De uitbreiding van het gemeente-archief te V laar dingen S ils le désirent et s'ils sont agés de moins de trente ans, les stagiaires pourront adresseer dès a présent une demande de logement a la Cité Universitaire 19, hou- levard Jourdan, Paris XlVème, en spécifiant s'il existe une fondation de leur pays. Ceux qui ne rempliraient pas les conditions exigées par la Cité Universitaire devront se loger en ville; dans ce cas, le Service des Stages a la Direction des Ar chives de France, fera tout son possible pour les aider a trouver une chambre pendant leur séjour a Paris. Pour tous renseignements complémentaires, on est prié de s'adresser a la Direc tion des Archives de France, 60, rue des Francs Bourgeois, Paris 3ème arr. LE DIRECTEUR GENERAL DES ARCHIVES DE FRANCE André CHAMSON de l'Académie franjaise Documentatiecongres 1969 in de Toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw Churchillplein 10, 's-Graven- hage op vrijdag 7 november 1969. Het beeld van ons vak 13.45 Opening door de voorzitter van het Congres. 14.00—14.30 Inleiding door mr. A. Seret, Public Relations adviseur. 14.3015.15 'Ik doe het beter' Rollenspel van het NIVE in samenwerking met het NIDER en op te voeren door de Toneelgroep 'De Rederijkers'. Hierin wordt behandeld hoe een bedrijf door gebrek aan documen tatie achterop dreigt te geraken. 15.1515.45 Theepauze. 15.45 17.00 Discussie o.l.v. een forum, waarin zitting hebben: mr. A. Seret, voorzitter A. Heerding (archivaris N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken) mr. N. H. Muller (Griffier der Staten van Gelderland) G. A. van Riemsdijk (oud-directeur Bibliotheek- en Documentatie- school te Amsterdam) dr. L. J. van der Wolk (Bibliothecaris TH - Delft) 17.15 Samenvatting en sluiting door de voorzitter van het Congres. Toegangskaarten zijn op aanvraag te verkrijgen bij het bureau van het NIDER, Burg. Van Karnebeeklaan 19, 's-Gravenhage. In verband met de beschikbare plaatsruimte wordt een spoedige aanmelding aan geraden. Mocht men door omstandigheden van de toegangskaart geen gebruik maken, dan wordt bericht hierover op prijs gesteld. [24] De archiefdienst, onder de toenmalige archivaris M. C. Sigal, was tot 1947 onder gebracht in het raadhuis, maar kreeg in dat jaar de beschikking over een nieuwe, althans andere, huisvesting. In 1941 was nl. door de bezettende macht de naburige gemeente Vlaardinger-Ambacht opgeheven en was het merendeel van het grond gebied bij de gemeente Vlaardingen gevoegd. Het toen niet meer in gebruik zijnde raadhuis van Vlaardinger-Ambacht, daterend uit 1905, kwam ten nutte aan andere instanties, totdat het gebouw ten slotte als archiefbewaarplaats van de gemeente werd aangewezen, Plein Emaus 5. Het oude stadhuis kende, behalve de raadszaal, burgemeesterskamer en secretarie- vertrek, nog een veldwachters-woning. Raadszaal en burgemeesterskamer werden resp. leeszaal en archivariskamer. De overige vertrekken, inclusief de zolder, werden als depot in gebruik genomen. De beschikbare ruimte was echter zo beperkt door de hokkerige indeling van het geheel, dat van efficiënte berging van het archief-materiaal niet gesproken kon worden. Gedachten aan uitbreiding en verbouwing moesten evenwel naar de achtergrond worden verwezen in de na-oorlogse toestand, die dringender prioriteiten kende. Een serieuze aanpak van de kwestie kwam in 1960 tot stand op aandringen van de provinciaal inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven. Het werd nood zakelijk geacht, dat een nieuwe, veilige archiefbewaarplaats werd gecreëerd. De daaropvolgende besprekingen hadden tot resultaat, dat in plaats van de af te breken veldwachters-woning, een nieuwe bewaarplaats, geschikt voor 400 a 500 m1 archief, en een sorteerruimte zou verrijzen. Bijzondere vermelding verdient, dat de nieuwe ruimte zodanig moest worden opgezet, dat, als de archiefdienst t.z.t. (na 15 jaar) zal worden overgebracht naar een nieuw te stichten bestuurscentrum, het gehele archiefgebouw zonder grote bezwaren voor andere doeleinden ge schikt kan worden gemaakt. Uitgaande van deze conceptie werd in mei 1960 door B. W. aan de directeur van gemeentewerken opdracht gegeven een plan c.a. te doen ontwerpen. Nog in hetzelfde jaar werd een schetsplan met een kostenraming aan het College voor gelegd, dat er zich mee kon verenigen. De gemeenteraad aanvaardde in zijn ver gadering van 5 januari 1961 een desbetreffend voorstel van B. W. om een crediet van 187.000,beschikbaar te stellen. Met de goedkeuring van het raads besluit door Gedeputeerde Staten, in april 1961, kon een aanvang worden gemaakt met het bestekklaar maken van de plannen. Men was reeds een eindweegs gevor derd met het uitwerken van het schetsplan, toen de bestedingsbeperking in 1965 een streep door de rekening haalde. De verbetering van de situatie werd in de [25]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 15