1210 m2 depótruimte, een ruime studiezaal, een expositieruimte, een documentatie- ruimte voor de geschiedenis van de Pilgrim Fathers gedurende hun verblijf in Lei den, acht werkvertrekken, een modern geoutilleerde binderij, een vertrek voor de fotografische reproductie en vier werkvertrekken in het pand Vliet 43, sedert 1963 in gebruik en bereikbaar door de tuin. mr. A. J. Versprille. Renvooi Archief gebouw Leiden [262] De Roermondse archiefkwestie I Commentaar uitgesproken door de gemeente-archivaris van Roermond bij gelegen heid van de feestelijke herdenking op 17 december 1966 van het feit dat juist 100 jaar geleden eerste gemeente-archivaris van Roermond werd benoemd, op het naar aanleiding van deze herdenking verschenen boek van de heer Carel Bloemen 'De roermondse archiefkwestie'. Zo dadelijk zullen aan ons gemeentebestuur en aan diegenen die door hun finan ciële bijdragen het verschijnen van dit boek mogelijk hebben gemaakt, de eerste exemplaren worden uitgereikt van een oeuvre dat men beslist in één adem uit zal lezen en waarvan de auteur, de heer Carel Bloemen, gelukkig goed hersteld na een ernstige ziekte, zich in ons midden bevindt. Ik vermoed dat deze uitgave, met veel liefde verzorgd door de firma Leiter-Nypels te Maastricht, een z.g. 'best-seller' zal worden maar ook veel stof zal doen opwaaien. Van roermondse zijde is op het verhaal dat door de heer Bloemen uit de doeken wordt gedaan, niet de minste invloed uitgeoefend. Integendeel, de auteur, jaren lang rijksarchiefambtenaar, eerst te Den Haag, uiteindelijk te Maastricht en nu ge pensioneerd, heeft voor het schrijven van zijn werk naarstig alle ten dienste staande bronnen bestudeerd. Maar wel heeft hij zich bij zijn arbeid een zeer sterke rijksbril opgezet. In mijn functie van gemeenteambtenaar en dan nog wel van onze goede stad, neem ik van weeromstuit dan ook maar een bril ter hand en wel een roermondse, liefst versierd met een montuur uit de vorige eeuw. Een kardinaal punt waar het betoog in het onderhavige boek gedeeltelijk om draait, is het artikel 18 van het z.g. Barrièretractaat, het tractaat uit 1715, waarbij de ver deling van het Overkwartier (ofwel van Opper-Gelder) in een pruisisch, oostenrijks en staats gedeelte geregeld werd. In artikel 18 van dit verdrag werd vastgelegd dat alle documenten en archiefstukken betreffende het Overkwartier zouden blijven berusten in de archieven van Roer mond. Zoals uit het boek van Carel Bloemen blijkt, betwistte het Rijk aan Roermond elk beroep op dit Barrièretractaat. Het Rijk beweerde dat de diverse vredesverdragen, tot stand gekomen na die tijd, de waarde van het Barrièretractaat hadden uitgehold. Roermond's antwoord daarop was dat de vredesverdragen die op het Barrièretrac taat volgden voor het merendeel verdragen waren door de franse dwingeland op gelegd en dat zij praktisch hun geldigheid verloren toen bij het Congres van Wee- nen, overal in Europa het Ancien Régime werd hersteld. 263 1 Vestibule 2 Hal 3 Concierge 4 Leeskamer 4a Vide leeskamer 5 Archiefruimte 5a Binderij 6 Garderobe 7 Toiletten 8 Verbindingshal archief 9 Lift 10 Toilet personeel 11 C.V.-ruimte 12 Verbindingshal tentoonst. kantoor 13 Ambtenaren 14 Tentoonstellingsruimte 15 Administratie 16 Archivaris 17 Klapperafdeling 18 Theekeuken

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 42