Boekbespreking W. Klaasen, Gemeentearchief van Deventer, inventaris van de archieven van 1814 tot 1930, Deventer 1964, 264 blz., gestencild. Terwijl bij sommige archiefdiensten wegens het ontbreken van voldoend personeel de inventarisatiearbeid geheel stil ligt en bij andere slechts inventarissen van meest kleinere gedeponeerde archieven het licht zien, heeft Deventer zich met dit werk stuk van de toenmalige adjunct-gemeentearchivaris, thans archivaris van het streekarchivariaat Noord-Kempenland, geschaard bij gemeenten als Doesburg, Dokkum en Vlissingen, die sedert 1950 inventarissen van hun archief na 1813 konden doen verschijnen. De heer Klaassen verdient voor de ordening en inven tarisatie van dit omvangrijke archief (de inventaris telt 5131 nummers, waarbij nog een lijst der bestekken en voorwaarden inzake de gemeentelijke bouwobjecten komt van 576 nummers) dan ook zeker de waardering van administratie en historicus. De begrenzing van 1930 wordt bepaald door de invoering ter gemeentesecretarie van het decimale stelsel bij de ordening van het dynamische archief1. Omtrent het beginjaar 1814 wordt ons in de slechts 2 bladzijden beslaande inleiding niets medegedeeld en toch rijzen daar wel vragen2. Trouwens de bewerker verschaft de gebruikers van zijn inventaris over het algemeen maar weinig inlichtingen. Aanvoerende dat de inleiding van een inventaris in de meeste gevallen opper vlakkig wordt gelezen, heeft hij gemeend de nodige nadere uitleg bij de series en stukken in de vorm van noten te moeten tussenvoegen. Inzake de inventarisering en de historie van de Ingekomen archieven (vijfde afdeling van de inventaris) verwijst hij naar het bijvoegsel. Van de twaalf Ingekomen archieven wordt er daar echter geen een behandeld. Van de acht bijvoegsels behoren er vijf bij de tweede afdeling: archieven van de gemeentelijke diensten, bedrijven en instellingen voor zover zij een eigen beheer hebben gevoerd, en drie bij de vierde afdeling: archieven van besturen, wier rechten of functiën op het plaatselijk bestuur zijn over gegaan. De raadpleegbaarheid van Klaasens inventaris zou aanzienlijk groter zijn geworden als de samensteller par. 61 van de Handleiding even ruim had toegepast als dr. Schuitema Meijer in zijn Inventaris van het Archief van de 1 Opmerkelijk is, dat na 1909 geen afzonderlijke boeken voor de besluiten van B. en W. werden bijgehouden en de besluiten gevoegd werden bij de ingekomen stukken resp. dossiers. Tot 1916 zijn er nog registers met aantekeningen van het in de vergade ringen van B. en W. verhandelde. 2 O.a. W. S. Unger in Ned. Archievenblad 1962, blz. 57. noot 2 en A T Schuitema Meijer in idem 1963, blz. 6970. [114] 'MELINEX' SIGILLIS ET CHARTAE VERUM EST U leest dit door 'Melinex' polyesterfilm 'Melinex' polyesterfilm is uitzonderlijk sterk, glashelder en plooibaar en verkleurt niet. 'Melinex' is bestand tegen zeer intensief gebruik en laat zich gemakkelijk reinigen met me- thyleenchlóride. Charters en andere documenten in een 'Melinex' hoes zijn uitstekend leesbaar en fotografeerbaar. 'Melinex' bevat geen weekmakers of andere stoffen die de charters zouden kunnen aantasten. Daarom werd 'Melinex' bij uitstek geschikt bevonden voor charterberging e.d. Be langrijk is de prijs: de 'Melinex' voor een map van bijv. 381/z x 35 cm kost circa fl. 0.45. Daarvoor hebt u een ma teriaal dat vele generaties meegaat. 50 charters, bewaard in het Domkapittel, werden door het Rijksarchief in de provincie Utrecht op zeer bevredigende wijze „verticaal geborgen" in 'Melinex'. Voor het beschermen van zegels zijn ringen van de ICI-pro- dukten PerspexofDiakonde oplossing gebleken. I.C.I. (HOLLAND) N.V. Wijnhaven 107, Rotterdam-1, Postbus 551, tel. (010) 140122

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 18