Mexico en Venezuela met één of twee personen vertegenwoordigd. Behalve de vijf afgevaardigden van Israël waren ook van andere jonge landen, zoals Congo, Ghana, Jamaica, Kenya, Lesotho, Maleisië, Malgache, Mauritania, Senegal en Zambia vertegenwoordigers aanwezig. Van de Tsjechoslowaakse delegatie was be richt binnengekomen dat men tengevolge van de jongste gebeurtenissen niet in de gelegenheid was naar Madrid te komen. Daarop werd door de CIA een telegram naar Praag gezonden waarin volledig begrip voor de situatie werd getoond en de wens uitgesproken dat de Tsjechoslowaakse delegatie in de toekomst weer aan de bijeenkomsten zal kunnen deelnemen. Het feit dat men door het volgen van een dergelijk congres de jongste ontwikkelin gen op archiefgebied op de voet kan volgen en dat men niet afhankelijk is van ver slagen en rapporten, die soms jaren later verschijnen, is natuurlijk zeer belangrijk. Daarnaast is een positief element van het om de vier jaar door de UNESCO ge organiseerde congres, het persoonlijk contact met de archiefspecialisten in de verschillende landen. Door het dagelijks invoegen van een cocktail2 na de voltallige werkvergaderingen in het congresprogramma, werd dit contact zeer gestimuleerd. Ook tijdens de lunch die de eerste dag aan de commissieleden en vertegenwoordi gers van de verschillende landen werd aangeboden door de minister van onderwijs en wetenschappen werd dit facet nog eens naar voren gehaald, zowel door de minister als door de andere tafelredenaar prof. Sabbe. Gedurende de middag van de eerste congresdag vonden gelijktijdig de sectiever gaderingen van de restauratiecommissie en de commissie voor de bedrijfsarchieven plaats. Hoewel de eerstgenoemde zitting door verschillende omstandigheden een enigszins geïmproviseerd karakter droeg, kwamen de ervaringen, denkbeelden en wensen op restauratiegebied van de verschillende landen goed naar voren. Men kon niet aan de indruk ontkomen dat men zich elders intensiever met het restau ratieprobleem bezighoudt dan in Nederland. Van Belgische zijde werd het verschil in de methode van lamineren van Barrow en Hennecke belicht. Bij de machine van Barrow is men gebonden aan een plaat met vast formaat, de methode Hen necke werkt met een doorlopende rol, waarbij dus alleen de breedte van het te lamineren stuk van belang is. Hongarije lamineerde slechts aan één zijde en niet met acetaat, maar met polyethyleen, soms werd de laag over Japans papier heen aangebracht. Frankrijk voerde als argument tegen het lamineren aan de grote hitte waaronder dit moet plaats vinden, waardoor de acetaat soms te diep in de poriën van het stuk doordringt, dat hierdoor transparant wordt en zijn natuurlijke aanzien verliest. Bovendien zijn die gladde glimmende stukken die door het lamineren ont staan, slecht in te binden. Frankrijk zou ook graag zien dat de kostprijs van het lamineren nader bekeken zou worden, evenals de tijdsduur die met het lamineren is gemoeid. Verder toonde Frankrijk zich een voorstander van het bespuiten van de moderne archieven met een conserverende spray en werd er van deze zijde op aangedrongen dat de archiefvormende administraties slechts zuurvrij papier zou- 2 Deze cocktails werden achtereenvolgens aangeboden door: Straford (Forges de Stras bourg, S.A.) en Mepansa (Metalicas de Pamplona, S.A.); el Director general de promoción del turismo en de Spaanse vereniging van archivarissen. [218] den mogen gebruiken. Roemenië stelde voor de methodes van het lamineren op nieuw te bestuderen en te komen tot een systeem dat overal toegepast zou kunnen worden. Het is namelijk gebleken dat bepaalde procédés soms om nationale rede nen geheim worden gehouden en dat om dezelfde redenen vele landen met restau ratieresultaten komen die achteraf niet goed blijken. Het komt voor dat gerestau reerde stukken onleesbaar blijken te zijn geworden. Een centraal laboratorium zou wenselijk zijn, mits de archivaris mee kan spreken en het niet een louter techni sche aangelegenheid wordt. Het Vaticaan memoreert dat het reeds een centrum heeft, waar alle restauratieresultaten, zowel positieve als negatieve, worden ge registreerd. Men komt tot de slotconclusie dat het misschien wenselijk zou zijn te zijner tijd een table ronde over deze kwestie te beleggen of althans een bepaalde commissie te benoemen, die zich in deze problemen zal kunnen verdiepen. In de algemene vergadering werd de aanbeveling aangenomen dat de instelling van een objectief onderzoek naar restauratiemethoden gewenst is. Bij de zitting van de sectie bedrijfsarchieven trad de heer drs. D. Boer uit Eind hoven (Philips) op als rapporteur. Zijn lezing getiteld 'Business archives in automat ed information retrieval systems' 3 had tot thema: de noodzakelijk te nemen maat regelen in verband met de komende automatisering van de informatieverwerking. Volgens hem moet het bedrijfsarchief, speciaal de dynamische fase ervan, een on ontbeerlijke rol in het informatieproces spelen. Voor een juiste informatieverwer king dacht hij aan een informatiecentrale, die op een zo hoog en neutraal mogelijke plaats in de bedrijfsorganisatie zou moeten worden ingevoerd. Er zijn verschillende 3 De heer Boer was zo vriendelijk mij de tekst van zijn lezing en zijn aantekeningen be treffende het verdere verloop van de zitting ter hand te stellen. [219; 80'

Nederlandsch Archievenblad | 1969 | | pagina 20