HET CENTRAAL DIENSTGEBOUW (I) is rondom de patio ontwikkeld en bevat op de begane grond voornamelijk de voor het publiek bestemde ruimten, zoals hoofdingang, leeszalen, ekspositiezaal etc. Het oostelijk deel is voor het gemeente-archief bestemd en het westelijk deel voor het rijksarchief. Deze scheiding is konsekwent in één vlak in het gebouw doorge voerd. Voor de aard en ligging der diverse ruimten moge verwezen worden naar de plattegronden. Er is naar gestreefd om dit gebouw een open en levend karakter te geven, teneinde het publiek op prettige wijze te kunnen ontvangen. Door de centraal gelegen patio is de mogelijkheid geschapen om bij kongressen of andere manifestaties beide diensten met elkaar te betrekken. In het souterrain bevinden zich de fotografische ateliers, technische ruimten, rij wielstallingen etc. Onder de ekspositiezaal is een eenvoudige kollegezaal voor uni versitair gebruik in het plan opgenomen. Op de verdieping, welke in mindere mate voor het publiek toegankelijk is, bevinden zich de administratieve ruimten alsmede de werkvertrekken van de staf. DE DEPOTGEBOUWEN (II en III) zijn op een moduul van 3 m ontworpen, dat is 2x een dubbel rek met gang. De vorm en afmetingen van de depóts laten ook plaatsing van verrijdbare stellingen toe; de dikte van de afwerkvloeren is erop ge baseerd om, zo nodig ook later, de noodzakelijke rails voor deze stellingen te kun nen opnemen. In het rijksdepót (II) is van deze mogelijkheid reeds thans gebruik gemaakt. De onder de grond gelegen kelderverdiepingen zijn rondom volledig gesloten en daardoor scherfvrij en beveiligd tegen wateroverlast tengevolge van een evt. over stroming. Elk depót heeft een trappehuis met personenlift. De brandsluis, waaraan ook de kleine sorteerruimte op elke verdieping grenst, geeft toegang tot de depótruimte. De grote sorteerruimte en ekspeditie is telkens op de begane grond nabij de depóts geprojekteerd. Een laadperron en grote stalen kanteldeuren vergemakkelijken het laden en lossen van archivalia vanuit vrachtwagens. Teneinde de archivalia tegen schadelijke lichtstralen te beveiligen zijn in de stalen kozijnen speciale glasruiten geplaatst. Deze zijn alsvolgt samengesteld: buitenruit 'Filtragrey', dik 7 mm, ter absorbtie van het meest schadelijke deel der ultraviolette stralen binnenruit spiegeldraadglas, dik 7 mm, ter beveiliging tegen mechanische be schadigingen, luchtspouw: isolerend, dik 9 mm. Erkend moet worden, dat de gekozen oplossing een kompromis is. Volledige ab sorptie der schadelijke stralen zou te kostbaar zijn. Een diepgaand onderzoek naar de invloed van lichtstralen uit de verschillende gebieden van het spectrum op ar- [252] [253 gemeente archief 1.2 trap rijwielkeldei 1.6 garderobe/ toiletter 1.22 stadsbibliotheek 1.1.1 beheerder top atlas

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 37