Daarna vermeldt de voorzitter, dat de collega's Kruimel te 's-Gravenhage en Van Son te 's-Hertogenbosch zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van Son herdacht ook op 8 mei het feit, dat hij 50 jaar tevoren bij het Rijks archief te 's-Hertogenbosch in dienst trad, ten tijde van de rijksarchivaris dr. Smit. Een zelden voorkomend jubileum, dat op royale wijze is gevierd. De secretaris leest daarop de berichten van verhindering voor en, nadat de be handeling van de notulen van de vergaderingen van 1 juli 1966 en 3 maart 1967 is uitgesteld tot de volgende bijeenkomst, komt het agendapunt contributie-ver hoging aan de orde. Het bestuur acht een verhoging met 5,tot 17,50 per jaar noodzakelijk in verband met de voortdurende stijging van de kosten van het Archievenblad. Het voorstel wordt zonder discussie aanvaard. Bij de daarop volgende rondvraag dient drs. M. P. H. Roessingh een door 6 andere leden gesteund verzoek in tot het houden van een bijzondere ledenvergade ring ter behandeling van een voorstel tot wijziging van artikel 16 van de statuten der vereniging, waarbij voor bepaalde kategorieën van ambtenaren het lidmaat schap van de vereniging wordt gekoppeld aan dat van de Vereniging van Weten schappelijke Archiefambtenaren in Overheidsdienst. Het bezwaar van drs. Roes singh en zijn medestanders is vooral gericht tegen de binding tussen deze laatste vereniging en de Centrale voor Hogere Ambtenaren. Door deze Centrale worden zeer algemene politiek gekleurde standpunten ingenomen, die naar zijn mening ver afstaan van de in artikel 2 van de statuten genoemde specifieke doelstelling van onze vereniging, i.e. de bevordering van de belangen van het Nederlandse archiefwezen en de daarbij werkende ambtenaren. De voorzitter verklaart, dat het bestuur bereid is dit verzoek tot het houden van een bijzondere vergadering te ondersteunen. Dit onderwerp is nog niet op de agenda van deze vergadering gezet, omdat voor een gewichtige en principiële aangelegenheid als deze de tijd van voorbereiding te kort was. Jhr. mr. Sandberg verklaart zich tegen het houden van een bijzondere vergadering en dient een voorstel in dezelfde zin in. Naar zijn mening kan deze zaak evengoed op een gewone vergadering worden behandeld. Mr. De Vey Mestdagh onder schrijft dit standpunt en herinnert er aan, dat deze hele aangelegenheid al eens uitvoerig door de vereniging is behandeld. Alle overwegingen en argumenten zijn in het Archievenblad, jaargangen 6365, terug te vinden. Naar zijn mening kan er op de toen genomen beslissingen nu niet meer teruggekomen worden. De voorzitter verklaart persoonlijk geen bezwaar tegen behandeling op de jaar vergadering te hebben, maar wijst op artikel 14 van de statuten, dat aan de leden toestaat van het bestuur het bijeenroepen van een bijzondere vergadering te vor deren. Hierna wordt het voorstel-Sandberg in stemming gebracht en verkrijgt 5 stemmen. 22 leden, het bestuur meegerekend, verklaren zich vóór het houden van een bij zondere vergadering. Deze zal waarschijnlijk in oktober worden gehouden. Bij de verdere rondvraag merkt jhr. mr. Sandberg nog op, dat de toespraak, die door de rijksarchivaris in Zeeland bij de opening van het rijksarchiefgebouw in Middelburg is gehouden in het Archievenblad 1966, blz. 21 v. in twee gedeelten 170] is afgedrukt. Hij vraagt of het mogelijk is een kleine korrektie in het blad op te nemen. De voorzitter belooft dit te zullen nagaan. Aangezien de rondvraag verder niets oplevert is hiermee het huishoudelijk ge deelte van de vergadering afgelopen. Onder het genot van een kopje koffie luistert de vergadering vervolgens naar een inleiding door de heer H. M. Spaltman, hoofd van de afdeling Stedebouw van de Dienst Openbare Werken te Alkmaar, die spreekt over de plannen tot sanering van de Alkmaarse binnenstad en de aanpassing daarvan aan de eisen van het moderne wegverkeer. Er zijn, zoals de spreker aan de hand van plattegronden laat zien, tussen 1958 en 1967 vijf plannen ingediend, waarin men duidelijk de ontwikkeling van het stedebouwkundig denken kan volgen. Het oudste plan van prof. Wieger Bruin bedoelde door het dempen van vele grachten en het maken van doorbraken het tegenwoordig wat moeilijk bereikbare oostelijke stadsdeel voor het wegverkeer open te leggen en zodoende tot nieuw leven te wekken. Daar tegen ontstond toen felle oppositie van liefhebbers van oud stedenschoon binnen en buiten Alkmaar, waarbij er op werd gewezen, dat de vele mooie grachten, straatjes en ophaalbruggen in dat stadsdeel nu juist de glorie van Alkmaar vorm den en de stad tot ver over de grens bekendheid verschaften. In latere plannen naderden de inzichten van stedebouwers en 'Heemschutters' elkaar meer en meer, onder invloed van het nieuwere inzicht, dat grote wegen door het centrum van een stad al te veel verkeer aantrekken en ernstige parkeerproblemen scheppen. De gedachten gaan er tegenwoordig meer naar uit de meeste auto's vast te houden in de peripheric van de binnenstad en dat maakt grote ingrepen als die, waaraan in 1958 werd gedacht, overbodig. Na deze boeiende uiteenzetting verplaatst de vergadering zich naar café 'Het Gulden Vlies, waar, na de lunch collega Wortel om 2.15 uur aanvangt met een uiteenzetting over de geschiedenis van het Alkmaarse gemeente-archief en -museum, beiden in hun tegenwoordige vorm scheppingen van C. W. Bruinvis, aan wiens ijver het archief tevens een buitengewoon fraaie prentverzameling en een omvangrijke bibliotheek te danken heeft. Thans gaat er een einde komen aan de samenleving van archief en museum, die beiden een nieuw onderkomen ge vonden hebben en in de toekomst afzonderlijk geleid zullen worden. Vervolgens spreekt de heer J. Smeele, chef van de afdeling Bouwkunde van de Dienst Open bare Werken, over het nieuwe archiefgebouw. Hij laat aan de hand van tekeningen en plattegronden zien, hoe uit een fraai 18e eeuws grachtenhuis, met de daaraan grenzende wat rommelige huisjes, een stijlvol administratie-gebouw met een goed daarbij passend en ruim archiefpöt is gegroeid. Na een korte wandeling kan men vervolgens met eigen ogen zien en bewonderen, wat er in Alkmaar ten behoeve van het gemeente-archief is gedaan en bereikt. In zeer weinig steden is het oud- archief zo ruim en fraai gehuisvest. Een wandeling door de oude binnenstad met o.m. een bezoek aan de schitterend gerestaureerde oude remonstrantse kerk be sloot deze excursie-vergadering, terwijl voor de heel sterken als toegift en verras sing om 17 uur nog een ontvangst door de burgemeester mr. H. J. Wytema volgde. [171]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 2