classis Amsterdam en de Provinciale kerkvergadering van Noord-Holland der Ne derlandse hervormde kerk en het familiearchief Boissevain 1700-1920. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit post- en archiefzaken gegeven regels werden aan archief vernietigd: 1000 m, 179 omslagen, 82 pakken, 193 do zen, 250 kg en 50.680 stukken. Het aantal afgelegde bezoeken bedroeg 6808 (v. j. 5945), het aantal ten behoeve van gemeenteadministraties, -diensten en -bedrijven uitgeleende stukken 29.053 (v. j. 37.436)3, het aantal schriftelijke ver zoeken steeg tot 841 (v. j. 752). Bergen op Zoom. Kort voor zijn afscheid per 1 augustus 1965 mocht archivaris C. J. F. Slootmans nog meemaken, dat het gehele in 1935 mede door zijn ijveren gestichte archiefgebouw ter beschikking van de archiefdienst kwam, doordat de gemeentontvanger twee vertrekken verliet, die tot leeskamer voor het publiek en assistentenkamer werden ingericht. Deze uitbreiding mag echter het steeds nijpen der ruimteprobleem niet uit het oog doen verliezen. De jaarlijks groter wordende aanwas van administratieve bescheiden en de na de inwerkingtreding van de ar chiefwet 1962 te verwachten overbrenging van archieven en archiefbestanddelen van gemeentelijke diensten, -bedrijven en -instellingen zullen niet lang meer in de huidige ruimte kunnen worden opgevangen. De heer J. H. van Mosselveld werd m.i.v. 1 mei tot opvolger van de heer Slootmans benoemd. In verband met de in terne verhuizing en de personeelswisseling was per circulaire aan vaste bezoekers e.d. verzocht bezoeken bij voorkeur tot na 1 juni uit te stellen. Na die datum brachten 40 bezoekers in totaal 76 bezoeken. Delft. In 1965 kwam het alfabetiseren van de vele duizenden doopfiches ge reed4. Het omvangrijk geheel is thans beschikbaar voor de bezoekers. Moest vroe ger voor genealogische vragen tijdrovend onderzoek worden verricht, nu kan men in een minimum van tijd kwesties over dopen, huwelijken en begraven van vóór 1812 oplossen. Het archief was nauw betrokken bij de voorbereiding van de ten toonstelling 'Delft zoals het was en wordt' in het Prinsenhof, waarvoor belangrijke bijdragen werden geleverd uit de topografische en historische verzameling. De archivaris voltooide een manuscript van ongeveer 950.000 woorden over de geschiedenis van de Oude kerk tot 1572, d.w.z. als godsdienstig-kerkelijk cen trum gedurende de middeleeuwen. Aan het werk, dat op 1800 bladzijden druks wordt geschat, is een bibliografie van bijna 2000 nummers toegevoegd. Voor de aan prof. dr. E. H. ter Kuile opgedragen bundel studies over Delft werden door de auteurs talrijke onderzoekingen ten archieve ingesteld. Het aantal archiefbe- zoeken bedroeg 1592 (v. j. 1597). Groningen. Het onderzoek naar de eigendom en herkomst van de verzamelingen van het voormalige provinciale archief werd in 1965 nog niet afgesloten. De vele 3 Het aantal aanvragen van de Sociale Dienst neemt nog steeds af ten gevolge van de bepalingen van de Algemene Bijstandswet. 4 Het ficheren kwam in 1962 klaar, zie Ned. Archievenblad 1964 blz. 43. vragen over zegel, wapen en vlag van de stad Groningen, die in de loop der jaren ten archieve werden ontvangen, maar eigenlijk slechts onbevredigend konden wor den beantwoord, gaven de archivaris en de hoofdcommies W. K. van der Veen aanleiding tot een diepergaand onderzoek in de archivalia, waarvan het resultaat m boekvorm werd gepubliceerd. De voogdij van het Geertruidagasthuis gaf het archief van deze stichting (1419-1895) in bruikleen. Een deel der stukken bevond zich nog in het gasthuisgebouw, een ander deel was respectievelijk sinds 1884 en 1906 in bruikleen gegeven aan het rijksarchief. Alle stukken zijn thans in de ge meentelijke archiefbewaarplaats verenigd. Daarheen werd ook overgebracht het archief van de voormalige Sociale raad (1913-1964). Mede op uitdrukkelijk ver zoek van het bestuur van de nieuw opgetreden Stichting stedelijk raad voor maat schappelijk welzijn werden de duizenden persoons- en gezinsdossiers, die in de loop der jaren op het bureau van de Sociale raad Armenraad) waren aange legd, vernietigd. Van de aanwinsten releveren we verder nog het archief van de N.V. Helper zwembad en warmtecentrale (1924-1963) en het archief van het wa terschap Euvelgunne (1854-1964). Het aantal bezoeken bedroeg 1137 (v j 1126), gebracht door 200 (v. j. 213) personen. Rotterdam. Voor de bouw van een derde archiefdepot werd de vereiste rijks goedkeuring ook in 1965 helaas nog niet ontvangen. Door de dienst van gemeente werken werden de bouwkosten opnieuw geraamd. De archivaris zal een onderzoek instellen naar de behoefte van de gemeentelijke diensten en bedrijven aan directe verwezenlijking van de bouw van dit archief depot. Op 16 december 1965 voteer de de gemeenteraad een bedrag van 113.700,— voor de bouw van een tijdelijke vergaderruimte voor educatieve doeleinden. Naar de mening van de commissie voor het archief mag de realisering van deze vergaderzaal niet betekenen een voor uitlopen op de eventuele situering van een vergader- en filmzaal in de te bouwen archiefbewaarplaats. Geïnventariseerd werden o.a. de archieven van de polder Kralingen (1604-1950), de Rotterdamsche Kunstkring (1893-1942) en de her vormde gemeente Charlois c.a. (1583-C.1954). De inventaris van laatstgenoemd archief, vervaardigd door R. W. Roseval, verscheen inmiddels in druk.Belang rijke aanwinst is het archief van de gemeentelijke telefoondienst (1895-1941) met het archief van de raadscommissie voor de telefoondienst (1895-1941). Ter uit oefening van het aan de archivaris opgedragen toezicht op het beheer van de ar chieven werden meer dan in voorgaande jaren het geval was ook de jongere archiefgedeelten, welke nog onder de administratieve afdelingen berusten, in de inspectie betrokken. Is de ordening van deze archieven in het algemeen goed te noemen, de materiële verzorging (papierkwaliteit, leesbaarheid van het schrift) laat hier en daar wel wat te wensen over. In de kelderverdieping van het stadhuis kwam een archiefruimte gereed, terwijl in de Hugo de Grootstraat een depot voor archivalia van een aantal diensten werd ingericht. Over de mogelijkheid van ver nietiging van medische bescheiden werd op 30 juni op het gemeentearchief een bespreking gehouden. De door de archivaris op 22 september 1965 op het Documentatiecongres in Scheveningen gehouden voordracht over Oud-archief en [82] [83]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 45