Op de algemene jaarvergadering van 20 februari 1964 trad mejuffrouw mr. A. Versprille af als bestuurslid. Haar plaats werd ingenomen door mr. J. H. van den Hoek Ostende. Nu ik toch zijn naam noem, wil ik tevens met waardering zijn werkzaamheden voor het Archievenblad vermelden. Op deze jaarvergadering sprak voor ons de heer M. J. Dreese, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen over 'Problemen bij de ordening van bedrijfsarchieven'. Het is jammer, dat de heer Dreese de tekst van zijn voor dracht niet heeft ingezonden, zodat wij van de inhoud niet nader hebben kunnen kennis nemen in ons Archievenblad. De voorjaarsvergadering werd gehouden te Brielle, waar wij door de burgemees ter gastvrij werden ontvangen en waar de veelzijdige archivaris-conservator-beiaar- dier J. Klok ons het een en ander vertelde over het archief, dat helaas geen bewaar plaats heeft in overeenstemming met zijn belangrijke inhoud. Was het tijdens ons verblijf in Brielle aanvankelijk nog droog, de tocht naar de Deltawerken werd bedorven door regen- en stormvlagen. Het gezelschap, onder enthousiaste leiding van de heer Van Schie, liet zich evenwel niet afschrikken om alles tot het einde toe te bezichtigen. In ons Archievenblad is een en ander uitvoeriger beschreven. In verband met het Internationaal archiefcongres werden het afgelopen jaar geen studiedagen gehouden. De Brabanders echter hadden aan dit congres niet genoeg. Op 18 en 19 september werd te Bergen op Zoom de zesde Brabantse archivarissen- dag gehouden, waar 57 archivarissen uit het oude hertogdom aan deel namen. Onze Afdeling van wetenschappelijke archiefambtenaren in overheidsdienst kwam in 1964 niet bijeen. Het bestuur onder leiding van de heer Don heeft echter niet stil gezeten, zoals u hebt kunnen horen op de vergadering diet kort geleden, in januari, in Zaandam is gehouden. Het ging bij de gevoerde acties niet alleen om onze materiële belangen, maar ook om het aanzien van het archiefwezen in het algemeen. Daarom was er ook nauw contact op dit punt met ons bestuur, dat in de persoon van dr. Van Buijtenen vertegenwoordigd was in de deputatie die een bezoek heeft gebracht aan het ministerie van O.K. en W., naar wij hopen, met enig resultaat. Twee oud-bestuursleden van onze vereniging bereikten de pensioengerechtigde leeftijd en legden hun functie neer: mejuffrouw dr. G. H. Kurtz als gemeente archivaris van Haarlem, mr. J. W. C. van Campen als gemeentearchivaris van Utrecht. Zij werden opgevolgd door resp. drs. N. M. Japikse en dr. J. E. A. L. Struick. Ook mr. T. J. Naudin ten Cate legde zijn functie neer; hij werd als archi varis der Nederlandse Hervormde Kerk opgevolgd door dr. J. P. van Dooren. Tot archivaris der gemeente Schiedam werd benoemd drs. G. van der Feyst, tot archi varis der gemeente Zwolle drs. Th. de Vries. Tot archivaris van het nieuwe streek- archivariaat Maassluis-Naaldwijk werd aangesteld de heer B. Ringeling. In Over ijssel werd eveneens een streekarchivariaat opgericht, nl. de kring Oldenzaal. Daar werd de heer L. J. Abelmann archivaris. Aan pater C. 1. B. Lindeman werd eervol ontslag verleend als archivaris der Augustijnen in Nederland; in zijn plaats werd benoemd pater A. K. A. de Meijer. In Zeeland werd de combinatie rijksarchivaris inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven hersteld in de persoon van drs. [4] P. Scherft. Een nieuwe functie was die van mevrouw drs. E. Polak- de Booy, die als chartermeester bij het Algemeen Rijksarchief werd aangesteld, gedetacheerd bij het rijksarchief in Utrecht. Haar bemoeienis omvat de huis- en familiearchieven in particulier bezit. Tot chartermeester aan het gemeentearchief van Amsterdam werd benoemd drs. Th. E. Jensma, tot adjunct-commies aan het gemeentearchief te Utrecht de heer A. B. R. de Vries, aan het gemeentearchief te 's-Hertogenbosch de heer F. J. J. van Rheden, aan het gemeentearchief te Breda kwam als adj. commies le klasse de heer B. Dooremans. Commies A ter inspectie van Zuid-Holland werd de heer J. H. Streefland. De heer G. Staderman, ambtenaar bij de inspectie van Zeeland, tevens gemeentearchivaris van Goes, Hulst en Tolen, ging met pensioen. Bij Bijzonder vermeldenswaard is de benoeming van drs. J. L. van der Gouw tot docent in de paleografie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Koninklijke onderscheidingen ontvingen mr. B. van 't Hoff, mr. G. J. ter Kuile, mejuffrouw M. W. Jurriaanse, dr. J. Woltring, mr. J. W. C. van Campen en mejuf frouw dr. G. H. Kurtz. Dr. J. Taal werd door de paus onderscheiden met de orde van St. Sylvester. Mr. A. P. van Schilfgaarde herdacht op het huis Bergh zijn 40-jarig jubileum als archivaris. In het Museum Meermanno-Westreenianum werd een tentoonstelling gehouden van een gedeelte der Collectie Fabri, de particuliere verzameling oude en kostbare boeken van mr. dr. J. P. W. A. Smit, oud-rijksarchivaris in de prov. Noord-Brabant. Als gewoonlijk organiseerde het gemeentearchief van Rotterdam weer tentoon stellingen, zoals 'Rotterdam vanuit de lucht' en 'Oeververbindingen, veren, brug gen, tunnels'. Amsterdam vergeleek 1813 met 1963 op een tentoonstelling 2x Am sterdam en de archivaris van het streekarchivariaat Zuidwest Utrecht bracht in Vreeswijk een tentoonstelling 'Vreeswijks verleden'. Niet alle lezingen welke onze leden hebben gehouden wil ik hier vermelden, zelfs al zouden ze mij bekend zijn. Toch wil ik de aandacht vestigen op de voordracht van mr. J. H. de Vey Mestdagh op de Forumavond van de studiegroep departe mentale archieven over 'Inventarisatie overgebrachte archieven volgens decimaal stelsel geordend' en van mr. K. Schaap op de studiedag van de S.p.a. Voor deze politiemannen sprak mr. Schaap over 'Moderne registratuut en nieuwe archiefwet' (Overheidsdocumentatie februari 1965). Deze lezingen noem ik, omdat ze nuttig zijn voor onze betrekkingen met de verzorgers van de lopende archieven. Om de zelfde reden vermeld ik hier, dat de heer R. J. Jansen te Groningen slaagde voor het diploma Archiefverzorging li van de S.O.D. In de loop van 1964 traden 14 nieuwe leden toe tot onze vereniging, 5 bedankten, terwijl wij 3 leden verloren door de dood: mejuffrouw A. W. J. Mulder, ons oud bestuurslid, de heer F. C. van der Meer van Kuffeler en de heer H. J. M. van Rooy. Op 31 december telden we 225 leden, terwijl zich reeds weer verschillende nieuwe leden hebben aangemeld. Ik moge eindigen met de wens, dat 1965 voor onze vereniging een goed jaar mag zijn. [5]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 6