ven knipselverzamelingen opgebouwd. Ook andere gemeentelijke instanties hou den zich hiermee bezig, zoals bibliotheken, musea (Deventer, Enkhuizen) en se cretarie-afdelingen Interne Zaken of Voorlichting (Delft, Ede, Enschedé, Naald wijk). Het gemeentearchief van Amsterdam bezit een grote in 1914 opgezette knipsel verzameling, waarin we de neerslag vinden van allerlei activiteiten vanaf 1825. Er zijn 1000 portefeuilles elk met 400 blz. Via een trefwoordencatalogus is de collectie toegankelijk. Knipselverzamelingen treffen we ook aan in de gemeentearchieven van Amers foort, Arnhem, Bergen op Zoom, Brielle, Delft (in mappen), 's-Gravenhage, Haarlem (ca. 1000 knipsels), Heerlen (persberichtencollectie 1920-heden; 40 m), 's-Hertogenbosch, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Rotterdam, Schie dam, Schoonhoven, Tilburg, Vlaardingen, Weert, Zierikzee, Zutphen. De Rotterdamse verzameling is geborgen in ca. 100 archiefdozen met knipsels uit de jaren 1893-1944. De actualiteiten worden in Rotterdam niet meer in de knipselverzameling samengebracht. Wel wordt het Rotterdamse nieuws verwerkt in een rubrieksgewijs ingedeelde kartotheek. Op de fiches wordt verwezen naar de kranten, welke in complete jaargangen aanwezig zijn. Geklapperd zijn de kranten sedert 1947 en eveneens over enige vroegere perioden in de 18e en 19e eeuw. Daarnaast worden thans alleen in incidentele gevallen plakboeken gemaakt. Zo worden ook elders wel voornamelijk slechts bepaalde artikelen, welke his torische en topografische overzichten bevatten, in de knipselverzamelingen be waard (Amersfoort, Brielle, 's-Gravenhage). De knipselverzamelingen zijn in de meeste gevallen toegankelijk via rubrieksge wijs ingedeelde klappers (trefwoorden). In enige gevallen bedient men zich bij de catalogisering van de U.D.C. (Amersfoort, 's-Hertogenbosch, Nijmegen). Streekarchieven. Verscheidene streekarchieven hebben ook knipselverzamelingen opgezet: Land van Cuyk, De Markkant, Noord-Kempenland, Oisterwijk, Kring Oldenzaal, Kring Oosterhout. Het ligt voor de hand dat bij de catalogisering de gemeenten afzonderlijke een heden uitmaken. Waterschapsarchieven. Knipselverzamelingen zijn zo goed als niet aanwezig, e Periodieken. Rijksarchieven. Alle rijksarchivarissen meldden dat in de archiefbibliotheken pe riodieken aanwezig zijn. Het betreft voornamelijk abonnementen op vakweten- schappelijke tijdschriften (archivistiek, historie, genealogie). De meeste worden ontvangen door het Algemeen Rijksarchief (150) en het Rijksarchief in Noord- Brabant (enige tientallen). Gemeentearchieven. Ook de periodieken, welke de gemeentearchieven ontvan gen en aldaar in de archiefbibliotheken worden opgenomen, zijn grotendeels van vakwetenschappelijke aard. Het aantal lopende abonnementen varieert van twee tot enige tientallen. [26] Daarnaast verzamelen enige gemeentearchieven de organen van bedrijven, in stellingen, kerkgenootschappen, verenigingen, clubs, personeelsbladen enz. In Amsterdam telt men 250 dergelijke lopende tijdschriften, in Rotterdam meer dan 1000 (hierbij inbegrepen de niet meer verschijnende periodieken), in Vlaardingen is men op 87 geschriften geabonneerd. Eveneens in Delft, Heerlen en Leeuwar den verwerft men dit soort periodieken. In Amsterdam en Rotterdam worden ze gecatalogiseerd volgens de U.D.C. Streekarchieven. Enige vakbladen en streekbladen worden aangeworven (o.a. Noord-Kempenland: 14; de overige streekarchieven minder). Waterschapsarchieven. In de bibliotheek van het hoogheemraadschap van Rijn land worden 20 tijdschriften opgenomen, welke in circulatie worden gebracht via de archiefdienst. f Jaarverslagen. Rijksarchieven. In de archiefbibliotheken zijn de jaarverslagen van een aantal ar chieven, musea en culturele instellingen/genootschappen, aanwezig. Het Algemeen Rijksarchief telt 50 reeksen. Gemeentearchieven. Bewaard worden in de archiefbibliotheken de verworven gemeenteverslagen en jaarverslagen van zusterinstellingen. Daarnaast is een aan tal gemeentearchieven in het bezit van een verzameling jaarverslagen van bedrij ven, instellingen, verenigingen enz.: Amersfoort, Amsterdam (125 reeksen), Arn hem, Brielle, Delft, Eindhoven, 's-Gravenhage, Heerlen, 's-Hertogenbosch, Rot terdam (763 reeksen), Schiedam, Tilburg, Vlaardingen. Waar reeksen bestaan zijn deze alfabetisch en systematisch gecatalogiseerd. Ook de U.D.C. wordt toegepast. Streekarchieven. Door de streekarchivarissen worden nog zo goed als geen jaar verslagen van bedrijven, instellingen, verenigingen enz. bijeengebracht. Oisterwijk geeft op dat in de archiefbibliotheek slechts verslagen van in de gemeenten ge vestigde instellingen bewaard worden. Waterschapsarchieven. Jaarverslagen zijn zo goed als niet aanwezig, g Programma's. Rijksarchieven. Verzamelingen programma's zijn niet aanwezig. Gemeentearchieven. In de bibliotheken van diverse gemeentearchieven bestaan wel collecties programma's betreffende toneelvoorstellingen, concerten, uitvoe ringen, tentoonstellingen, festiviteiten: Amersfoort (vanaf 1913), Amsterdam (vanaf 1660), Arnhem (vanaf 1850), Bergen op Zoom (vanaf 1900), Breda (van af 1926), 's-Gravenhage (vanaf 1831), Heerlen, Leeuwarden (vanaf 1850; parade serie van de Stedelijke Bibliotheek), Rotterdam (18e-20e eeuw), Tilburg, Vlaar dingen. Streekarchieven. De streekarchivaris van Oisterwijk verzamelt programma's van evenementen in de gemeenten. De andere streekarchivarissen zijn in dezen niet actief. [27]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 17