Wij ontvingen Berichten Auguste Pelzer, Abréviations latines médiévales. Supplément au Dizionario di abbreviature latine ed italiane de Adriano Capelli. Louvain/Paris 1966.2 86 pagina's afkortingen voornamelijk bijeengebracht uit handschriften met scho lastieke teksten. Prijs 10,87. Gemeente- en waterschapsarchieven. Alkmaar. Op 9 juli 1966 werd het nieuwe archiefgebouw aan de Oudegracht door de algemene rijksarchivaris mr. H. Hardenberg met een vergulde sleutel geopend.1 Na een half jaar gebruik kan de gemeentearchivaris in zijn jaarver slag verklaren, dat het gebouw uitstekend voldoet en dat Alkmaar er terecht trots op is dat zijn kostbare archieven thans worden bewaard in een met de nieuw ste vindingen uitgeruste, veilige en ruime bewaarplaats. Te betreuren valt, dat de archiefambtenaar F. J. Piket, die op 1 november 25 jaar in gemeentedienst zou zijn geweest, door zijn onverwacht overlijden op 6 augustus slechts zeer kort heeft kunnen profiteren van de verbeterde werkomgeving, aan welker totstand koming hij wat de stoffelijke verzorging der verzamelingen betreft en ook op administratief gebied had bijgedragen. De noodzakelijke werkzaamheden in verband met de inrichting van werkver trekken en depot namen veel tijd in beslag. Het werk ten dienste van bezoek en correspondentie vond, zij het soms met enige vertraging, normaal voortgang. Maar voor werk van langere adem, zoals de inventarisatie, ontbrak te zeer de nodige tijd en rust. De inventarisatie van het pas in bruikleen verworven archief van de Remonstrantse Kerk werd wel begonnen, maar nog niet voltooid. Aan de klappering van de transportregisters werd. voortgewerkt, waarbij vooral de nodige aandacht werd besteed aan controle en correctie van vroeger voltooide gedeelten. De archivaris zette op het Algemeen Rijksarchief zijn onderzoekingen voort, 1 Een foto van dit gebeuren staat in het Alkmaars Jaarboekje 1966, waar ook de rede is opgenomen, waarin mr. Hardenberg het wel en wee van het Alkmaarse archief schetste. Mr. J. H. Rombach publiceerde er bij het portret van Alkmaars eerste archi varis C. W. Bruinvis een op de archiefzorg of het gebrek daaraan betrekking hebbende oorkonde van burgemeesteren van Alkmaar van 29 juli 1559. [246] speciaal ter verzameling van gegevens over de middeleeuwse geschiedenis van Alkmaar. Het 18e eeuwse gedeelte van het archief complex aan de Oudegracht, het Forees- tenhuis, wordt naar de bewoners van rond de laatste eeuwwisseling ook wel Huize Oort genoemd. Onder de aanwinsten van archief en prentverzameling zijn een aantal op de familie Oort en dit huis betrekking hebbende brieven en foto's opgenomen, door familieleden geschonken. Het aantal bezoekers bedroeg 241 (v.j. 233), die 741 (v.j. 530) bezoeken brachten. Amsterdam. De in 1965 opgetreden stagnatie in de verdere uitbreiding van de gebouwen aan de Amsteldijk werd in 1966 doorbroken door de toezegging van de rijksgoedkeuring voor de tweede fase van dit bouwplan. Burgemeester en Wet houders besloten de voorbereidende werkzaamheden intussen ter hand te doen nemen. In het nieuwe archiefdepot werd de gewenste apparatuur voor luchtbe- vochtiging geplaatst. Zowel het archiefbezit als de belangstelling daarvoor groeien gestadig. Opmerkelijk is daarbij de toenemende belangstelling van studenten in de geschiedenis, die zich aan archiefonderzoek wijden voor het bewerken van scripties. De uitgebreide inventarisatie^, indicerings- en beschrijvingswerkzaamheden wer den voortgezet. Ingevolge de opheffing van de gemeente Weesperkarspel en de voorlopige toevoeging van haar grondgebied aan de gemeente Amsterdam werd haar archief naar de archiefdienst overgebracht met uitzondering van het voor de lopende administratie benodigde gedeelte, dat aan de gemeentelijke dienst Bijl mermeer, die in het voormalige raadhuis van Weesperkarspel te Weesp gevestigd is, werd toevertrouwd. Belangrijke aanwinsten voor het fonds der particuliere ar chieven waren de archieven van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra (18381940); het Van Brants Rus Hofje (17331963) en de Sociëteit De Munt (18081866). Ook werden 4 gebonden delen bouwtekenin gen van de architect W. Springer (18171907) verworven. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit post- en archiefzaken gegeven regels werden aan archief vernietigd: \l\Vi m, 402 omslagen, 40 pakken, 133 dozen, 35 kg en 2.474.177 stukken. Het aantal afgelegde bezoeken bedroeg 7445 (v.j. 6808), het aantal ten behoeve van gemeenteadministraties, -diensten en -be drijven uitgeleende stukken 18.636 (v.j. 29.053,2 het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen steeg tot 1109 (v.j. 841). Rotterdam. In het verslag over 1966 wordt melding gemaakt van de op 3 januari 1967 verleende rijksgoedkeuring voor de bouw van een derde archief depot. Met de bouw van het vergaderzaaltje met aansluitende cantineruimte, waartoe de ge meenteraad op 16 december 1965 besloot, werd in de laatste maanden van 1966 begonnen. 2 Het aantal aanvragen van de Sociale Dienst loopt nog steeds terug, zie noot 3 op blz. 82 van Ned. Archievenblad 1967. Daarentegen was er grote vraag naar gegevens betreffende de diensttijd van gemeentepersoneel als gevolg van het generaal pardon voor het inkopen van diensttijd ingevolge de nieuwe Pensioenwet. 247

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 40