Waterschapsarchieven. Programma's worden niet verzameld, h Kaarten. Rijksarchieven. Kaartencollecties zijn ruimschoots aanwezig in alle rijksarchie ven. In het Algemeen Rijksarchief bevinden zich diverse kaartenverzamelingen, land en zeekaarten, binnenlandse en buitenlandse kaarten, in het algemeen geografisch geordend. De Rijksarchivaris in Noord-Brabant bezit enige duizenden kaarten (vanaf 16e eeuw), o.a. collectie-Adan. De Rijksarchivaris in Noord-Holland beheert ca. 3000 kaarten - Provinciale Atlas (vanaf 1550) en ca. 2000 kaarten, afkomstig uit de archieven van de Rijkswater staat (1650-1850). Ze zijn gemeentelijk alfabetisch gecatalogiseerd. In Utrecht zijn de kaarten opgenomen in de topografische atlas der provincie Utrecht. Gemeentearchieven. In verscheidene gemeentearchieven zijn de kaarten ook een onderdeel van topografische atlassen. In getallen uitgedrukt zijn de grootste ver zamelingen, voor zover mij opgegeven, aanwezig in de gemeentearchieven van Amsterdam (vanaf J6e eeuw; 2200; ordening: chronologisch, wijksgewijs en U.D.C.), 's-Gravenhage (plattegronden vanaf 16e eeuw; 1000; chronologische or dening), Haarlem (Haarlem en omgeving vanaf 16e eeuw; 1140; systematische catalogus met klappers op topografische trefwoorden, vervaardigers, uitgevers). Min of meer belangrijke collecties betreffende de gemeenten (meestal met om geving) treffen we aan in de gemeentearchieven van Alkmaar (600), Amersfoort (105), Arnhem (enige honderden), Bergen op Zoom (enige honderden met daar naast 300 gedeponeerde kaarten van het Markiezaatsarchief), Breda (400), Delft, Dordrecht, Goes (300), Groningen, 's-Hertogenbosch (200), Hoorn (150), Kam pen, Leeuwarden (verzameling-Eekhoff), Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roer mond, Rotterdam, Schiedam (300), Tilburg, Utrecht, Vlaardingen, Zierikzee, Zutphen. Ook elders is steeds wel enig kaartmateriaal aanwezig. In aanmerking moet wor den genomen dat er een groot kwalitatief verschil bestaat tussen originele getekende kaarten en gereproduceerde kaarten (gravures, calques, drukken enz.). In Enk huizen en Gouda bevinden zich collecties in de stedelijke musea. Streekarchieven. Er zijn weinig oude kaarten aanwezig. Waterschapsarchieven. Een belangrijke kaartenverzameling is in het bezit van het hoogheemraadschap van Rijnland: 2000 kaarten over 1556-1857 en 1800 kaarten over 1857-1937. i Tekeningen, prenten. Rijksarchieven. Alleen in de Rijksarchieven in Noord-Holland en in Utrecht zijn aanzienlijke collecties aanwezig, elk van ca. 4.000 nrs. In Noord-Holland [28] zijn bovendien ca. 1.000 historieprenten aanwezig. Ook de Rijksarchieven in Groningen en in Limburg hebben de aanwezigheid van tekeningen en prenten ge meld. In Drente is het provinciaal Museum van Drenthe actief; in Noord-Brabant het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Gemeentearchieven. Door vele gemeentearchivarissen worden topografisch-his- torische prentenverzamelingen beheerd. Er zijn ook enige gemeenten, waar de prentenatlas behoort tot de competentie van een museum, zoals hiervoor door mij is uiteengezet. Met name is dit het geval in Deventer, Enkhuizen, Gouda, Hoorn, Zutphen en Zwolle. In het midden of het laatste deel van de 19e eeuw zijn in verscheidene oude ste den prentenverzamelingen gebracht onder het beheer der gemeentearchivarissen, die ze sindsdien naar vermogen hebben trachten op peil te houden en aan tfe vullen. De oude catalogi zijn dan ook herhaaldelijk uitgebreid. Ik moge hier noemen de tekeningen- en prentencollecties van de gemeentearchie ven van: Alkmaar; vanaf 16e eeuw; 1.500 (ook omgeving). Amsterdam; vanaf ca. 1600; 12.000 topografische afbeeldingen en 2.000 historie-tekeningen en -prenten. Breda (opgezet 1925); vanaf 1581; 2.300. Delft; vanaf 16e eeuw; 3.000 (ook omgeving). Dordrecht. 's-Gravenhage; vanaf 16e eeuw; 8.780. Groningen (ook provincie). Haarlem; vanaf 16e eeuw; 6.000. 's-Hertogenbosch; vanaf 1600; 200. Kampen; vanaf 17e eeuw. Leeuwarden. Leiden. Maastricht (ook provincie). Nijmegen; vanaf eind 15e eeuw; 1.250, kaarten inbegrepen (ook omgeving). Rot terdam; vanaf 16e eeuw; 16.000 (ook omgeving; Europoortgebied). Utrecht; to pografische, historische en iconografische atlas. Vlaardingen. In de laatste jaren is men ook verzamelingen gaan vormen ten gemeentearchieve van Amersfoort (het particuliere museum 'Flehite' bezit hier een belangrijke ver zameling), Bergen op Zoom (enige honderden), Roermond, Roosendaal en Nis pen, Schiedam (800), Tilburg (Koning Willem Il-verzameling), Zierikzee. Streekarchieven. Er zijn weinig tekeningen en prenten aanwezig. De streek archivaris van de Kring Oosterhout vermeldt de niet onbelangrijke verzameling van de gemeente Geertruidenberg. In de streekarchivariaten De Markkant en Kring Oosterhout zijn de afzonder lijke gemeenten actief. Waterschapsarchieven. Topografisch-historische tekeningen en prenten zijn niet aanwezig. j Foto's. Rijksarchieven. In het Rijksarchief in Noord-Holland bevinden zich ca. 2.000 foto's (vanaf 1880), gemeentelijk alfabetisch gecatalogiseerd. In het Rijksacrhief in Utrecht behoren foto's (vanaf ca. 1890) tot de topografische atlas der Pro vincie. Foto's zijn eveneens in de Rijksarchieven in Groningen (vanaf 19e eeuw; enige dozen) en in Limburg aanwezig. Gemeentearchieven. Tot de topografisch-historische atlassen der gemeentear- [29]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 18