archiefbegroting, tot publicatie van hiervoor in aanmerking komende scripties in een reeks, getiteld Bijdragen tot de geschiedenis van Arnhem, over te gaan. Als uit gever van deze reeks treedt het archief op en de deeltjes, waarover de auteur een be scheiden honorarium ontvangen, zijn in de boekhandel verkrijgbaar. Het ligt in het voornemen ieder jaar tenminste één werkstuk van een student op deze wijze te doen verschijnen, ook andere studies over onderwerpen uit de Arnhemse geschie denis kunnen in de reeks worden gepubliceerd, mits zij aan redelijke weten schappelijke en stilistische eisen voldoen. In het najaar van 1966 verscheen als eerste deel in de reeks de Utrechtse doctoraalscriptie van E. van Laar: Hoop op gerechtigheid, de arbeiders en hun organisaties in Arnhem gedurende de tweede helft van de negentiende eeuw. Tezelfdertijd werd in het archiefgebouw de ten toonstelling Een eeuw sociale vooruitgang in Arnhem gehouden, die ruim 1100 belangstellenden trok tussen 1 en 14 oktober 1966. De bezwaren, voortvloeiende uit het feit, dat de huidige archiefhuimte niet voor dit doel gebouwd werd, doen de archivaris de hoop uitspreken, dat het voorbeeld van de vele gemeenten, die in de> laatste jaren tot de bouw van een eigen archief kwamen, of welker plannen op het punt staan te worden uitgevoerd, voor de ge meente Arnhem een stimulans tot een dergelijke bouw zullen zijn. Het archief werd bezocht door 250 (v.j. 136) personen, die 749 (v.j. 604) bezoeken brachten. Bergen op Zoom. In 1966 werd de in 1965 begonnen interne reorganisatie van het archief, gericht op grotere overzichtelijkheid, toegankelijkheid en een doel matiger gebruik, voortgezet. Door vernietiging van daarvoor in aanmerking ko mende stukken werd enige ruimte gewonnen. De inventarisatie van de archieven van de maire, de municipaliteit en de bijzondere commissie uit het stadsbestuur in de Franse tijd werd voltooid. De inventarisatie van het archief van de plaatse lijke Kamer van Koophandel kwam nagenoeg gereed. Verder werden voorlopige tafels gemaakt op de keurenboeken en kwam een overzicht van de stedelijke rechtsbronnen tot stand. Het aantal bezoekers van de archiefleeszaal steeg tot 83 met in totaal 268 bezoeken (in 1965 40 bezoekers met 76 bezoeken in de pe riode van 1 juni31 december). Gouda. In zijn verslag over 1967 wijdt de archivaris bijzondere aandacht aan het bezoek dat onze vereniging op 3 maart ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de gemeentelijke archiefdienst aan Gouda bracht2 en de overbrenging van het archief uit de Gasthuiskapel aan de Oosthaven, die wegens bouwvalligheid ontruimd moest worden, naar de voormalige Klaas de Vriesschool. De verhuizing naar dit gebouw op de hoek van Patersteeg en Groeneweg was op 11 oktober voltooid. De inventaris van het archief van de Bank van Lening, welke in 1962 door de heer C. H. J. Helders vervaardigd was, werd door hem bijgewerkt en is in gestencilde vorm gepubliceerd. De fonetische documentatie, genaamd Goudse klanken, waarvoor in 1966 de grondslag was gelegd, werd enigszins uitgebreid. 2 Zie het verslag in Ned. Archievenblad 1967, blz. 103118. [252] Het archief werd bezocht door 55 (v.j. 65) personen, die 304 (v.j. 403) bezoeken brachten. Groningen. In 1966 werd in bescheiden mate begonnen met het verzamelen van Groningse grammofoonplaten, d.w.z. platen, waarop muziek, zang of voordrachts kunst van Groningers is opgenomen. De archivaris acht vooral ook het gesproken woord een waardevolle aanvulling op hetgeen reeds in geschrifte werd verzameld. Begonnen werd met het maken van een repertorium op de resoluties van het stadsbestuur uit het einde van de 18e en het begin van de 19e eeuw. De beschrij ving van het archief van het Klerkenhuis vorderde bevredigend. Alle stukken zijn thans beschreven en van de meeste charters zijn regesten gemaakt; om het raadplegen van de oorkonden voor bezoekers te vergemakkelijken, werden van deze stukken afschriften vervaardigd. Verkregen werden van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf stukken betreffende de vroegere electrische centrale in de Bloemstraat en van de stadsontvanger te Stadskanaal en de opzichter van het land bouwbedrijf van de gemeente Groningen bij de Dollard vele voor hun diensten overbodig geworden stukken. Het aantal bezoeken bedroeg 1255 (v.j. 1137), ge bracht door 225 (v.j. 200) personen. Leiden. Het gecombineerde verslag over 1965 en 1966 verscheen onder de nieu we benaming Gemeentelijke Archiefdienst, die door de gemeenteraad op 19 de cember 1966 ook voor de tot dan toe geheten Commissie voor het Oud-Archief werd ingevoerd. Het bestaan van enige vacatures bracht algehele stilstand van de archiefinventarisatie mee. Aan het gebrek aan ruimte werd aanzienlijk tege moet gekomen door de vergroting van de studiezaal, die in haar nieuwe vorm begin 1967 heropend werd. Aan ondertrouwregisters en notariële protocollen werd geklapperd. Een belangrijke klapper die voltooid werd is die op de registers van de concessies 15451862, die alle door het stadsbestuur aan particulieren verleende vergunningen bevat voor het leggen van stoepen, het stellen van stoep- palen en -hekken, het aanbrengen van keldergaten, hijsbalken, over de straat openslaande deuren enz. Voor de prentverzameling wordt overgegaan op een geheel nieuw systeem van catalogisering, daar het in 1966, 1907 en 1920 door mr. dr. J. C. Overvoorde ingevoerde stelsel bij de tegenwoordige geweldige aan was van afbeeldingen niet goed meer bruikbaar bleek. Het aantal bezoeken bedroeg 2073 en 1623, gebracht door 310 en 331 bezoekers. De onderwerpen van de werkcolleges der studenten waren in 1966 de 14e eeuwse geschiedenis van de stad en de gebeurtenissen in 1749. Tilburg. De gemeentearchivaris H. J. A. M. Schurink vierde op 3 januari 1966 zijn zilveren ambtsjubileum. Het belangrijke werk aan de huizenregisters werd voortgezet, zodat de genealoogonderzoeker in de toekomst naast de doop-, trouw en sterfdata van de door hem nagevorste personen ook hun woonhuis en maat schappelijke status zal kunnen vinden. De inventarisering van de nieuwe archie ven (na 1810) maakte goede vorderingen. De collectie bidprentjes telt reeds 12000 253

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 43