taak hebben. Hij zou daardoor minder in aanzien komen te staan. Publiciteit is voor de stadsarchivaris noodzaak. Hij moet zich onmisbaar weten te maken en dat kan hij alleen wanneer hij zelf een documentatieapparaat opbouwt. Door zijn opleiding, zijn historisch en administratief inzicht, en zijn ervaring, welke hij heeft opgedaan als beheerder van archieven toch altijd nog informatiebronnen bij uitstek heeft hij een voorsprong op elke andere instelling, die met hem zou willen concurreren op het gebied van informatieverstrekking. In Frankfurt is met deze overweging dan ook rekening gehouden: Mit der Do- kumentation trachten wir eine Aufgabe zu erfüllen, die besonders den Stadtar- chiven gestellt ist. Een mening die overeenkomt met die van Van der Poest Clement ten onzent10, dr. Michael Schattenhofer (München)17, dr. Herbert Ewe (Stralsund)18 e.a. Verzamelingen in Duitse stadsarchieven Overzien wij nu wat in enige Duitse stadsarchieven op dit gebied tot stand ge komen is: Flensburg10. Naast de archivalia (ca. 1000 m) waren, naar de stadsarchivaris in 1960 meedeelde, aanwezig: 1 een bibliotheek (6000 nummers). 2 een afdeling documentatie, onderverdeeld in: a ongedrukt materiaal (manuscripten, genealogieën, geluidsbanden), b gedrukt materiaal (brochures, pamfletten, kranten vanaf 1773, kranteknipsels, aanplakbiljetten, afbeeldingen inclusief foto's). c Theater- und Musikarchiv met eigen boekerij, programma's enz. (gevormd se dert 1942 na een oproep tot de bevolking). d Grenzarchiv (Geschichte zur Grenzfrage) met documentatie betreffende de Duits-Deense grensproblematiek (acten van de Deutsche Ausschuss, aanplakbil jetten, brochures 1920! enz.) Bepaald is dat het Grenzarchiv in het stads archief blijft, zolang dit archief onder Duits beheer staat. Brunswijk20. Na de Eerste Wereldoorlog en vooral sedert 1956 wordt documenta tiemateriaal op velerlei gebied bijeengebracht: 1 Stadtchronik. Hoofdzakelijk worden berichten uit de dagbladen gedistilleerd. De dagbladen worden ook in hun geheel bewaard. 2 Zeitungsausschnittsammlung. 18 Drs. A. van der Poest Clement in N.A.B. 1956-1957, blz. 125 e.v.: 'De functie, in het bijzonder de wetenschappelijke functie van de archivaris in de samenleving'. 17 Michael Schattenhofer, a.w. 18 Herbert Ewe, a.w. 19 Dr. Hans Friedrich Schütt in Der Archivar 1960 Heft 1, blz. 13 e.v.: 'Das Stadt- archiv Flensburg und seine Sammlungen'. Hans Jürgen Querfurth, 'Die Dokumentation der Gegenwart im Stadtarchiv Braunschweig' in Rich. Moderhack, 'Hundert Jahre Stadtarchiv und Stadtbibliothek Braunschweig, 1861-1961'. [14] 3 Bildersammlung (7000 stuks; topografisch-historisch). Hierbij behoren: a Diapositivsammlung. b Stadtplansammlung (ook bouwtekeningen), c Portratsammlung. 4 Druckschriften von Firmen, Organisationen ('Kleine schriften zur Stadtge- schichte'; Wirtschaftsdokumentation jaarverslagen, prospectussen, periodieken en Vereinsdokumentation verenigingsbladen, programma's enz.). 5 Personaliensammlung betreffende meer dan 5500 personen. Hierbij Stamm- und Ahnentafeln-Sammlung. 6 Plakatsammlung (aanplakbiljetten, vlugschriften van politieke partijen). 7 Theaterzettelsammlung. 8 Puppenspielsammlung (affiches, programma's, kranteknipsels enz.). 9 Schallplattensammlung. 10 Stadtgeschichtliche Sammlung (handschriften betreffende levensherinneringen of bepaalde gebeurtenissen en toestanden). 11 Handbibliothek. Hierbij ambtelijke geschriften van het stadsbestuur. 12 Leichenpredigtensammlung. München21. Meer dan honderd jaar geleden is men reeds begonnen met de vor ming van de Stadtchronik; sedert 1917 werd alles doelmatiger opgezet. 1 Stadtchronik (vroeger 'Zeitbuch' of 'Jahrbuch'). Over de jaren 1818-1916 be staat de verzameling uit banden met zeer gevarieerd ingeplakt materiaal, aange vuld met Bildbande (sedert 1871) en Beilagenbande (sedert 1872). Sedert 1917 wordt de Stadtchronik bijgehouden in Zettelform (kaartsysteem met verwijzingen naar de kranten, mededelingen van de Stadtische Amter, amtliche Drucksachen enz.). Na enige jaren worden telkens de gegevens overgeschreven in delen en wordt een index gemaakt. Daarnaast zijn een aparte 'zeitgeschichtliche Sammlung' en andere verzamelingen aangelegd. 2 Zeitgeschichtliche Sammlung. Hiertoe behoort het gedrukte en geschreven ma teriaal betreffende het politieke, culturele, economische en sociale leven; perio dieken, mededelingen, jaarverslagen, monografieën van Stadtische Amter, open bare instellingen, verenigingen, politieke, culturele en wetenschappelijke instellin gen, bedrijven enz. Ca. 800 organisaties enz. en 34 godsdienstige genootschappen waren aangeschreven om toezending van materiaal; 62 leveren nu regelmatig in. 3 Zeitungsausschnittsammlung. Van alles over bepaalde personen en zaken vindt men hier bijeen. Locale kranten worden in hun geheel bewaard. 4 Plakatsammlung (sedert 1818). 5 Photosammlung. 6 Filmsammlung. 7 Tondokumentensammlung. Stralsund22. Na de eerste wereldoorlog werd een fotoverzameling opgezet. In de 21 Michael Schattenhofer, a.w. 22 Herbert Ewe, a.w. [15]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 11