Kerkelijke archieven Personalia exemplaren. Verkregen werden 302 dossiers betreffende het proces over de water verontreiniging van de Voorste Stroom, een cause celèbre in de ontwikkeling van de leer aangaande de onrechtmatige overheidsdaad.3 Het aantal bezoekers bedroeg 192 (v.j. 231), die 1281 (v.j. 1440) bezoeken brachten. Streekarchivariaat Land van Cuyk. Het bureau, dat sedert 1 januari 1960 geves tigd was in het Gemeentehuis van Cuyk werd per 1 november 1967 overgebracht naar het Wit Gele Kruisgebouw te Grave, Trompetterstraat 7, postbus 38 (Grave), telefoon 088602916. Geordend en beschreven werden de archieven van de be sturen der gemeenten Escharen, Linden, Velp en Vierlingsbeek. Een goede voort gang werd gemaakt met de ordening van de archieven van de besturen der ge meenten Beugen, Boxmeer en Sambeek. Ook werden de kerkelijke archieven van Haps geordend en beschreven. Het archieftijdschrift Merlet geniet nog steeds een groeiende belangstelling. Archiefinspectie in Zeeland. In 1966 werd door gedeputeerde staten in samen werking met de rijksarchivaris-inspecteur gestreefd naar oplossingen voor het te kort aan wetenschappelijk geschoold personeel en het gebrek aan de wettelijke vereiste voldoende archiefbewaarplaatsen. Mr. W. Le Mair werd per 1 januari 1967 eervol ontslagen als archivaris van Sluis en de archivaris van Veere, mr. L. E. de Brakke, legde ultimo 1966 na een bijna veertigjarige werkzaamheid op 88-jarige leeftijd zijn ambt neer.4 In de ont stane vacature kon nog niet worden voorzien. Ook in Vlissingen werd nog geen archivaris benoemd, hoewel de ambtenaar, die daarvoor een toezegging van het gemeentebestuur gekregen had, het als eis gestelde diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der 2e klasse inmiddels behaalde. In het stadhuis te Middelburg zal op de tweede verdieping van de toren een archiefbewaarplaats worden ingericht. De oude archieven van de nieuwe Wal- cherse gemeenten Mariekerke (gevormd uit Aagtekerke, Grijpskerke en Melis- kerke) en Valkenisse (gevormd uit Biggekerke, Koudekerke en Zoutelande) wer den voorlopig in bewaring gegeven aan het rijksarchief te Middelburg. De in 1957 gebouwde archiefbewaarplaats in Sint Philipsland voldoet goed, mede dank zij de gemeentebesturen van Stad en Ambt Delden, die na de watersnood in 1953 Sint Philipsland adopteerden en hun zorgen ook tot het gemeentearchief uitstrek ten. Het archief van Sint Jansteen werd geïnventariseerd en de inventaris werd gecyclostyleerd. De archieven van het waterschap Het Vrije van Sluis worden door de archivaris van het waterschap mr. W. Le Mair geïnventariseerd. Nieuwe archiefbewaarplaats kwamen tot stand voor De verenigde Braakmanpolders in het nieuwe waterschaps huis te Hoek en voor de polderarchieven van Noord-Beveland in het nieuwe waterschapshuis te Kortgene. 3 De door afvoering van rioolwater ergerlijke stank verspreidende Voorste Stroom heeft aanleiding gegeven tot drie uitspraken van de Hoge Raad, 19371943, die alle in het nadeel der gemeente Tilburg uitvielen. 4 Mr. De Brakke is eind januari 1968 op 90-jarige leeftijd te Middelburg overleden. [254] Nederlandse Hervormde Kerk. In 1966 verschenen de Richtlijnen inzake de zorg voor de archieven der Nederlandse Hervormde Kerk in een oplage van 5000 exemplaren en werden aan alle kerkelijke colleges verzonden. Het pand Java- straat 100 te 's-Gravenhage werd door verbouwing beter voor zijn doel het huisvesten van archieven en het bieden van kantoor- en studieruimte geschikt gemaakt. Zo werd de vroegere vergaderzaal van de Algemene Synode ingericht tot bibliotheek- en studiezaal, waar plaats is voor 275 meter boeken. Archieven werden ook ondergebracht in gehuurde rekken in het hulpdepot van het Alge meen Rijksarchief aan het Westeinde. Van de 25 geïnspecteerde archieven van kerkelijke gemeenten was de materiële toestand in 10 gevallen goed en in 8 gevallen slecht. De bewaarplaats was in 7 gevallen goed en liet in 9 gevallen veel te wensen over. De ordening was in slechts 4 archieven goed, terwijl 16 archieven in een min of meer chaotische toestand verkeerden en bij de andere 5 slechts van een geringe mate van ordening sprake was. Elf archieven werden door de archivaris en zijn medewerkers geïnventari seerd. In Friesland werd door studenten een zestal archieven geordend. Het bureau werd voor archiefonderzoek bezocht door 49 personen. Commissies. Voor de verslagen over 1966 van de Algemene classificatie commissie voor de overheidsdocumentatie (A.C.C.O.) en de Permanente commissie post- en archief zaken bij de rijksadministratie (P.C.P.A.Z.) moge worden verwezen naar de augus- tus-aflevering 1967 (21e jaargang nr. 8) en de januari-aflevering 1968 (22 jaar gang nr. 1) van Overheidsdocumentatie. Buitenlandse archieven. The National Archives of Malaysia, Kuala Lumpur. Blijkens het annual report van dr. F. R. J. Verhoeven over 1965 zette de in Ned. Archievenblad 1967 op blz. 88 geschetste ontwikkeling zich in het verslagjaar voort. Als bijlagen werden de tekst van de National Archives Bill en de Preservation of Books Bill opge nomen. Op 1 februari 1968 overleed ons oud-lid Jhr. Mr. H. J. L. Th. van Rheineck Leyssius, gedurende vele jaren provinciaal inspecteur der gemeente- en water- 255

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 44