archieven omgaat, bedrijft functionele documentatie) maar ook met 'Sammlungs- dokumentation' (documentatie in engere zin, waarbij het aankomt op 'Sammel- tatigkeit'). Dit hangt dan weer samen met het feit dat een archief niet alleen meer is een instantie welke de archivalia toegankelijk maakt, maar eveneens een wetenschappelijk-geschiedkundig instituut, dat op zijn minst te verzamelen heeft: Amtiiche Drucksachen, private Nachlasse en zeitgeschichtliche Sammlungen. Dr. Hans Booms (Bundesarchiv)11 opperde dat, hoewel de noodzaak van het aan leggen van verzamelingen in staatsarchieven al sinds jaren erkend wordt, dit ver zamelen in conservatieve kringen nog immer gezien wordt als 'Signum archivali- scher Habenichtse'. Denk aan Brenneke en aan Santé, waar tegenover dr. Karl Bruchmann, dr. Joh. Papritz e.a. van mening zijn dat aanvulling van staatsarchie ven met 'Dokumentationsgut' noodzakelijk is geworden. Volgens Booms is de openbare mening in de democratisch geregeerde staten een dergelijke rol gaan spelen dat haar uitingen niet meer gemist kunnen worden door de historicus. Voor een juiste kennisvorming moet veel ander materiaal buiten het officiële archief materiaal geraadpleegd kunnen worden. Naarmate de maatschappij meer struc turele veranderingen heeft ondergaan, heeft het arbeidsterrein van de archivaris zich uitgebreid. Rogge wees op de 'zeitgeschichtliche Quellenwert' van het te ver zamelen materiaal. Een goede begrenzing van de 'Sammeltatigkeit' vond hij niet. Volgens Booms is deze begrenzing er wel terdege. Bepalend is hier nl. in hoeverre de ontwikkeling van de staat door derden (organisaties, verenigingen, partijen enz.) wordt beïnvloed. Die Zeitgeschichtliche Sammlung ist eine archivische Einrichtung die, gemass der ideellen Funktion staatlicher Archive Dokumentationsstellen staat- licher Tatigkeit zu sein, die tagespublizistischen Erzeugnisse so'icher Parteien, Gruppen und Verbande zu erfassen hat, die dazu dienen sollen, fiber die öffent- liche Meinung auf die Handlungen der staatlichen Instanzen des Archivsprengels einzuwirken. Niet de 'Quellenwert' van het afzonderlijke stuk is belangrijk, maar de 'Stellenwert' van de organisatie, welke het Dokumentationsgut voortbrengt. De verzamelingen hebben altijd een aanvullende waarde. In sommige gevallen hebben ze de rol de archieven, die verloren zijn gegaan, te vervangen (bv. Ost- dokumentation). Derhalve: Zeitgeschichtliche Sammlungen können erweitert wer den um thematisch begrenzte, im Rahmen der archivischen Zustandigkeit gebun- dene Dokumentationen sowie um massiertes Befragungs- und Erlebnisberichts- material zu politischen Vorgangen und Ereignissen, die keinen oder keinen zu- reichenden Niederschlag in amtlichen Registraturen fanden. In geen geval hebben we te doen met toevallig materiaal. Booms waarschuwt dat men er niet op moet vertrouwen dat anderen het materiaal wel bijeen zullen bren gen. Het gezichtpunt, waaruit men verzamelt, is bij anderen vaak ook enger. En wie zou meer geschikt zijn om te verzamelen dan de archivaris met grote ervaring op dit gebied en met een natuurlijk onderscheidingsvermogen. Zelfs prof. Santé formuleerde het als volgt: 'Die wesenlliche Dokumentation auszusondern und aufzubewahren, ist in allen Jahrhunderten seine Aufgabe gewesen'. 