dat zich ook elders nog West-Duitse archieven bevinden, o.a. in het Geheimes Staatsarchiv Berlin-Dahlem. Geschreven c.q. gedrukte stukken maken nog altijd de kern van het Bundesarchiv uit, daarnaast staan kaarten- en tekeningenverzamelingen, fotocollectie, film- en geluidsdocumentatie. In de vesting Ehrenbreitstein worden ca. 25000 filmrollen bewaard, waarvan de conservering bijzondere aandacht vraagt. De archivalia zijn over het algemeen tot 1945 toe te raadplegen. De samenstellers hebben in 55 bladzijden met 30 afbeeldingen een zeer verzorgd en duidelijk overzicht gegeven van de betekenis van het Bundesarchiv in Koblenz. Hun problematiek is veelal de onze en daarom zij de lezing van dit 3 DM kostende boekje alle collegae aanbevolen. Wirtschaftsarchivtag Dortmuncl 24-27 juni 1964. In het Nederlands Archieven blad van 1965 werd op blz. 213-214 bij het refereren van Der Archivar aandacht besteed aan deze conferentie, waar voor Nederland prof. dr. I. J. Brugmans het woord voerde. Belangstellenden wordt erop gewezen, dat in het decembernummer 1965 van Tradition, Zeitschrift für Firmengeschichte und Unternehmerbiographie de volledige tekst der in Dortmund gehouden voordrachten is afgedrukt. The National Archives of Malaysia, Kuala Lumpur. Onder leiding van de Unesco archief- en documentatie deskundige dr. F. R. J. Verhoeven kent dit archief sedert 1962 een voorspoedige ontwikkeling. The National Archives Bill kwam echter in 1964 nog niet in het parlement omdat er constitutionele problemen waren in hoe verre de federatie als geheel dan wel iedere staat afzonderlijk de archiefzaken moet regelen. Ook de voltooiing van het Records Management Centre liet langer op zich wachten dan verwacht werd, maar werd toch tegen juli 1965 tegemoet gezien. De eerste minister heeft alle autoriteiten er in een circulaire op gewezen, dat geen archiefstukken vernietigd mogen worden zonder dat tevoren overleg is gepleegd met de National Archives. Aan de jaarverslagen zijn lange lijsten van aanwinsten toegevoegd. Om deze toegankelijk te maken werd in 1965 een archivist benoemd met de opdracht een inventaire sommaire samen te stellen. De Deputy Director mr. Alwi Jantan bezocht in aansluiting aan het Vijfde Internationale Archiefcon gres te Brussel een aantal archieven en aanverwante instellingen in België en Neder land. De regeringen van die landen kwamen met hun uitnodiging daartoe tegemoet aan een door mr. Alwi Jantan ten congresse uitgesproken verzoek.2 Het buitengewoon archiefcongres te Washington 9-14 mei 1966 Zoals bekend, organiseert de Conseil International des Archives om de vier jaar een internationaal congres, waaraan ieder archivist kan deelnemen. In de tussen jaren wordt een Table ronde des Archives gehouden. Om de discussies te vergemak kelijken blijven de uitnodigingen voor deze bijeenkomsten beperkt. 2 Zie Ned. Archievenblad 1964, blz. 123. De praktijk is langzamerhand zo geworden, dat voor ons land op de tables rondes aanwezig zijn de algemene rijksarchivaris en de voorzitter van de vereniging van archivarissen. Tot nu toe zijn zowel de grote congressen als de tables rondes steeds in Europa gehouden. Het gevolg was, dat, vooral op de tables rondes, slechts een enkele niet-Europeaan verscheen. Het vorige jaar kwamen echter de Verenigde Staten van Amerika met het voorstel een buitengewoon congres te organiseren in Washington. De uitnodigingen zouden op soortgelijke wijze geschieden als voor de tables rondes. Om de aanwezigheid van overzeese deelnemers te vergemakke lijken bood de Amerikaanse archiefdienst aan, hun reiskosten te betalen. Voor de Europeanen betekende dit een gratis retour vliegtuig ParijsWashington. Onze regering van haar kant vergoedde de verblijfkosten te Washington voor de beide Nederlandse afgevaardigden, mr. Hardenberg en ondergetekende. Zo vond het congres te Washington plaats van 9-14 mei. Inderdaad werd het doel bereikt, dat elk werelddeel vertegenwoordigers zond. Ongeveer 175 gedelegeerden waren aanwezig uit 55 landen. Daarvan kwam bijna de helft uit de Verenigde Staten zelf. Bovendien waren er nog ongeveer 200 'observers', die geen recht van discussie hadden. De vergaderingen werden gehouden in de International Conference Room van het Department of State. De organisatie was perfect. De discussies kondén wor den gevoerd in vijf talen: Duits, Engels, Frans, Russisch en Spaans. Door middel van tolken en koptelefoons kon iedereen luisteren naar de taal die hem het best paste. Van te voren waren enquêtes gehouden over de te bespreken onderwerpen; de resultaten daarvan waren verwerkt in rapporten die aan alle deelnemers waren toegezonden. Op de vergaderingen zelf werden deze rapporten toegelicht door de rapporteurs. Daarna gaf een 'panel' van een viertal gedelegeerden zijn mening ten beste en tenslotte was er een vrije discussie. Voor een eigenlijke discussie met woord en wederwoord was het gezelschap te groot. Zoals gewoonlijk was het ge sprokene een toelichting op het eigen standpunt. Het congres had verder de entourage die men kent: lunches, cocktailparties, diners enz., door onze Amerikaanse gastheer op grootse wijze aangeboden, waar men een ongedwongen gelegenheid had elkaar beter te leren kennen. Hoogtepunten waren wel de tea op het Witte Huis, waar mevrouw Johnson de gedelegeerden ontving, en de excursie op de laatste dag door het prachtige land schap van Virginia met bezoeken aan Monticello, the University of Virginia en Shenandoah National Park. Het congres had als hoofdthema: Archives for scholarship, Encouraging greater ease of access- Op de eerste dag werd behandeld: Liberalization of restrictions on access to ar- chives. Principal reporter was de Canadees W. Kaye Lamb, associate reporter mr. H. Hardenberg. Uit de gehouden enquête was gebleken, dat er wat de openbaarheid betreft lang geen uniformiteit heerst. Voor zover er vaste regels zijn varieert de openbaarheid van [89]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 48