van historisch waardevolle, maar beschadigde archieven. Een ordening moest voor afgaan. Ook zijn na het einde van de tweede wereldoorlog 17.000 rollen gemaakt van Duitse archieven uit het tijdvak 1867-1943. In 1966 is verschenen een 'List of National Archives Microfilm Publications'. Daar in zie ik, dat van de General Records of the Department of State, R G 59 46 rollen zijn gefilmd betreffende Nederland, 1794-1906, verkrijgbaar voor 280 dollar, Notes from foreign legations 13 rollen betreffende ons land 1784-1906, verkrijg baar voor 65 dollar, Consular despatches 14 rollen betreffende Amsterdam 1790-1906, verkrijgbaar voor 55 dollar, 13 rollen betreffende Rotterdam 1801-1906 voor 49 dollar. Ook andere programma's worden uitgevoerd, zoals dat van de Presidential papers of the Library of Congress, en niet te vergeten dat van de Mormonen. Het rapport van Szedó betreffende Europa sluit hierbij aan. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de oude moederlanden hun voormalige kolonies moeten helpen. Ook wordt de kwestie besproken of men bij onbeperkt microfilmen de controle met verliest en of derden recht hebben microfilms weer over te doen of te ver menigvuldigen. Niet alle landen huldigen hetzelfde standpunt. Ten slotte is er ook nog het juridische probleem van de authenticiteit. De vierde zitting was gewijd aan International cooperation in facilitating access to archives Veel van hetgeen in de vorige zittingen reeds besproken was, kwam hier wederom aan de orde. Middelen ter bevordering van het beoogde doel zijn: openbaarheid, publikatie van gidsen en inventarissen, uitlening, microfilming enz. Sommige lan den hebben bilaterale of andere internationale overeenkomsten. De U.S.A. heeft een uitgebreid netwerk van uitwisseling. De meeste, ook Nederland, hebben geen concrete plannen, maar voelen wel voor uitbreiding van verkeer. De meningen zijn verdeeld of de I.C.A. een plan moet uitwerken voor internationale uitwisseling of dat de landen het zelf moeten doen. Er is reeds verschenen een 'Guide to materials on Latin America in the National Archives. I 1961.' Voor de vervaardiging van microfilms kan ook een internationaal programma worden opgesteld. Moeten dan de nieuwe landen voorrang hebben? Beter is het daar eerst te zorgen voor opleiding van een staf en het oprichten van gebouwen, die bescherming bieden tegen het vergaan van archieven en microfilms door het vochtige klimaat. Ook moet er eerst belangstelling zijn. De Unesco heeft al veel gedaan, o.a. door experts te zenden. Het is niet opportuum een internationaal programma voor microfilming op te zetten, voordat de 'Guide to national historical sources' gereed is. De suggestie is eveneens gedaan voor de invoering van een 'international reader's card,' ook dat elk land bij archivalische publikaties melding maakt van documen ten van belang voor vreemdelingen en voor de schepping van een internationaal centrum voor archivalische documentatie (te Parijs, Washington of elders?). Aan het slot van het congres werden een aantal resoluties aangenomen, waarvan de Franse tekst hier volgt. w j Formsma [92] Resolutions, Recommandations et Voeux du Congres international extraordinaire des archives tenu d Washington du 9 au 13 mai 1966 1 Le Congrès extraordinaire réaffirme que l'un des objectifs principaux du Conseil International des Archives est de 'faciliter une utilisation plus fréquente des Ar chives et l'étude efficace et impartiale des documents qu'elles conservent, en faisant mieux connaltre le contenu et en s'effor9ant de rendre l'accès aux archives plus aisé', comme il est dit a l'art. 2 des Statuts du C.I.A. 2 Le Congrès émet le voeu que les chercheurs, sans distinction de nationalité, se voient partout accorder des facilités égales et aisées pour l'accès aux archives et que tous les moyens soient mis en oeuvre pour rendre effectif ce principe. 11 demande que le Comité Exécutif du C.I.A. étudie la possibilité de créer une carte internationale de lecteur, servant de recommandation auprès des archives des pays étrangers et qu'il soumette a eet effet, un rapport a la prochaine session de l'As- semblée générale qui aura lieu en 1968. 3 Considérant les exigences des sciences historiques, économiques et sociales contemporaines, le congrès émet le voeu que les autorités responsables des archives s efforcent d obtenir un assouplissement sensible des régies de la communicabilité en abaissant, si possible, les délais en vigueur, et, en outre, en ouvrant a la recherche certaines catégories de documents avant les délais règlementaires. 4 Le classement et la rédaction d'instruments de travail étant une des missions essentielies des archivistes, le congrès émet le voeu que ces travaux soient accélérés et que des guides d'ensemble de sources documentaires soient publiés. II souhaite tout particulièrement que les dépots d'archives se voient accorder un personnel qualifié en nombre suffisant pour réaliser le plus rapidement possible les opéra- tions permettant 1' accès aux archives contemporaines, de plus en plus volumi- neuses. 5 Etant donné que les conceptions actuelles en matière de droit d'auteur peuvent avoir des effets sur la recherche dans les archives, le congrès souhaite que la Con férence internationale de la Table Ronde mette ce problème a l'ordre du jour de sa prochaine session. 6 Le Congrès souhaite que, pour favoriser dans chaque pays la publication des sources documentaires, le Comité Exécutif du C.I.A. crée une commission de travail qui aurait pour mission d'étudier l'adaptation aux publications de sources d'archives des procédés les plus économiques et les plus rapides; il souhaite que cette commission se consacre notamment a l'étude de l'emploi du microfilm comme moyen de publication. 7 Le Congrès émet le voeu que le Comité des archives de l'Institut pan-américain de Géographie et d'Histoire (I.P.G.H.) et le Conseil technique interaméricain des Archives (C.T.I.A.), soient invités a faire une enquête par voie de questionnaires, sur les conditions dans lesquelles la publication des documents historiques est faite dans les pays d'Amérique latine, première étape vers la formulation de programmes nationaux de publication. Les questionnaires seraient soumis aux Archives nationales de chaque pays d'Amérique latine. Le Congrès émet en outre [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 50