11 Hans Booms in Der Archivar 1966 Heft 1, blz. 31 e.v.: 'Grenzen und Gliederungen zeitgeschichtlicher Dokumentation in staatlichen Archiven'. [12] Prof. dr. Kurt Diilfer (Marburg)12 betoogt dat het feit dat de archivarissen zich in de praktijk met documentatie bezig houden, tengevolge zal hebben dat de ar chieven weer meer dan tot nu toe het geval was, gemaakt worden tot instellingen van wetenschappelijk-historisch onderzoek. Het in 1963 in Amerika gepubliceerde Weinbergrapport, dat duidelijk het grote belang belicht, dat onderzoek en ont wikkeling hebben bij informatie, heeft stimulerend gewerkt. Aangetoond wordt dat juist de archivarissen reeds jaren lang op het gebied van de documentatie van bronnenmateriaal voortrekkers zijn geweest. Zij moeten in het voorste gelid blij ven lopen op gevaar af dat, wanneer zij dat niet doen, zij van hun plaats verdron gen en van hun voetstuk gestoten zullen worden door anderen, die de taak gaarne zouden willen overnemen, maar er minder geschikt voor zijn. Als voorbeeld van documentatiewerkzaamheden in het Marburgs archief noemt hij het samenstellen van een inventaris van bronnen inzake betrekkingen tot Oost- Europa ('Ostinventar') en van een generale kartotheek, waarin gegevens bijeenge bracht worden betreffende de Kurhessische geschiedenis. De conclusie van een door dr. Gerh. Heyl (Miinchen)13 ingesteld onderzoek naai documentatiewerkzaamheden welke door allerlei corporaties worden verricht, was dat men zich helaas van ontstellend veel materiaal onoordeelkundig ontdoet. Maar al te gaarne bleek men bereid het materiaal dat rijp was voor uitdunning aan de staatsarchivaris uit handen te geven tegelijk met de verantwoordelijkheid voor een vernietigingsbeleid. Blijkbaar aldus besluit de schrijver, 'haben sich die Archivare die Aufgabe der Dokumentation gestellt, diese Aufgabe wird ihnen jedoch auch von aussen, von den vielen Dokumentationsstellen der Körperschaften, Verbande usf., angetragen. Dies ist das wesentliche Ergebnis der in Bayern durchgeführten Erhebungen'. Over de wijze waarop in Duitsland 'Dokumentationsstellen' zijn ingericht door be drijven, instituten enz. en waarop al deze activiteit geleidelijk aan gecentraliseerd wordt, worden statistische gegevens verstrekt door Frau dr. Sigrid Barlen (Aken)14. Dr. Wolfgang Klötzer (Frankfurt a. M.)15 stelt de vraag of het niet voor de hand ligt dat bv. een voorlichtingsbureau belast wordt met de beantwoording van vragen van journalisten enz., die er op uit zijn snel (liefst telefonisch) inlichtingen te ver krijgen. De archivaris kan zich dan rustig met het oud-archief bezighouden. De Frankfurter archivaris is er evenwel van overtuigd dat de stadsarchivaris, die het geven van eenvoudige veel gevraagde inlichtingen aan anderen overlaat, zich in het eigen vlees snijdt. Hij zou immers in deze tijd, waarin de eigenlijke archieven rela tief steeds meer aan volledigheid en waarde zijn gaan inboeten, een al te eenzijdige 12 Kurt Dülfer in Der Archivar 1966 Heft 2, blz. 130 e.v.: 'Methoden der Beschaffung und Aufbereitung von Dokumentationsmaterial'. 13 Gerh. Heyl in Der Archivar 1966 Heft 2, blz. 139 e.v.: 'Archivische Dokumentation ausserhalb der öffentlichen Archiven'. 14 Sigrid Barlen in Der Archivar 1966 Heft 2, blz. 147 e.v.: 'Die Dokumentation in der Bundesrepublik'. 15 Wolfgang Klötzer in Der Archivar 1966 Heft 1, blz. 45 e.v.: 'Dokumentation in Kommunalarchiven'. [13]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 10