toegesproken. Met de heer C. Postma, tevoren gemeentearchivaris van Vlaar- dingen, deed op 1 januari 1964 voor het eerst een gediplomeerd archiefambtenaar zijn intrede te Zierikzee. Archiefinventarissen kwamen gereed of worden be werkt van een aantal polders, behorende tot de brede watering van Zuid-Beve land. De archiefbewaarplaats van het waterschap Het Vrije van Sluis te Oost burg, waarin 81 polders en uitwateringswaterschappen zijn verenigd, zal moeten worden uitgebreid. Wij besluiten dit overzicht met curiositeitshalve te ver melden, dat in de polder Johanna onder Nieuw- en St. Joosland nog steeds een in 1782 begonnen notulenboek wordt gebruikt. In het verslag over het jaar 1963, gedaan door Gedeputeerde Staten aan Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, vinden we in par. 11, culturele aangelegen heden, iets over de zorg voor de gemeente- en waterschapsarchieven. Daaruit blijkt, dat de grootste problemen, waarmee de inspecteur te worstelen heeft, nog steeds zijn de huisvesting der archieven en het tekort aan bevoegde en ervaren archiefambtenaren. Weliswaar onderging bedoelde huisvesting verbetering in enkele kleinere gemeenten, waar een nieuw of een verbouwd raadhuis in gebruik kon worden genomen; die van zoveel omvangrijker archieven in de grotere ge meenten onderging echter geen enkele verbetering. Onbegrip voor het belang der archieven als ook het achterwege blijven van de nodige Rijksgoedkeuringen speelt hierbij een rol. De ordening en beschrijving van polderarchieven, die bij de hoog heemraadschappen en dijkringen in bewaring worden gegeven, moest wegens personeelsgebrek voorlopig worden gestaakt. In een tweetal kleinere gemeenten werd de ordening en beschrijving van het archief tot stand gbracht door terzake niet gekwalificeerde maar geestdriftige vrijwilligers onder leiding van de inspec teur. In één van deze gemeenten zag de bewerker van het archief naast zijn ge wone dagtaak kans tegelijkertijd met de bewerking van het gemeentearchief het diploma als wetenschappelijk archiefambtenaar tweede klasse te verwerven. Ten aanzien van één streekarchiefplan kan binnenkort de vraag worden verwacht, welke bijdrage de provincie zou willen geven in de stichtingskosten. Gedeputeer den hopen, gesteund door Provinciale Staten, niet al te ver te behoeven blijven onder hetgeen wordt verwacht, omdat bij allerlei vooroverleg wel is gebleken, dat door de omvang van de steun der provincie zal worden beslist of de gedachte van streekarchieven in dit gewest, waar het historisch sentiment nu eenmaal niet bijzonder levendig is, voor verwezenlijking vatbaar is. Gedeputeerde Staten eindigen hun opmerkingen met als hun mening te kennen te geven, dat door allerlei buiten hun invloed gelegen factoren de verbetering van het archiefwezen in hun provincie gedurende 1963 geenszins in overeenstemming is met het belang door hen aan de zaak gehecht en dat op korte termijn weinig verbetering te verwachten is. Kerkelijke archieven Herv. gemeente Amsterdam. Het verslag over 1963 en 1964 vermeldt als aan winsten 75 archiefbestanddelen en 14 bibliotheekbestanddelen; zij werden alle geordend, beschreven en geplaatst. Hierbij was een geschenk van mr. H. Mulde- rije te Amsterdam, bestaande uit een aantal boekwerken en gedrukte stukken op kerkrechtelijk gebied, afkomstig van mr. F. A. Molster, van 1914 tot 1930 bui tengewoon hoogleraar in het Handelsrecht en het Faillissementsrecht aan de Uni versiteit van Amsterdam. Het aantal bezoekers steeg in 1963 tot 106 en in 1964 tot 120; het getal der ingekomen en uitgaande brieven steeg in 1963 tot 97 en liep in 1964 weer terug tot 85. Inlichtingen werden o.a. verstrekt voor een overzicht van Nederlandse archieven betreffende Latijns-Amerika en Afrika in opdracht van de Internationale Archiefraad, de houding van de kerkeraad tegen over het toneel in de 17e eeuw, het kerkelijk congres van 1895 te Amsterdam en de rooms-katholieke invloed bij de restauratie van protestantse kerkgebouwen, be zoeken van grieks-katholieke prelaten aan de kerkeraad en de provinciale synode van Noord-Holland in 1644 en 1648, het kerkorgel van Kaapstad, de predikant Th. J. Frielinghuysen te New Jersey in 1719 en Samuel van Metz, zendeling on der de Joden in Cochin (Voor-Indië) omstreeks 1690. Dr. R. B. Evenhuis vol tooide het manuscript van het eerste deel van zijn geschiedschrijving van de Her vormde Gemeente te Amsterdam, grotendeels gebaseerd op de overvloedige ge gevens uit de protocollen van acta van de kerkeraad. Mej. B. Bijtelaar bezocht het archief geregeld voor haar onderzoekingen ten behoeve van de restauratie van kerkgebouwen. Een particuliere archiefbewaarplaats Varekamp Internationale Expediteurs N.V., Rokin 9-15 te Amsterdam, gespecia liseerd in douaneformaliteiten, bagagevervoer, opslag en assurantie, hebben on langs een dokumenten archief service onder hun werkzaamheden opgenomen, zulks, naar het aan belangstellenden toegezonden propectus vermeldt, in navol ging van in het buitenland gebruikelijke organisaties. Wij herinneren ons in The American Archivist van januari 1963 te hebben gelezen over Archival Holdings of Local Historical Societies in Canada, waar overheids- en particuliere archieven door elkaar werden opgenomen. Zulks is ten onzent op grond van de archiefwet geving uiteraard ten enen male onmogelijk. Sommige door bouwstop en urgen- tielijst gefrustreerde hoofden van rijks- of gemeentelijke beheerseenheden zullen evenwel misschien ietwat afgunstig kijken naar wat Varekamp hun collega's uit de particuliere sfeer biedt: besparing op ruimte en inventaris en ontheffing van de rompslomp en de zorgen voor het archiefbeheer. In ruimten met optimale be veiliging tegen brand en onder continu toezicht worden de archieven zorgvuldig bewaard. Uitsluitend door de bewaargever gemachtigd personeel zal toegang heb ben tot de archieven, maar anderzijds bestaat ook de mogelijkheid er onmiddellijk telefonisch informatie uit te verkrijgen en kunnen fotokopieën of originele stuk ken per post of speciale bode aan de bewaargever worden toegestuurd. Doku menten archief service heeft ook een bureau met telefoon en schrijfmachine be schikbaar voor het personeel van zijn cliënten ten behoeve van het doorwerken van grotere hoeveelheden dossiers of accountantscontrole. Tenslotte kunnen de [75] [74]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 41