Kroniek Buitenlandse archivistische literatuur Journal of the Society of Archivists van april 1966 (III, 3) opent met een bij drage van Peter Gouldesbrough over het werk van de record commissions in Schotland (1800-1839) en hun deputy clerk register Thomas Thomson. Over de archieven van de Engelse Jezuïeten schrijft reverend Francis O. Edwards S. J. De oudste bescheiden, van ongeveer 1580 tot het einde van de 17e eeuw, be rusten in Stonyhurst College in Lancashire. De archieven van na 1700 worden bewaard in Farm Street in Londen. Pater Edwards geeft een overzicht van het geen zich in deze bewaarplaats bevindt, van belang niet alleen voor het Rooms- Katholieke leven in Engeland, maar ook voor de missielanden India, Jamaica en Malta. Edwin Welch behandelt onder de titel The registration of meeting houses het vergunningenstelsel dat sedert 1672 van toepassing is voor de religieu ze samenkomsten van hen die niet tot de Church of England behoren. Pamela S. Cocks schetst de ontwikkeling van het archiefwezen in Nieuw-Zeeland. De archieven van de Roan Selection Trust Limited, in 1928 opgericht als Rhodesian Selection Trust Limited, krijgen een uitvoerige en gedetailleerde be handeling door A. A. Cole. Bij de Shorter Communications interessante me dedelingen van C. R. Smith over het sinds 1964 in Kent functionerende Records Centre als intermediair tussen administratie en archief en van J. M. L. Booker over het beschrijven van grondpapieren. De oktoberaflevering (III, 4) wordt geopend met het presidential address van Roger H. Ellis over The British archivist and history, uitgesproken op 18 novem ber 1965 in County Hall in Londen. Spreker herinnerde aan de herdenking van het 750-jarig bestaan van de Magna Charta en onderscheidde daaraan de gebeur tenis, het verhaal en het document. De archivaris bewaart de feiten en stelt ze ter beschikking van de historicus, wiens kunst en verbeelding ze voor de lezer tot leven brengen. Bijzonder aantrekkelijk is het van twee illustratiepagina's voorziene artikel van Pierre Chaplais over The Anglo-Saxon chancery: from the diploma to the writ, dat talrijke diplomatische, sphragistieke, rechtshistorische en taalkundige bijzonderheden bevat. Kenneth Owen Fox behandelt de papieren neerslag van de Courts of great sessions in Wales, die loopt van de instelling door Hendrik VIII tot de afschaffing door Willem IV. Het laatste artikel is van Christopher H. Roads en gaat over Film as historical evidence. Het is de tekst van een lezing, gehouden op 2 december 1965 aan de hand van talrijke film voorbeelden van de Boerenoorlog tot de Tweede wereldoorlog. Van de Shorter [56] Communications noemen we de opmerkingen van J. L. Kirby over de archieven van het koninkrijk Napels, hun vernietiging door de Duitsers in 1943 en de sedert dien uit gedrukte bronnen en andere publicaties ondernomen pogingen tot re constructie. J. H. v. d. HO S. A. Argiefblad/S. A. Archives Journal 1965 begint met een artikel van dr. A. Wijpkema over de Here Sewentien, de bewindhebbers van de Verenigde Oost- Indische Compagnie. Zij waren de belangrijkste archiefvormende instantie voor de Kaap tot 1795 en met deze studie sluit de archivaris voor bronnennavorsing zijn publicaties over zijn onderzoek in Nederland af'. J. H. Snijman, die in 1962 een overzicht gaf van het archiefbeheer in Zuid-Afrika van 1950 tot 1962 en daarbij vooral op vernietigingsproblemen inging2, vertelt nu over de werkwijze bij de vernietiging en de regels die daarbij in acht genomen worden. - Mej. M. H. Buijs van de Transvaalse Archiefbewaarplaats bespreekt ds sinds 1958 aldaar berustende Dorslandtrekdocumenten. Deze trek had van 1874 tot 1877 plaats uit de Zuid-Afrikaanse republiek naar Angola, waar de trekkers in 1882 de Por tugese nationaliteit kregen. Velen van hen of hun kinderen keerden in 1928 naar Zuid-West Afrika terug. D. P. Goosen, directeur van de Zuid-Afrikaanse aca demie voor wetenschap en kunst, schrijft over het archief en het museum van die instelling, die in een nieuw gebouw weldra een ruimere behuizing zal ge nieten. C. J. Beijers leverde een bijdrage over de betekenis van de oudste plattegronden van Kaapstad. Extracts front the annual report of the director of archives 1964, waarbij vooral de vele op basis van archiefonderzoek voorbe reide dissertaties en scripties opvallen, de in 1964 geamendeerde tekst van de Zuid-Afrikaanse archiefwet 1962, aankondiging van de bijeenkomst van de In ternationale Archiefraad in mei 1966 in Washington en bespreking van A Guide to the Official Records of the Colony of Natal completeren deze jaargang. J. H. v. d. HO Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief en Bibliotheekwezen in België, jaargang 1965, aflevering 1, begint met een bijdrage van A. Uijttebrouck over de lijst van abdissen van het Cistercienser klooster La Rameé in Brabant. G. Wy- mans maakte een studie van oorsprong en ontwikkeling van de ambachtsgilden in Bergen van de 13e tot de 15e eeuw. Over Pierre Stockmans (1608-1670) en zijn Jansenistische publicaties schreef L. Ceyssens O.F.M. een uitvoerig artikel. 1 Zie de referaten van S.A. Argiefblad/S.A. Journal in Ned. Archievenblad 1965. blz. 64 en 163. 2 Geciteerd in Ned. Archievenblad 1964, blz. 83. [57]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 32