der stad is dit materiaal onontbeerlijk, en tevens is de studie van dit topografisch materiaal slechts mogelijk in samenhang met de archivalia. De atlas beoogt dus geen kunstcollectie te zijn, hoewel zij toch ook vele waardevolle werken van oude en moderne grafici, tekenaars en aquarellisten bevat. Zowel voor tentoonstellin gen als voor illustratieve doeleinden wordt van de atlas een zeer druk gebruik gemaakt. De Archiefdienst heeft als eerste taak het in goede en geordende staat bewaren van de hem toevertrouwde archieven en verzamelingen. Dus: zorg voor de brand veiligheid en de bescherming tegen vocht, ongedierte en andere schadelijke invloe den; het ordenen, inventariseren en door alfabetische indices toegankelijk maken van het materiaal; het restaureren van beschadigde stukken en opnieuw inbinden van delen; het vormen van schaduwarchieven door microfotografie; het verwer ven van aanwinsten en het overnemen van daarvoor in aanmerking komende ar chieven van de lopende gemeentedienst; het toezicht op de lopende archieven der gemeentediensten, met name op de vernietiging van daarvoor in aanmerking komende stukken. De volgende belangrijke taak is het dienstbaar maken van de archieven aan de vraag naar archivalische gegevens, welke het gemeentebestuur voor de uitoefening van zijn taak nodig heeft. De archieven leveren een dagelijkse stroom van inlich tingen van praktisch nut aan tal van gemeentelijke instanties. Deze vorm van dienstverlening varieert van routinegevallen als het produceren van gegevens inzake de voor pensioen geldende diensttijd van ambtenaren tot diepgaande onder zoekingen naar bewijsmateriaal in belangrijke kwesties als het eigendom van het koninklijk paleis op de Dam, of de vergoeding voor door de Duitse bezetting aan gerichte schade, of de technische gegevens voor het herstel van de in 1944-'45 ver woeste haveninstallaties; zaken, waarmee voor de gemeente grote financiële belan gen gemoeid kunnen zijn. Het is deze taak, die de Archiefdienst typeert als 'hoek steen van de gemeenteadministratie'. En ten derde staan de archieven ten dienste van allen, die er voor studiedoeleinden gebruik van willen maken. De hier bewaarde archieven zijn krachtens de Archief wet openbaar, de studiezaal is voor iedereen gratis toegankelijk en aan schrifte lijke verzoeken om inlichtingen wordt zoveel mogelijk voldaan. Genealogische onderzoekingen zijn aan de orde van de dag, maar talrijk zijn ook de grotere en kleinere historische publikaties, waarin gegevens uit de archieven zijn verwerkt: Ook de wetenschapelijke staf van de Archiefdienst levert in dit opzicht haar bijdragen: alle opeenvolgende archivarissen en hun voornaamste medewerkers hebben naast hun eigenlijke ambtswerk de stadsgeschiedenis beoefend en daar over gepubliceerd. Studenten werken hier aan scripties, doctorandi aan disser taties. Hier lag de stof voor talloze artikelen in Amstelodamum en Ons Amster dam. Sedert enkele jaren verschaft de Stichting H. J. Duyvis Fonds de financiële middelen voor de totstandkoming van grotere publikaties uit de Amsterdamse archieven. Opmerkelijk is ook het aantal buitenlandse historici, dat de Amsterdamse archie ven in zijn onderzoekingen betrekt. Men moet dit zien tegen de achtergrond van de [50] wereldwijde economische en culturele relaties van Amsterdam ten tijde van de Republiek: de neerslag hiervan is in de archieven te vinden en uit de ons omrin gende landen, maar ook uit andere werelddelen (de Verenigde Staten, Brazilië, Zuid-Afrika) komen onderzoekers, die de betrekkingen tussen hun landen en Amsterdam uit de archiefstukken bestuderen. Het oude Amsterdam is voor de Engelsen het grote economische centrum der 17de en 18de eeuw, waar Engelsen zich vestigden en waar verschillende Engelse kerken waren; voor de Fransen het centrum voor de Franse boekhandel en de wijkplaats voor de Hugenoten, voor de Duitsers het lokkende doelwit van fortuinzoekers, die hier vaak tot welstand kwamen; voor de Scandinaviërs de grootste afnemer van hun graan- en hout- uitvoer; voor de Amerikanen de moederstad van Nieuw-Amsterdam (later New York) en het bankierscentrum, dat hun staat in zijn aanvangsjaren financieel op de been hielp; voor de Brazilianen de hoofdzetel van de Westindische Compagnie, nauw betrokken bij de tijdelijke Nederlandse heerschappij in Brazilië. Dit alles geeft aan de Amsterdamse archieven een internationale betekenis, die ver uitgaat boven het plaatselijke belang van de meeste andere gemeentearchieven. Publicatie van het Bureau Voorlichting van de gemeente Amsterdam, november 1968. Breda. In 1966 werden twee archiefinventarissen gedrukt, van de Evangelisch- Lutherse gemeente1 en van het Begijnhof. De archivaris vond in het Rauwmoer- college te Essen stukken die van belang zijn voor de geschiedenis van stad en land van Breda en wist daarvan fotocopieën en microfilms te verwerven. Verder ge werkt werd aan de beschrijving van de bijlagen der stadsrekening en aan de be schrijving van het nieuw-archief. Het aantal bezoekers bedroeg 175 (v.j. 164), die 1135 (v.j. 1169) bezoeken brachten. Gouda. In de tot archiefbewaarplaats ingerichte voormalige Klaas de Vries- school is de toestand van de archieven en verzamelingen veel verbeterd door het nagenoeg geheel ontbreken van stof en door de gelijkmatige niet te hoge vochtig heidsgraad van de bewaarplaats. Het Volkstellingsregister 1840, het Registre civique 1811, het Kohier van de personele quotisatie 1742, het Kohier van het familiegeld 1716 en het Kohier van het klapgeld werden in 1968 geklapperd. De groei van de collectie Goudana in de Librije maakte de vervaardiging van een supplement catalogus nodig, welke weid gestencild en verspreid. Het archief werd bezocht door 88 (v.j. 55) personen, die 274 (v.j. 304) bezoeken brachten. 's-Gravenhage. In 1967 werden de ordening en inventarisatie van het oud- administratief archief der gemeente (1815-1851) voortgezet. De door de directie 1 Besproken in Ned. Archievenblad 1967, blz. 78-79. [51]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 28