Begonnen werd aan de inventarisatie van het in 1964 ontvangen archief van de heerlijkheid Ridderkerk en van het daarmede verweven archief van de familie Groeninx van Zoelen. In het Algemeen Rijksarchief te Brussel werden in ver band daarmede stukken uit het archief va.n de familie De Mérode, vroegere am bachtsheren van Ridderkerk, in ogenschouw genomen. Verder werden o.a. ge ïnventariseerd het archief van de polder Robbenoord en Plompert, de archieven van de diaconie der Hervormde Gemeente Delfshaven, het persoonlijk- en het familiearchief Lichtenauer en de archieven van de polders Katendrecht en Char- lois. Van de aanwinsten van het archief vallen op stukken uit de jaren 16851928 van de afdeling Openbare Werken ter Gemeentesecretarie en de archieven van de Stichtingen Tentoonstelling 1950 Rotterdam-Ahoy), 19491963; Nationale Energie Manifestatie. E55, 1952—1966, en Internationale Tuinbouwtentoonstel ling 1960 (Floriade), 19561961. De topografisch-historische atlas werd verrijkt met vier tekeningen van Roeland Roghman, uitbeeldende de kastelen Heenvliet, Honingen, Oostvoorne en Valcke- steyn, waarvan de eerste en de derde door de Erasmus-Stichting werden ge schonken. Het archief werd bezocht door 733 (v.j. 1233) personen, die 2539 (v.j. 2386) bezoeken brachten. De tentoonstelling 'Kastelen in en om Rotterdam' werd tus sen 17 maart en 1 mei door 1459 belangstellenden bezocht. Streekarchivariaat Noord-Kempenland, omvattende de gemeenten Best, Oirschot en Veldhoven. In alle drie gemeenten wordt blijkens het jaarverslag 1966 door de archivaris en zijn medewerkers hard gewerkt aan het ficheren van doop-, trouw en begraafboeken, verpondingsboeken en gildeboeken. Inventarissen van de oud archieven der drie gemeenten en van de voormalige gemeenten Oerle, Zeelst en Veldhoven-Meerveldhoven, die in 1921 de gemeente Veldhoven gingen vormen, zijn in bewerking en sommige reeds nagenoeg voltooid. Te Best werden 21, te Oirschot 63 en te Veldhoven 50 archief bezoekers genoteerd. Streekarchivariaat Noordoost-Friesland. In 1966 werd het eerste lustrum van dit streekarchivariaat gevierd. De archivaris W. H. Keikes heeft in die vijf jaar meer dan zestig min of meer uitvoerige bijdragen geleverd tot de geschiedenis van de Friese noordoosthoek. In 1966 lag de nadruk daarbij op Schiermonnikoog, dat herdacht dat de badactiviteiten op dat eiland honderd jaar geleden begonnen. Be halve met de gebruikelijke werkzaamheden aan inventarisatie en inlichtingen en een vertrouwd probleem als archiefberging had de archivaris nog al wat bemoei ingen met lezingen, excursies en kwesties van monumentenzorg. Een groot aan tal archiefstukken van Westdongeradeel, die langer dan een halve eeuw op het rijksarchief in Leeuwarden berustten, keerden naar Ternaard terug. Streekarchivariaat Zuid-West Utrecht. Aan het gecombineerde jaarverslag 1964 1966 wordt het volgende ontleend. Met de ordening en de huisvesting van de 248 archieven der tien aangesloten gemeenten is het bij het eerste lustrum van het streekarchivariaat reeds redelijk gesteld. Bureauruimte vond de archivaris in zijn woning te Lopik totdat in één van de gemeentehuizen een geschikte ruimte kan worden betrokken. De in 1964 gevormde ambtelijke commissie inzake het ar chiefwezen in de kring Midden-Utrecht is tot de conclusie gekomen, dat samen werking door middel van een streekarchivariaat zoals in Zuid-West Utrecht voor bedoelde kring ongeschikt is. In 1964 werd te Vreeswijk en in 1966 te Lopik een tentoonstelling gehouden onder auspiciën van of met medewerking van het streekarchivariaat. Aan het vlot leesbare, met aardige bijzonderheden gekruide en van een aantal afbeeldingen van uiteenlopende aard voorziene verslag voegde archivaris J. G. M. Boon een bijdrage toe over de archiefzorg te IJsselstein sedert de 19e eeuw. Van de overige, op de blz. 1113 van het verslag vermelde publicaties van de heer Boon willen wij naast het boekje Vreeswijk aan de Lek, momenten uit de dorpsgeschiedenis, samengesteld met F. van Zutphen, in het bijzonder noemen de eveneens in 1964 verschenen inventaris van de archieven van de Hervormde Gemeente van Lopiker- en Jaarsvelderkapel, waarvan de uitvoerige inleiding reeds eerder het licht zag in het Jaarboekje van Oud-Utrecht 1963. De inventaris werd vervaardigd volgens het door de Commissie voor de Archieven der Nederlandse Hervormde Kerk aanbevolen schema. De archieven berusten sinds 1963 in de gemeente archiefbewaarplaats te Lopik. Leeuwarden. Na zeven jaar is weer een verslag van de gemeentearchivaris ver schenen.1 Het is, zoals bij collega Van Lennep gebruikelijk, gesteld in de spel ling De Vries en Te Winkel. Wij vernemen er uit, dat in de jaren 19601966 de inventarisatie langzaam maar gestaag vorderde,2 evenals de indiceringswerkzaam- heden. De secretariecorrespondentie 19291941 werd, voor zover niet verloren gegaan, op nummer geplaatst. Door het gereed komen van deze arbeid is één der belangrijkste preliminaire werkzaamheden voltooid voor de inventarisatie van het stadsarchief 18111941. De inventaris van het archief van het in 1792 op gerichte departement Leeuwarden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen kwam in handschrift gereed. Ook werden de meeste kleinere archieven, die wer den ontvangen dadelijk geïnventariseerd. Veel werk werd bovendien gemaakt van de topografische atlas. Een geschrift over de Leeuwarder straatnamen nadert zijn voltooiing. De archivaris streeft er naar alle gemeentelijke archieven tot ongeveer 1941 over te nemen. Zulks gebeurde met de archieven van Abattoir en Markt- en Haven dienst. De met eerstgenoemd archief vermengde correspondentie van de Rijks keuringsveearts blijft met toestemming van de Rijksarchivaris in Friesland ten gemeentearchieve berusten. Cultuurhistorisch van groot belang is de aanwinst 1 Voor het vorige verslag, Ned. Archievenblad 1961, blz. 4647. 2 Hiervan getuigde reeds de inventaris van het archief der Evangelisch Luthersche Gemeente, gepubliceerd in 1963 en besproken in Ned. Archievenblad 1964, blz. 35 36. In 1966 werden nog enige kas- en rekenboeken van de diaconie als aanvulling op dit archief verkregen. [249]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 41