Ik kom nu tot een allerplezierigste taak. Van oudsher is de Nederlandse archivaris vertrouwd gemaakt tijdens zijn opleiding met een onmisbaar, uit zeven componen ten bestaande radarinstallatie, opdat hij in het labyrinth feilloos de weg zou kun nen vinden. Dit instrumentarium zal hij wat er ook mag en moet veranderen nooit kunnen missen. Ten bewijze dat de kennis van het zevental vakken, waarin de archivaris wordt geëxamineerd, nog altijd op peil is, bleek een groep van zeven collega's bereid om op korte termijn proeven van vaardigheid te leve ren. Dat het hun geen moeite kennelijk kostte om dit 'ex tempore' te doen, hangt samen met de vaardigheid van ons corps, dat op allerlei terreinen even vakkundig als veelvuldig de pen hanteert. Men vraagt zich af wanneer men de archivaris- senproduktie ziet bij uitgaven als van de werken van het Historisch Genootschap, de oud-vaderlandse rechtsbronnen, in de historische tijdschriften vroeger en nu of, indien de archivarissen hun bijdragen zouden staken, niet verschillende tijd schriften konden fuseren of liquideren. Onze collega's mogen dan ook weten, dat dit hier opererend zevental een toevals treffer is. Wij zouden immers gemakkelijk vijf of zesmaal, zeven anderen bereid hebben kunnen vinden, allen in staat om binnendringend in het archief-labyrinth, de 'vates rol' te vertolken. Kon toch Vergilius7 van twee herders maar zeggen, dat zij even geoefend waren in het zingen en het ad rem antwoord geven, wij hebben zes herders en één herderinnetje arcadischer kan het dunkt mij niet waarvan met een variant op Vergilius gezegd kan worden: 'Arcades septem et sic cantare pares et respondere parati'. Mijnheer de vertegenwoordiger van de minister! Wanneer ik u thans het eerste en zorgvuldig aangeklede exemplaar, gedenkboek van ons 75 jarig jubileum, mag aanbieden, dan wens ik namens het gehele bestuur te danken: u voor de materiële bijdrage die dit 'Septet', tevens driedubbele afle vering van ons Archievenblad mogelijk maakte, maar ook enkele provinciale be sturen met name van Gelderland en Friesland, de Edwina van Heekstichting te Enschede en heel speciaal de Erven B. van der Kamp, wiens naam sinds 1893 borg staat voor een verzorgd Archievenblad. Zij opgemerkt dat de voornemens, ten dele al verwezenlijkt om door de jongere collegae een tegenhanger van dit 'Septet' in het licht te geven, om wille van tijd- en geldnood voorshands onvoltooid bleven. Ieder van ons is er uiteraard van overtuigd dat het specialistische karakter van verschillende bijdragen het boek niet direct tot treinlectuur maakt, hoewel het detective-element sterk op de voorgrond staat en één bijdrage lames Bondachtige allure vertoont. Wij zouden het ook zo kunnen zeggen. Het gebodene is slechts een koele dronk in de vorm van 'Seven up'. Gelde ook hier 'You like it' en 'It likes you'. Mis schien kunnen over 25 jaar de jubilerende archivarissen aan de dan ministrerende bewindsman, vanwege het feest reizend in een 'treno di piu grande lusso' (een soort 'Settebello' op treingebied de hoogste troef- of zevenkaart naar Ita liaans model) een volledig en uitgebalanceerd handboek van onze 'zeven gebonden 7 Eelogae VII.4. [8] consten' aanbieden en daarbij passend alsdan de champagne laten schuimen. Of anders nog: u zoudt 'Septet' ook kunnen zien als een soort E.E.G. (een elektro- encephalogram), waaruit blijkt, dat ondanks de 75 jaren er geen verkalking dreigt en het brein sufficient nog functioneert. In dit vertrouwen moge ik u hierbij 'Septet' thans overhandigen. M. P. van Buijtenen [9]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 8