op de praktijk gerichte opmerkingen van de schrijver is, dat het wenselijk is bij een op microfilm opgenomen serie bescheiden, de inhoudsopgave en de index in gedrukte vorm te hebben, daar het uiterst bezwaarlijk is daarvoor steeds een af zonderlijk leesapparaat te gebruiken. Meyer H. Fischbein geeft enige tips voor ontmoetingen tussen archivaris en administrateur, waarvoor het uur na de lunch hem het geschiktst lijkt. Onder de titel Decimal Filing: lts General Background and an Account of Its Rise and Fall in the U.S. War Department vertelt Mabel E. Deutrich over de behandeling van de post- en archiefzaken bij dat departement en de verdere militaire administraties van 1890 tot 1963. Sinds eerstgenoemd jaar was het recordcard system van generaal Fred. C. Ainsworth in gebruik, dat onder invloed van de Taft Commission on Economy and Efficiency in 1913 'plaats ging maken voor een op het werk van Melvil Dewey gebaseerd decimaal systeem. Een technische dienst als het loodswezen wilde echter een op zijn specifieke behoeften toegespitste code toepassen. De ontwikkeling van de luchtmacht maakte uitbreiding van de code op bepaalde punten nodig en in 1944 begon juist de luchtmacht voor een deel van haar archieven een andere ordening toe te passen. Decentralisatie en vereenvoudiging leidden ertoe, dat in 1959 en 1963 het decimale systeem werd vervangen door het Army Functional Files System. j. J. Hammit in Govern ment Archives and Records Management noemt enige stappen die de Federale re gering ondernomen heeft om de papierlawine te beperken. (Er komt toch nog 200.000 kubieke voet per jaar bij, die bewaard moeten blijven bij de 5,7 millioen kub. voet, die er al zijn). Vereenvoudiging van formulieren, beperken van de aan tallen afschriften e.d. kunnen enige verlichting brengen. In The American Ar chivist van januari 1963 trof ons in een bijdrage van de Canadees R. S. Gordon, dat in zijn land Historical Societies soms overheidsarchieven in beheer hebben2 Uit de bijdrage van F. G. Ham, Archival Standards and the Posner Report: Some Reflections on the Historical Society Approach, vernemen we, dat in de dun be volkte westelijke der Verenigde Staten de Historical Societies als archiefdienst voor de overheid optreden. Weinig archiefbewustheid en achterstelling van ar chiefwerk kunnen daarvan het gevolg zijn, maar ook kan het bij één instelling on dergebracht zijn van al het historisch materiaal van een staat voor de onderzoeker een voordeel opleveren. Maizie H. Johnson behandelt Archives Administration in Australia en de strijd tussen archivarissen en bibliothecarissen over opleiding en organisatie-. Tot slot drie artikelen over kerkelijke archieven. A. R. Suel- fl°w: Preserving Church Historical Resources; R. M. Warner: The Role of the Secular Institution in Collecting Church Records en F. J. Weber: Chancery Ar chives, behandelen de 486 kerkelijke archiefbewaarplaatsen in het algemeen, de kerkelijke verzamelingen van universiteiten zoals in Michigan en de rooms-katho- üeke kerkarchieven aan de hand van de praktijk in Los Angeles. Bij de tech nical notes verslag van een op 9 oktober 1964 in Austin (Texas) gehouden sym posium over het lamineren, d.w.z. het restaureren van papier of perkament door het met aan weerszijden aangebrachte acetaatfolie samen te persen. In Amerika 2 Zie Ned. Archievenblad 1965, blz. 61 en 75. - Zie ook Archivum XI, besproken in Ned. Archievenblad 1964, blz. 82. [64] beschikt men daarmee nu over een ervaring van ongeveer dertig jaar, gedurende welke het lamineren zich gestadig verder ontwikkelde. Over de resultaten uit de eerste jaren is men in de praktijk nog steeds tevreden. Aflevering 3 begint met de Constitution and Bylaws of the Society of American Archivists, zoals die in oktober 1964 en april 1965 werden vastgesteld.De tien bijdragen van dit juli-nummer behandelen rond The National Union Catalog of Manuscript Collections problemen, die rijzen bij het verzamelen, publiceren en indiceren van collecties particuliere bescheiden. Bij de overdracht gemaakte be perkende bepalingen en hun werkingssfeer, auteursrecht, zoveel mogelijk unifor me, duidelijke verwijzingen en het gebruik van microfilms van elders aanwezige stukken ter aanvulling van eigen verzameling komen daarbij ter sprake. Gevallen deden zich voor, dat A noch B voor bepaalde dure manuscripten belangstelling toonden, doch toen C ze gekocht had vroegen ze onmiddellijk om microfilms. Zulke microfilms worden soms door gebruikers geciteerd, zonder dat ze de be waarplaats van het origineel erbij vermelden. De vrees wordt uitgesproken voor het opgroeien van een generatie archiefonderzoekers, die nog nooit een origineel stuk heeft gezien. Dr. T. R. Schellenberg, de auteur van Modern Archives en het recente The Managemem of Archives, noemt in zijn korte bijdrage over A Nationwide System of Controlling Historical Manuscripts in the United States een achttal punten waaraan een dergelijk systeem z.i. moet voldoen. Aflevering 4 begint met een bijdrage van de Boliviaanse archivaris Gunnar Men- doza over Archival Underdevelopment in Latin America. De feiten voor zijn uit eenzetting, die verband legt tussen de economische en de archivistische onderont wikkeling van het betrokken gebied, ontleende de schrijver aan de ten behoeve van het van 9 tot 27 oktober 1961 te Washington gehouden interamerikaanse ar chiefcongres ingevulde vragenlijsten4. Marcia Wright behandelt de archieven van Tanganyika, dat sinds 26 april 1964 met Zanzibar samen de staat Tanzania vormt. Voor de ordening en beschrijving van de stukken uit de Duitse bestuurs periode (1891-1916) werd de hulp ingeroepen van het Bundesarchiv in Koblenz. De Britse koloniale periode eindigde in 1961. Veel archiefstukken werden overge bracht naar het Public Record Office in Londen en blijven daar vijftig jaar ge sloten voor onderzoek. In Dar es Salaam vormde de nieuwe regering uit het over geblevene haar archief. Registratie van geboorte of dood was de Afrikaanse be volking onbekend, maar hun genealogie werd mondeling overgeleverd. Belangrijk voor de onderzoeker zijn bescheiden betreffende het vee, het bewijs van rijkdom in een niet-geïndustrialiseerd land. Bijzonder aardig is de geïllustreerde uiteen zetting van W. F. Schmidt over de wijze waarop de Nebraska State Historical Society in een staande vitrine de aandacht van de 100.000 jaarlijkse bezoekers van haar instelling vraagt voor archiefstukken. Een foto van gouverneur Robert W. Furnes met een kort onderschrift en dan enige opmerkelijke door hem in zijn functie ontvangen brieven, die een beeld geven van de jaren '70 van de vorige eeuw met valsspelers in de treinen en strijd tegen de Indianen. Het tweede voor- 4 Vergelijk Archivum XI, besproken in Ned. Archievenblad 1964, blz. 81. [65]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 36