worden stopgezet. Door de hoeveelheid van de nog te bewerken beschadigde archivalia en het toenemende verval van bepaalde veel gebruikte delen is het niet mogelijk de achterstand in te halen. Daar het zeer ongewenst is deze toestand te doen voortduren en de verpulverde stukken aan de onderzoekers niet in handen gegeven kunnen worden, zal uitbreiding van het personeel der binderij nodig zijn (Arnhem). De archieven, die op deze zolder zijn opgesteld hebben zeer te lijden van stof en vuil, dat tussen de dakpannen door naar binnen komt (Haarlem). Echter stagneerde de ingebruikname, daar de gelden benodigd voor de inrichting van vier vertrekken nog niet beschikbaar waren (Utrecht). De geringe ruimte liet niet toe op grote schaal een aanwinsten-politiek te bedrijven (Leeuwarden). De goten werden zo goed mogelijk hersteld; de Rijksgebouwen dienst bleek niet meer over gelden te beschikken voor een totale vernieuwing. De noodzakelijke verbetering van de fotokelder werd toegestaan, maar de uit voering kwam niet tot stand wegens bezuiniging op de uitgaven van de Rijks gebouwendienst (Groningen). -Aan het leien dak, dat nog steeds aanleiding tot lekkages geeft, werden wederom een aantal reparaties verricht: een door de Rijksgebouwendienst in het uitzicht gestelde algemene revisie bleef uit (Assen). Nu de positieve: Een opmerkelijk succes werd geboekt met een portret in privé bezit van de hand van Guillaume de Spinny, dat volgens overlevering Pieter Both, raadpensionaris van Holland zou voorstellen. Op goede gronden kan de geportretteerde geïdentificeerd worden als mr. Adriaen Bodt,, griffier van het Hof van Holland van 1766 tot 1795. Een advies aan het gemeentebestuur van Vlijmen leidde tot de herontdekking van het zegel van schepenen van Vlijmen, dat als prototype van het huidige gemeentewapen mag worden beschouwd (A.R.A.). Aan het Institutum Judaicum Delitzchianum te Münster werden 14e eeuwse gegevens over Westfaalse Joden verstrekt. Prof. dr. W. Hanisch te Vechta ontving teksten van oorkonden van koning Wenzel (1378 1400) voor de Regesta Imperii' (Arnhem). Vanwege de Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal werd een onderzoek ingesteld naar het begin van de aanleg van het Noordzeekanaal in 1865 en, daarmee in verband staande, naar de ontwikke ling van IJmuiden (Haarlem). De Groninger Culturele Gemeenschap pro beert in samenwerking met het rijks- en het gemeentearchief en de Regionale Omroep Noord en Ooost het onderwijs in de streekgeschiedenis op gang te bren gen. Als gewoonlijk gaf prof. Van Winter wederom enige colleges op het rijks archief. Ook buiten het onderwijs bleef het rijksarchief zijn taak als adviesbureau voor de plaatselijke geschiedenis vervullen. Met name werd veelvuldig een beroep gedaan op de heraldieke kennis van de heer Pathuis voor de restauratie van ker ken en de zich daarin bevindende rouwborden (Groningen). De burgemeester van Gieten ontving, in verband met het gereedkomen van de restauratie, ge gevens over de geschiedenis van de molen in het hoofddorp van zijn gemeente. Aan een groep studenten, die zich in de zomermaanden onder auspiciën van het Instituut voor culturele antropologie en sociologie der niet-westerse volken van de Rijksuniversiteit te Leiden op de hoogte kwam stellen van de samenleving in kleine agrarische gemeenschappen, werden, zowel mondeling als schriftelijk, in- lichtingen over het marktwezen en, aan de hand van oude kaarten, over het vroe gere dorps- en landschapsbeeld in Zuid-Drenthe verstrekt. Assen). Ook in de loop van dit jaar werd weer een 100-tal belangstellenden in verschillende groepen in het rijksarchief ontvangen en rondgeleid, waarbij een kleine tot dit doel in gerichte expositie van interessante stukken uit onze bewaarplaats werd bezichtigd (Maastricht). Het positieve is gevarieerder uitgevallen dan het negatieve, de mogelijkheid tot keuze was gelukkig ook groter. Maar dat ontneemt niet het dwingend karakter aan de vraag of de mensen, die historische kwesties oplossen van 1378 tot 1865, om twee in de vorige alinea genoemde jaren aan te halen, maar ook van daarvoor en daarna, met het materiaal waaruit zij hun kennis putten, niet beter gehuisvest en van hulpmiddelen voorzien moeten worden. Ten slotte nog iets over het bezoek aan de rijksarchieven, al weten wij met de voorzitter van de in de aanvang vermelde bijeenkomst van rijksarchivarissen, dat het aantal bezoeken niet bepalend is voor de kwaliteit van het werk, dat van de archiefambtenaren wordt gevergd, en dat die kwaliteit stellig hoger ligt dan bij het werk, dat bibliotheekambtenaren voor hun bezoekers verrichten. Het A.R.A. werd bezocht door 1781 personen, die 14275 bezoeken brachten. Het rijksarchief te Groningen noteerde ook nu weer het grootste aantal bezoeken van de archieven in de provincie: 5200, gebracht door 470 personen. Noord-Holland hield het grootste aantal bezoekers, 729 met 3132 bezoeken. Zeeland hield het geringste aantal bezoeken,1 580 gebracht door 241 personen, net iets meer dan Drente, dat 238 bezoekers noteerde met 941 bezoeken. Limburg had 308 bezoekers met 2609 bezoeken, Overijssel 334 met 1612, Gelderland 506 met 2473, Noord-Brabant 554 met 2255 en Utrecht 557 bezoekers met 2291 bezoeken. Voor Friesland werden ook in 1965 geen cijfers opgegeven. J. H. v. d. HO. Pyttersen's Nederlandse Almanak 1967, Van der Garde N.V. Zaltbommel. De 66ste jaargang van deze Almanak brengt weer allerlei verbeteringen en aan vullingen, die in het Voorwoord worden aangeduid. Bij het doorbladeren ziet men hoe rijk de inhoud is. Weten b.v. de archivarissen, die in de praktijk zo vaak met oud en moeilijk schrift te maken hebben, dat er een Stichting ter verbetering van het handschrift bestaat? Uiteraard peilt de recensent met zijn steekproeven de rubrieken waarin hij het beste thuis is. Hij ziet dan, dat collega Werkman be halve rijksarchivaris in Drenthe ook rijksarchivaris is in Limburg, zij het dan ook op de tweede plaats. Hij verbaast zich hoe schaars het gemeentearchief van Amsterdam met personeel bedeeld is en ontdekt, dat de inspecteur van Overijssel op de Sassenpoort zetelt. Wat zijn eigen gewest betreft constateert hij het ontbreken van bloeiende vereni- 1 In verband met de verhuizing was de studiezaal van 23 september tot 20 december voor het publiek gesloten. 235 [234]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 34