Ter gedachtenis aan Dr. E. Sabbe overheden is deze doorbraak reeds merkbaar en het is van belang, dat onzerzijds deze ontwikkeling wordt gestimuleerd. Voor de hogere archiefambtenaar, i.e. de wetenschappelijk archief ambtenaar der le klasse geldt verhoudingsgewijze in niet mindere mate deze functieverbreding, die een hogere waardering alleszins zou rechtvaardigen. In samenspel met de C.H.A. blijft ons streven erop gericht om via het Rijksoverleg en andere organen op goede gronden te pleiten voor hogere func tiewaardering en grotere bevorderingsmogelijkheden voor het wetenschappelijke archiefpersoneel in overheidsdienst. Het resultaat van onze enquête, waarnaar ook de C.H.A. met belangstelling uitziet, zou hiertoe belangrijk kunnen bijdragen. Daar naast verkeren wij in de gelukkige omstandigheid, dat wij op de steun en de mede werking van de algemene rijksarchivaris zullen mogen rekenen. Ditmaal heb ik mij bij mijn inleiding onthouden van detailvermeldingen. Nu de lei ding onzer organisatie in andere handen overgaat heb ik willen volstaan met u in herinnering te brengen enige facetten van doel en nut onzer organisatie bij de be hartiging van de belangen van het Nederlandse archiefwezen in het algemeen en die van de daarbij betrokken ambtenaren in overheidsdienst in het bijzonder. Een organisatie als de onze vraagt in onze dynamische tijd aanhoudende zorg en aandacht en een scherpe blik op de snel wisselende maatschappelijke verhoudingen. Er staan voor het Nederlandse archiefwezen grote belangen op het spel en wij dienen voortdurend de vinger op de pols te houden, om de hartslag van het maat schappelijke leven, die in onze veelal onregelmatig klopt, nauwkeurig waar te nemen. En voorts er is geen tijd te verliezen laten wij ons haasten het is al 1968! [186] Algemene Rijksarchivaris van België 1955 Erelid van de Vereniging van Archivarissen in 1968 Nederland Na enige maanden, waarin de kracht van het lichaam steeds sterker achterbleef bij de ongebroken geestkracht van een temperamentvol man als Dr. Etienne Sabbe, bleek de strijd voor de phusis toch te zwaar, al kwam het overlijden op 15 januari 1969 ook voor de ingewijden toch nog onverwacht. Bij zijn begrafenis op 20 januari te Kortrijk, van welke stad de heer Sabbe erebur ger was, is een grote schare vertegenwoordigers van het officiële België aanwezig geweest, benevens een delegatie van het Franse archiefwezen, bestaande uit profes sor Bautier van de Ecole des Chartes, de Duboscq, inspecteur général des archives de France, en de heer Robert Marquant, hoofdconservator en directeur van de stages aan het Algemeen Rijksarchief te Parijs. Dr. L. Pirenne, rijksarchivaris in Noord-Brabant, vertegenwoordigde de algemene rijksarchivaris en de Vereniging van Archivarissen in Nederland. Bij een plechtige herdenking vóór de woning van de overledene heeft de heer Pirenne getuigd van de grote steun, die Dr. Sabbe zijn Nederlandse ambtsbroeders altijd heeft gegeven en de bijzondere belangstelling, die hij altijd voor het Nederlandse archiefwezen heeft gehad. Deze dateert met name uit zijn contacten met Dr. D. Graswinckel in de jaren kort na de Tweede Wereld oorlog en werd versterkt door zijn persoonlijke vriendschap met Mr. H. Harden- berg. In dit bescheiden onderdeel van de wetenschappelijke en culturele betrekkin gen tussen België en Nederland, zo memoreerde Dr. Pirenne, is de Benelux vooral dank zij Sabbe de ambtelijke fase tebovengekomen en een zaak geworden van een levende onderlinge verbondenheid. Een summiere levensschets moge hieronder volgen van de hand van Dr. C. Wyffels, de pas benoemde nieuwe algemene rijksarchivaris van België. Het bestuur van de Vereniging van Archivarissen in Nederland wenst Dr. Wyffels van harte geluk met deze eervolle, zij het niet minder kommervolle benoeming. Met name de ambts broeders uit Noord-Brabant kennen hem van de jaarlijkse Brabantse Archivarissen- dagen. Zij weten, dat de heer Wyffels Nederland een niet minder goed hart toe draagt dan Dr. Sabbe en dat op dit gebied de beleidslijn zal worden doorgetrokken. Door het verscheiden van Ere-algemeen rijksarchivaris Etienne Sabbe, is een van de meest markante figuren uit de archiefwereld, een vooraanstaand historicus, een bekwaam hoogleraar, een gewaardeerd raadsman en een vriend van velen heen gegaan. De intense activiteit die hij van zichzelf vergde, ook na zijn op rust gaan amper een jaar geleden, heeft zijn ondermijnd gestel tenslotte niet meer kunnen dragen. Wij zullen zijn kenmerkende verschijning voortaan alleen nog in herinne ring zien: een forse gestalte, een levenslustige, enthousiaste en strijdlustige natuur, een doordringende blik, een klankvolle stem. [187]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 4