stichting van een gemeenschappelijk archiefgebouw te Schoonhoven, te stellen onder het beheer van een gemeenschappelijke archivaris. Indien de achter stand in de ordening en beschrijving van 150 kleinere gemeentearchieven en 300 a 400 polderarchieven geheel door arbeid ter inspectie zou moeten worden inge lopen, zouden daarmee globaal geschat driehonderd manjaren zijn gemoeid; dit zou betekenen, dat de tegenwoordige inspecteur, indien hij die achterstand wenste in te halen gedurende de tijd, dat hij ten langste in dienst der provincie werk zaam zou kunnen blijven, ongeveer 20 assistenten ter beschikking zou moeten hebben, verdeeld over twee bureaus. Gedeputeerde Staten menen evenwel, dat het evident niet de bedoeling van de wetgever is, dat het provinciaal bestuur naast de kosten van het toezicht ook de last van de ordening en beschrijving van de verwaarloosde archieven op zich neemt. Het somtijds inderdaad niet opwikkend gebrek aan belangstelling voor die taak kan geen aanleiding zijn om die taak uit handen van de desbetreffende besturen te nemen, maar wel om te trachten de ge wenste belangstelling te wekken. Een administratief voldoende onderlegd ambte naar ter secretarie, die de vereisde belangstelling heeft voor dit werk, kan onder regelmatige leiding van de inspecteur zeer goed werk verrichten. Langs deze weg werden een tiental archieven geordend. De gemeentebesturen van Naaldwijk en Maassluis hebben een door de inspecteur tot archiefambtenaar opgeleid ambte naar ter secretarie van Naaldwijk tot hun gemeenschappelijke archivaris be noemd, waardoor deze ambtenaar een werkkring kreeg, waarin de verworven be kwaamheden tot hun recht komen. Met waardering dient ook vermeld te worden, dat enige hoogheemraadschappen onverplicht hun gediplomeerde archiefambte naren laten medewerken aan de ordening en beschrijving van de polderarchieven, die in de archiefbewaarplaatsen van de hoogheemraadschappen en dijkringen veilig worden ondergebracht. Dat de vervulling van de ter archiefinspectie ontstane vacature niet zo snel is verlopen als gewenst was, houdt geen verband met de bezoldiging, maar vloeit voort uit het algemeen tekort aan gediplomeerd en ervaren archiefpersoneel. Of het bureau van de inspecteur verdere uitbreiding behoeft zal worden bezien bij de Archiefwet 1962, die aan de provinciale inspec teur ook een taak ten aanzien van de provinciale archieven geeft en een zekere delegatie van de inspectie in de strikte zin mogelijk maakt. Alkmaar. Het verslag over 1963 bevat de verheugende mededeling, dat in de laatste maand van het jaar zekerheid verkregen werd, dat met de uitvoering van de zo lang gekoesterde plannen voor de bouw van een nieuwe archiefbewaar plaats in 1964 begonnen kan worden. De vele werkzaamheden, die de waar schijnlijk in de tweede helft van 1965 te verwachten verhuizing met zich mee zal brengen, wierpen hun schaduw reeds vooruit. Het was mede daarom jammer, dat door het vertrek van de adjunct-archivaris de zo noodzakelijke herziening van de inventaris van het stadsarchief weer vertraging ondervond. De inventaris van het archief van de Evangelisch-Lutherse gemeente kwam voor publicatie ge reed en is inmiddels verschenen. De archieven van de opgeheven Eendrachtspol- der Alkmaar en de Westfriese kanaalvereniging werden geïnventariseerd. Hoe- [66] wel enige correspondentie is gevoerd over de definitieve overdracht van het aan de gemeente geschonken familiearchief Van Foreest kwam in deze slepende zaak nog niet veel vooruitgang. De tot het archief behorende prentverzame ling trad in de openbaarheid met de tentoonstelling 18e eeuws Alkmaar in beeld, die van 24 maart tot 17 april gehouden werd. 1518 personen kwamen naar de 120 tekeningen en prenten kijken. Het aantal archiefbezoekers bedroeg 221 (v.j. 250), die 553 (v.j. 636) bezoeken brachten. Groningen. Blijkens het verslag over 1963 namen de dagelijkse beantwoording van vragen en de correspondentie ook dit jaar wederom veel tijd in beslag. Voor de komende uitgave Zegel, wapen en vlag van de stad Groningen' werd een zeer breed opgezet en diepgaand onderzoek in de archieven ingesteld. Aan de klappers op de doop- en lidmaatboeken der Hervormde gemeente en de onder trouwboeken der stad werd regelmatig voortgewerkt. Van het gemeentelijk tram bedrijf (1920-1947) afkomstige stukken werden geordend en van de voor ver nietiging vatbare ontdaan. Begonnen werd met de herordening van de correspon dentie van het gemeentearchief volgens de code V.N.G. De enige jaren geleden gereed gekomen inventaris van het archief der Evangelisch-Lutherse gemeente werd in gestencilde vorm uitgegeven. Het archief van het departement Gro ningen van de Maatschappij tot nut van 't algemeen werd door het bestuur van het departement aan het gemeentearchief in bewaring gegeven. De belangrijk ste aanwinsten voor de topografische verzameling waren in 1963 afkomstig van het stadhuis, daar schilderijen en prenten, die in het nieuwe administratiegebouw geen plaats konden vinden, naar het gemeentearchief werden overgebracht voor zover zij van topografisch of historisch belang zijn. Het aantal bezoeken be droeg 1133 (v.j. 1020), gebracht door 200 (v.j. 199) personen. Nieuw-Ginneken. Bij raadsbesluit van 18 februari 1963 werd drs. F. A. Brekel- mans m.i.v. 1 januari 1963 benoemd tot gemeentearchivaris in vaste dienst. In december van dat zelfde jaar kwam het nieuwe gemeentehuis te Ulvenhout ge reed. De verhuizing van het archief uit het oude naar het nieuwe gemeentehuis geschiedde onder leiding van de archivaris op 20 december. Tevoren waren de stukken globaal gereinigd door twee gemeentearbeiders, waarna met hulp van een secretarieambtenaar een voorlopige doorlopende nummering werd aange bracht. De nieuwe archiefbewaarplaats heeft een hoogte van 3,30 m en een oppervlakte van 4,89 x 7,78 m en is gelijkvloers gelegen aan de achterkant van het raadhuis. De archivalia zijn geborgen in 2,95 m hoge houten Bruynzeel Mon- tarekken. De capaciteit van het depot is thans 245 m, waarvan 142 m gebruikt zijn, t.w. oud-archief van Ginneken en Bavel 85 m, nieuw-archief van Ginneken en Bavel (1925-1941) 26 m en lopende archieven van Nieuw-Ginneken sedert 1942, voor zover niet ter secretarie bewaard, alsmede bescheiden der Woning bouwvereniging St. Laurentius, 31 m. De archiefcapaciteit zou tot 273 m uitge breid kunnen worden. Een vierladige archiefkast is aanwezig voor het overzichte lijk bergen der collectie foto's. Ruimte voor een tekeningenkast bleek helaas niet beschikbaar. Met de vernietiging van stukken uit het decimale registratuur stelsel werd voortgegaan. Veel tijd besteedde de archivaris aan het boekje 'Ge- [67]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 37