakantie nemen heeft bij de keuze van de maand september een rol gespeeld. Dat Amersfoort ditmaal als vergaderplaats is gekozen is zinvol, omdat het Ar- chiefbesluit 1968 deze stad heeft ingelijfd bij die gemeenten, waarin een hoger archiefambtenaar tot archivaris dient te worden benoemd. In de persoon van dr. Hovy beschikt zij reeds enige jaren over een kundige archivaris, die aan deze nieuwe eis voldoet en wiens knappe dissertatie over de propositie tot een gelimi teerd porto-franco in 1751 het tastbaar bewijs is van het feit, dat de ereplicht van de archivaris, in par. 83 van de Handleiding genoemd, door hem is verstaan. Memorabel is het, aldus de voorzitter, dat 350 jaar geleden Amersfoorts grootste zoon, Johan van Oldenbarnevelt te 's-Gravenhage is geëxecuteerd. Toch is het niet zozeer dit sinister gebeuren, dat de keuze op Amersfoort als vergaderplaats heeft doen vallen. Meer aanleiding gaf daartoe de omstandigheid, dat hier de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is gevestigd. In het alge meen bestaat er voor de archaeologie reeds een grote belangstelling, maar het spreekt vanzelf, dat de interesse van de archivarissen voor de vondsten der ar- chaeologen die algemene belangstelling nog overtreft. Waar de kennis der archi varissen ophoudt ten gevolge van het ontbreken van geschreven bronnen, kan de archaeoloog doorspitten en met behulp van steenrestanten, strijdbijlen, scherven, schedels of grondverkleuringen situaties uit een verder verleden rekonstrueren. Omgekeerd doet de archaeoloog steeds weer een beroep op ons om hem uit de door ons beheerde schriftelijke bronnen inlichtingen te verschaffen. Wij hebben elkaar voortdurend nodig en zijn in vele gevallen op elkaar ingespeeld. Hoe de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek de gegevens verwerkt zal de directeur, prof. dr. W. A. van Es, ons vanmorgen uit de doeken doen. Van middag zullen wij het grote voorrecht hebben een kijkje te nemen achter de scher men in het Instituut, de keuken van de Dienst waar de spijzen worden toebereid. Ongetwijfeld zal dit alles kunnen resulteren in nog meer begrip en nog nauwere samenwerking. De voorzitter vervolgt aldus: [57]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 1