beeck herinnerde aan de uitwisseling van archieven van geestelijke instellingen, die een eeuw lang tussen België en Nederland en wel voornamelijk tussen de rijks archieven der beide Limburgen heeft plaats gehad. Kanunnik drs. T. J. Gerits gaf een overzicht van de premonstratenzer kloosterar chieven in Vlaams België. De gewenste centralisatie der archieven wordt bemoei lijkt door de strenge autonomie van de abdijen: Averbode, Grimbergen, Park-He- verlee, Postel en Tongerlo. In 1797 werden deze adbijen door de Fransen opge heven en kwamen hun archieven grotendeels in de archiefbewaarplaats van de wereldlijke overheid terecht, voor zover de religieuzen het kloosterarchief niet verborgen of meenamen op hun vlucht. Bij de heroprichting van de abdijen tussen 1834 en 1847 bleek dus veelal nog tamelijk belangrijk historisch materiaal aan wezig, betrekking hebbende op het abdijleven, het beheer van de kloosterdomeinen en de pastorale activiteiten der Witheren. In Averbode en Tongerlo bevinden zich bovendien belangrijke handschriftenverzamelingen. A. van Iterson behandelde Les archives dans les monastères cisterciens de Belgique. Ook hier bevinden de oude archieven zich grotendeels in de archiefbewaarplaatsen van het rijk. Een klein gedeelte berust bij de geestelijke instellingen, die na de ophef fing van de kloostergemeenschappen in hun leeg gekomen gebouwen gevestigd wer den. Toch zijn er in de St. Bernardsabdij te Bornem, de abdij Val-Dieu te Charneux, de abdij van O.L. Vrouwe van St. Remy te Rochefort. de abdij van O.L. Vrouwe te Orval, de abdij van het Heilig Hart te Westmalle, de abdij van St. Sixtus te West- vleteren, de St. Benedictusabdij te Achel en de abdij van O.L. Vrouwe van Scour- mont te Forges nog wel oude archivalia aanwezig. Zo ook bij de religieuzen van Bij'oke te Gent en bij de zusters te Gilly en te Colen-les-Kerniel. In Val-Dieu be vindt zich bovendien een grote heraldische verzameling, terwijl de monniken in Achel een collectie bidprentjes hebben van meer dan 325.000 stuks. De archieven van na de Franse revolutie zijn over het algemeen voor buitenstaanders niet toe gankelijk. J. H. v. d. HO. Correcties op de Staat van het Archiefwezen. Voor het Rijksarchief in Limburg is de juiste opgave: Rijksarchief in Limburg. St. Pieterstraat 7 Maastricht, telefoon 0440014283 Rijksarchivaris: drs M. K. J. Smeets (I) Hoofdchartermeester: mej. Dr E. M. Th. W. Nuyens (I) Chartermeester: drs J. A. K. Haas (I) Adj. Archivist: P. A. W. Dingemans (II) idem (tijd.) G. J. M. Hoedemakers (II) Adm. Ambtenaar BI: J. H. I. Gulikers Boekbinder (restaurateur) rijksambt. D: G. J. Jansen Concierge B: M. H. Slangen. [272] De heer E. J. van Ebbenhorst Tengbergen is assistent bij de Provinciale inspectie van Gelderland en niet verbonden aan het gemeentelijk archief van Zutphen. Het gemeentelijk archief van Harderwijk blijkt van het Algemeen Rijksarchief te zijn overgebracht naar het Rijksarchief in Gelderland te Arnhem ADRESWIJZIGING Provinciale Inspectie der Gemeente- en Waterschapsarchieven in Limburg Oud adres: p/a Rijksarchief, St. Pieterstraat 7, Maastricht. Nieuw adres: Bouillonstraat la, Maastricht. Tel. (04400) nr. 1 83 85. Datum van Ingang: 16 september 1968. Nieuwe leden: R. Ch. M. Jacobs, Tollenkade 31, Voorburg (II), adj. archivist Algemeen Rijks archief. Mej. J. W. Koppenol, Lumeystraat 13, Rotterdam-4, (II), ambtenaar Gemeente archief Rotterdam. H. J. van Meerendonk, Veenendaalkade 610. 's Gravenhage (II), hoofdcommies IVde afdeling, Algemeen Rijksarchief. A dreswijzigingen: W. Bauwens, Zoutestraat 33, Hulst, wordt: De Butstraat 21, Hulst. P. A. W. Dingemans, Minckelerstraat 24, Maastricht, wordt: Musketruwe 101 B, Maastricht. H. Ph. M. Engelvaart, Havikstraat 41, Utrecht, wordt: Hieronymusplantsoen 2, Utrecht. drs. G. J. W. de Jongh, Trompstraat 30, Leidsendam, wordt: Park Leeuwensteyn 73, Voorburg. Mej. drs. E. H. Korvezee, Vughtenweg 64, 's Hertogenbosch, wordt: Pettelaarseweg 83, 's Hertogenbosch. J. G. Linssen, Dom. Nieuwenhuisstraat 27, Nijmegen, wordt: Fideliolaan 94, Am stelveen. H. R. van Ommeren, A. Moonenstraat 8, Deventer, wordt: Keurkampstraat 28, Deventer. Mr. J. Rinzema, Jansbuitensingel 29, Arnhem, wordt: Meyrooslaan 2, Arnhem. Personalia. Dhr. P. M. Wuisman werd op 6 september 1968 m.i.v. 1 januari 1969 benoemd tot streekarchivaris in het kwartier van Oisterwijk als opvolger van dhr. W. A. Fasel. Dhr. A. J. Busch werd op 25 oktober 1968 door de gemeenteraad van Gorinchem benoemd tot gemeente-archivaris m.i.v. 1 januari 1969. 273

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 47