chivalia zou geboden zijn, teneinde de eisen te kunnen formuleren, waaraan de voorzieningen dienen te voldoen. Bij deze studie zou eveneens het kunstlicht betrokken moeten worden, omdat de meeste fluorescentiebuizen (T.L.) relatief veel ultraviolet bevatten. De in de depotruimten toegepaste kleur nr. 33 van de buizen bevatten relatief veel blauwe dus schadelijke stralen; toepassing van de minder 'schadelijke' kleur nr. 32 zou evenwel een verlies aan verlichtingssterkte van 30 inhouden en is daarom niet gekozen. Men bedenke overigens, dat de archivalia bij gebruik slechts korte tijd aan kunstlicht bloot gesteld worden. De afmetingen van vorenbedoelde ruiten zijn in deze gebouwen groter dan de voorgeschreven maat van 30 x 30 cm. Dit mede omdat de geëiste maat zeer kostbaar is en een geringere isolerende waarde heeft; een verzwaring van de airconditioning zou dan noodzakelijk en wederom kostenverhogend zijn. Het rijksdepót (II) heeft een kapaciteit van 11.000 m1 bij toepassing van vaste stel lingen. Het gebouw is acht verdiepingen hoog, waarvan twee als kelder uitgevoerd. Intussen zijn reeds zes verdiepingen van verrijdbare stellingen voorzien, zodat de kapaciteit ca. 18.000 m1 bedraagt. Een verdere vergroting van de kapaciteit is mogelijk door verlenging van het ge bouw. Het gemeentedepöt (III) is 5 verdiepingen hoog, inklusief de kelderlaag en heeft een kapaciteit van ruim 6.000 m1. Door toepassing van verrijdbare stellingen zou deze op te voeren zijn tot 9.000 m1. Voor verlenging van het gebouw is ook hier voldoende terrein gereserveerd. Af O A'S TRU KT IEHet kompleks is als een gewapende betonkonstruktie ontwor pen met een gevelbekleding van geprefabriceerde sierbetonplaten. De dekvloeren zijn van linoleum; in de depotruimte van stofvrij gemaakte cement- afwerking. Alle plafonds in het dienstgebouw zijn van akoestisch materiaal. De gevelpuien zijn van staal. VERWARMING: Elk archief is zelfstandig aangesloten op de stadsverwarming. Het dienstgebouw is door middel van radiatoren verwarmd; de depotruimten zijn van airconditioning voorzien. Op grond van de studies voor het gemeentelijk ar chief te Amsterdam is ook hier aan deze installaties grote zorg besteed. Telkens per 2 verdiepingen is een unit geplaatst, welke voor een konstante relatieve vochtigheidsgraad van 60 in de depóts en voor een min. temperatuur van 18° C zal zorgdragen. Zowel 's zomers als 's winters is de luchtverversing gelijk aan één maal de lokaalinhoud per uur. T.b.v. het noodzakelijke koelwater zijn bronnen ge slagen. ELEKTRISCHE INSTALLATIES: De installaties voor rijk en gemeente zijn ook hier volledig gescheiden. De verlichting geschiedt in beginsel door fluorescentie buizen. Er is voorzien in een personenzoekinstallatie met akoestische signaalgevers in de gangen, gekoppeld aan de telefoonautomaat. In de ekspositiezaal zijn voorzieningen t.b.v. een eenvoudige geluidsinstallatie ge- [254] troffen, alsmede vloerkontaktdozen t.b.v. verplaatsbare vitrines. De depótruimten zijn voorzien van een brandmeldingsinstallatie volgens het rook- meldingssysteem. Dit systeem is niet rechtstreeks doorverbonden met de brand weerkazerne. Het kompleks is voorzien van een bliksemafleiderinstallatie. Het plan is tot stand gekomen in opdracht van de Rijksgebouwendienst afd. Nieuw bouw te Den Haag. De beide archivarissen, in de eerste jaren Dr. A. J. v. d. Ven en Mr. J. W. C. van Campen en later hun beide opvolgers Dr. M. P. van Buytenen en Dr. J. E. A. L. Struick, hebben de architekt in een veelvuldig en intensief kontakt alle noodzakelijke détailgegevens verstrekt over aard en gebruik der verschillende ruimten en daar mede ook hun stempel op dit werk gedrukt. Overige adviseurs voor dit werk waren: Konstruktie Elektr. inst. bliksembeveil. Verwarming- en ventilatie- installaties Liftinstallaties Bureau Ir. E. J. A. Corsmit c.i. Den Haag Bureau Ir. R. Veenhuizen Den Haag Bureau J. H. de Zwart Den Haag Rijksgebouwendienst Den Haag Het werk is alsvolgt aanbesteed: Bouwkundig werk Glas- en schilderwerk Elektrische installaties Verwarming en ventilatie Stalen ramen Liftinstallaties Fa. v/h G. J. Boeschoten Doorn N.V. Wits en Zn Utrecht N.V. Croon en Co Rotterdam N.V. Geveke Amsterdam Fa. Starako Oosterhout Fa. van Straaten Den Haag Haarlem, november 1968 K. F. G. Spruit. [255]

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 38