van de Gemeenteziekenhuizen overgedragen archieven over de periode 1896-1955 werden bij de reeds aanwezige archieven gevoegd en in verband daarmede werd het geheel opnieuw geïnventariseerd. Ook werden een aanvulling van het archief der Gemeentepolitie en het pas verworven archief van mej. Mr. H. J. D. Revers als lid van het college van curatoren der gemeentelijke lycea 1934-1964 ge- inventariseerd. De registratie van de in de verschillende archieven aanwezige charters werd voortgezet en de zegels werden op fiches aangetekend en in de fichesklapper op de zegels ondergebracht. De incidering van de resoluties en notulen van de Haagse magistraat werd voortgezet, evenals de bewerking van de notariële protocollen uit de tweede helft van de 18e eeuw. Het aantal bezoekers van de studiezaal bedroeg 863 (v.j. 845), het aantal bezoekers 2065, evenveel als in 1966. Schiedam. In 1968 kwam de indicering van de notarisprotocollen tot 1700 gereed. De herordening van het secretariearchief over de jaren 1922-1953 vorderde goed. Met de herordening van hetzelfde archief over de periode 1903-1907 werd een begin gemaakt. Een aantal kleine archieven werd voorlopig geïnventariseerd. In bruikleen werden overgenomen de archieven van de kerkeraad en de diaconie van de Nederlands Hervormde gemeente van Schiedam (1620-1950). Bij de aan winsten worden voorts vermeld enkele bundels stukken betreffende de controle op de echtheid van de Schiedamse jenever. - Het aantal bezoekers bedroeg 157 (v.j. 184), die 622 (v.j. 583) bezoeken brachten. Utrecht. Het verslag over 1967 preludieert op de verhuizing naar de Alexander Numankade, die in 1968, twee jaar eerder dan aanvankelijk in de verwachting lag, gerealiseerd is. Een in het verslag gereproduceerde aquarel van Chris Schut, aanwezig in de prentverzameling, toont hoe landelijk het nog was in 1962 op de plek waar op 9 januari 1967 met de bouw van het nieuwe archiefcomplex werd begonnen. Op 10 oktober 1967 werd door burgemeester jhr. mr. C. I. A. de Ranitz een gedenksteen geplaatst in het nieuwe gebouw, dat toen zijn hoogste punt bereikte. De inventaris van het archief van het Gereformeerd Burgerweeshuis, waaraan reeds lang en door verscheidene ambtenaren gewerkt was, werd nu voltooid. De archieven van het Stedelijk Gymnasium 1879-1953 en de Gezondheidscommissie 1855-1949 werden geïnventariseerd. Het aantal bezoekers bedroeg 450. die in totaal 1500 bezoeken brachten. De opvallende tendens naar een puur geschied kundige belangstelling, hetzij van de zijde van vakgeleerden, hetzij van geest driftige amateurs, die zich reeds in de vorige jaren duidelijk manisfesteerde door de relatieve stijging van het aantal onderzoekingen naar het stedelijk leven in het verleden, bleek zich in 1967 in versterkte mate voort te zetten. Vlaardingen. Het verslag over 1967 vermeldt het overlijden te Zeist op 10 no vember op 79-jarige leeftijd van M. C. Sigal, die gemeentearchivaris van Vlaar dingen was van 8 april 1919 tot 1 maart 1957. Tn 1948 verscheen in de Heemschut- [52] serie een deeltje van zijn hand over de drie Maassteden: Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Voor onze vereniging deed hij zeer belangrijk werk door het samen stellen van een index op de jaargangen 1-45 van het Nederlands Archievenblad. De index, waarvoor Mr. B. van 't Hoff een indeling1 ontwierp, verscheen in 1938. Gedurende 1967 nam de heer A. Soeteman nog steeds het archivariaat waar. Inventarisatie, indicering en inspectie hadden als gebruikelijk voortgang. - De leeszaal werd bezocht door 250 (v.j. 241) personen, die 596 (v.j. 638) bezoeken brachten. Buitenlandse archieven The National Archives of Malaysia, Kuala Lumpur. In 1966 werden de National Archives Act en de Preservation of Books Act door het parlement aangenomen. Zij traden in 1967 in werking, in hetzelfde jaar dat het Maleisische archief tien jaar bestond. De leiding van deze archiefdienst berust nu bij Alwi Jantan, die zich door studies in Europa voor deze taak bekwaamd heeft. Plannen voor een archiefstad in de nabijheid van Rome bekend gemaakt. Een complete 'archiefstad', d.w.z. een uitgebreid complex van gebouwen ten behoeve van een belangrijk deel van het Italiaanse archiefwezen, zal in de plaats Centocelle in de nabijheid van Rome verrijzen. Dit gebouwencomplex is bestemd om het volledige materiaal van het Italiaanse rijksarchief alsmede dat van het Romeinse archief onderdak te bieden. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken is bezig de hiervoor noodzakelijke financiële voorzieningen te treffen. Dit bericht werd door minister Restivo tijdens de sluitingsplechtigheid van de Borromini-tentoonstelling in het 'Palazzo della Sapienza', de oude zetel van de Universiteit te Rome, bekend gemaakt. De eigenlijke sluiting van deze expositie van documenten over het leven en het werk van Francesco Castello, genaamd Borromini, naast Bernini de grootmeester van de Italiaanse barokbouw, ge schiedde door prof. Valerio Mariani van de universiteit te Napels, die zich door zijn uitgebreide studiën over het leven en het werk van Borrimini zeer verdien stelijk heeft gemaakt. Onder het tentoongestelde materiaal trok een tot nu toe vrijwel onbekende docu mentatie sterk de aandacht, die vooral uit biographisch oogpunt de belangstelling verdiende: het blijkt immers, dat de moeder van de meester gedurende de laatste 13 jaren van haar leven door waanzin was omnacht. Zoals men weet sloeg Borro mini in een tostand van depressie in 1667 de hand aan zichzelf. De vroegere zetel van het Italiaanse rijksarchief was het prachtige Romeinse paleis van de Sapienza (Wijsheid); als het binnenstromende materiaal in de be schikbare ruimte niet meer was onder te brengen en de vestiging van een tijdelijk i Deze werd door mej. dra. M. M. Hoogenraad, de tegenwoordige mevrouw Doornink. tot een systematische rangschikking van titels uitgewerkt, die het eerste deel van de index uitmaakt. [53]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 29