bewaarplaats uit te breiden. De archivaris kreeg in een ander pand een werk kamer, die hij niet meer nu en dan met anderen behoeft te delen. De algemene documentatie betreffende de geschiedenis van Dokkum werd verder uitgebreid. Met de inventarisatie en beschrijving van de oude en nieuwe archieven der gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland werden goede vorderingen gemaakt. De oudste archiefstukken van deze gemeente, resp. uit 1558 en 1571, keerden terug uit het rijksarchief te Leeuwarden, waar ze in 1919 waren gedeponeerd. Ook in Oostdongeradeel, Schiermonnikoog en Westdongeradeel werd de inven- tarisatiearbeid voortgezet. In laatstgenoemde gemeente zal eerst het aanbrengen van een verlichting met buislampen de mogelijkheid openen om in alle hoeken van het depot de opschriften der dozen en portefeuilles en de inhoud der stukken te kunnen lezen. Streekarchivariaat Kring Oosterhout. M.i.v. 1 december 1962 trad een tweede streekarchivaris op en werd het archivariaat gesplitst in twee rayons. Aanwinsten van archivalia zijn niet te melden. Wel verwierf de gemeente Geertruidenberg in bruikleen van het rijksarchief in Noord-Brabant het 16de eeuwse cartularium der stad. Het in het vorige verslag genoemde onderzoek naar de economische en sociale situatie rond 1862 in de Baronie-gemeenten werd afgesloten. In alle aangesloten gemeenten werd gewerkt aan de inventarisatie der archieven, het verschaffen van inlichtingen en het beoordelen van de vernietigingsmogelijkheid van archiefstuk ken. Wij noemen slechts enkele saillante punten. In Chaam kwamen bij de beschrij ving van het archief van de Grote- of H. Geestarmen zeven verloren gewaande, nog ten laste van de stad Breda lopende rentebrieven uit 1722-1785 te voorschijn, welke vervolgens zijn afgelost en aan de gemeente Breda overgedragen. In Geertrui denberg werd in verband met de restauratie van het stadhuiscomplex een houten noodgemeentehuis opgetrokken tussen de oude en de nieuwe stad nabij de Vest. Daaraan werd een stenen, brandvrije archiefbewaarplaats gebouwd. De berging van het archief is nog nooit zo goed geweest als in deze noodbehuizing. Ook in Te- teringen ordende de archivaris een fotoverzameling. In Waspik kwam de be schrijving van het oud-archief, met inbegrip van hetgeen in 1961 van het rijks archief werd overgenomen, gereed. Van de veelvuldige andere werkzaamheden van een streekarchivaris, waarover collega Van Mosselveld ons ter gelegenheid van de 83ste algemene vergadering van de Vereniging van Archivarissen op 8 februari 1962 in Utrecht vertelde1, is ook in dit verslag de neerslag te vinden: organiseren van bijeenkomsten, bemiddelen bij het maken van een wapentekening, houden van voordrachten, het inrichten van een vitrine in de hal van het gemeentehuis te Raamsdonk voor het zilver van het schuttersgilde St. Bavo, optreden als rappor teur in een werkgroep voor straatnaamgeving. In hun verslag over 1963 herinneren de beide archivarissen in de kring Ooster hout aan het bezoek, dat de Vereniging van Archivarissen in Nederland op 6 juni aan Oosterhout bracht, waarbij de eerste archivaris een causerie hield over die 1 Ned. Archievenblad 1962, blz. 17-27. [70] gemeente en het daar gelegen klooster St. Catharinadal2. De tweede archivaris nam de catalogisering van de bibliotheek van het streekarchivariaat ter hand. Ook werkte hij de krantenknipselverzameling bij. Beide archivarissen geven voorts bijzonderheden over de hun toevertrouwde afzonderlijke gemeenten. In Baarle-Nassau kwam de beschrijving van het oud-archief tot 1811 gereed. In Geertruidenberg verrichtte de archivaris veel werkzaamheden in verband met de feesten 'Geertruidenberg 750 jaar stad'. Deze feesten kregen een grote landelijke publiciteit doordat Bert Haanstra er filmopnamen van verwerkte in 'Alleman'. In Gilze en Rijen begon een opzichter bij Gemeentewerken met de herbeschrij ving der serie bijlagen van de bouwvergunningen. De ondeskundige beschrijving, die enige jaren geleden in opdracht van Gemeentewerken in G.S.W.-verband en zonder voorkennis van de archivaris was geschied, maakte dit noodzakelijk. In Terheijden werd in verband met de te verwachten verhuizing van de archieven voortgegaan met de verpakking van alle archivalia in stofvrije archiefdozen. Bij de nummering werden verschillende kleuren gebruikt voor oud- en nieuw-archief en de gedeponeerde archieven. Door deze verpakking was het tevens mogelijk in het oog niet geïnventariseerde nieuw-archief een enigszins ruwe ordening aan te brengen, die in een getypte lijst werd vastgelegd. Verder in alle gemeenten de gebruikelijke opmerkingen over de archiefbewaarplaatsen en de materiële toe stand der archieven, verstrekte inlichtingen, herinventarisatie en vernietiging. Streekarchivariaat Zuid-West Utrecht. Het verslag over 1963, gestoken in een zelfde aantrekkelijk omslag als het vorige, kreeg ook weer een voorwoord mee van de voorzitter van de streekcommissie, burgemeester L. Schuman van Lopik, die er op wijst, dat ingrijpende verbeteringen aan meerdere archiefbewaarplaatsen gereed kwamen, waardoor thans bijna alle archieven in Zuid-West Utrecht goede of verantwoorde bergruimten hebben gekregen. Ook is verheugend, dat er plan nen bestaan om inmiddels voltooide archiefinventarissen in druk uit te geven. De archivaris begint met over de kantoor- en werkruimten op te merken, dat al leen te Harmeien naast de archiefbewaarplaats een speciaal vertrek voor archief werkzaamheden is ingericht. Bureauruimte voor het streekarchivariaat zal vrijge houden worden in de voor de archivaris in aanbouw zijnde woning te Lopik. De tijdrovende bezigheden ten gevolge van de uitgevoerde verbeteringen aan de archiefaccommodatie lopen ten einde, zodat de streekarchivaris zich thans meer kan gaan bezig houden met de ordening en beschrijving van de archieven. Hier voor acht hij eerst de statische gedeelten van de registratuur in aanmerking te komen, omdat men daarop nog regelmatig moet terugvallen. Soms trof hij eeuwenoude stukken aan tussen moderne bescheiden. Hij ontkwam daarbij niet aan de indruk, dat men vroeger wel bekwaam was in het opzoeken van oude be sluiten etc., maar niet in het opbergen! Het thans noodzakelijke werk ziet hij overigens ook als het gevolg van de omstandigheid, dat archiefwerkzaamheden werden opgedragen aan ambtenaren, die of geen gevoel voor accuratesse bezaten of immer in enorme tijdnood verkeerden. Het indiceren van raadsnotulen heeft 2 Verslag in Ned. Archievenblad 1963, blz. 45. [71]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 39