lunchen of klaar is met de stukken, die hij al gekregen heeft); 3. niet voorzien van de bezoeker van nieuw materiaal, zodra hij het reeds ontvangene heeft door gewerkt. Ph. P. Mason behandelt College and University Archives; R. C. Shar- man, The Queensland State Archives; P. H. Laurent, The Belgian Archives and the Van de Weyer Papers (Sylvain van de Weyer, Belgisch politicus 1802-1874); L. W. Eckert, The Anatomy of Industrial Records (the telephone takes an even greater toll of labor records than it does in other fields); Ph. P. Brower, The U.S. Army's Seizure and Administration of Enemy Records up to World War II. Ken Munden herdenkt Dwight Hilles Wilson 1909-1962. De jaarlijkse opgave der Writings on archives, current records, and historical manuscripts wordt voortge zet voor de periode juli 1961-juni 1962. Als nieuwe rubriek deden de Technical Notes hun intrede, aandacht wordt in de eerste aflevering besteed aan ball-point inkt. Afl. 3 brengt een herdruk van het in 1937 door A. R. Newsome uitgesproken Presidential address over Objectives of the Society of American Archivists. E. Posner bespreekt The Study of State Archival Programs, waarbij een 13-tal ar tikelen over de archieven in een aantal staten en hun relaties met andere over heidsdiensten, wetenschappelijke onderzoekers en amateurhistorici en -genealo gen aansluiten. Afl. 4 bevat bijdragen over de Russische en de Bulgaarse archieven, resp. van G. Belov8 en B. Chokel. W. F. Welke schreef over The Papers of the Viscounts Melville, Engelse staatslieden tussen 1775 en 1830, wier schriftelijke nalaten schap berust in de William L. Clements Library of the University of Michigan. J. D. Allen behandelt Documenting the Lincoln Museum Collection. J. L. Gear, chief of the Document Restoration Branch of the National Archives, doet ver slag over The Repair of Documents-American Beginnings.C. M. Collier, The Archivist and Weather Records; C. B. King, The Archivist and Ancient Docu ments as Evidence, en Icko Iben,4 The Literary Estate of Lorado Taft (1860- 1936, beeldhouwer) besluiten de artikelen van deze jaargang. Bij de Abstracts of foreign periodicals kwamen van de voor ons moeilijk be reikbare landen in 1963 Rusland en Joegoslavië aan de beurt. Onder de Techni cal Notes in afl. 4 beschouwingen over reproduktieapparaten voor mikrofilms. J. H. v. d. HO Hij is directeur-generaal der archieven bij de ministerraad van de U.S.S.R. en schreef ook de bijdrage over Rusland in Archivum XI, 1961. 4 Hij is hoofd van de Newspaper Library and Archives Division in the University of Illinois Library. Van zijn hand verschijnen onder The Abstracts resumé's uit ons Ar chievenblad. [62] De gecombineerde afleveringen 1 en 2 van de jaargang 1963 van Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief- en Bibliotheekwezen in België4 beginnen met een in het Engels geschreven bijdrage van Frank J. Smolar van de Western Re serve University, Cleveland Ohio, over gegevens omtrent de Europese handel met Spaans Amerika, die in het Antwerpse stadsarchief berusten onder de papieren van de Insolvente Boedelskamer. Zij zijn afkomstig van Balthazar Andrea de Moucheron en Louis Perez de Baron, Louis Clarisse en zijn familie en Jan en Chrysostomos van Immerseel en hun familie. De auteur geeft geannoteerde lijs ten van de bundels stukken, die de meeste gegevens over deze handel bevatten. P. Becquart schreef over Matheo Romero of Matthieu Rosmarin (1575-1647), kapelmeester en componist van Philips III en Philips IV van Spanje, griffier van de orde van het Gulden Vlies; 15 afschriften van archiefstukken van 1584 tot 1630 zijn als bijlage aan dit artikel toegevoegd. De kapel van de Engelsen te Brugge, 1344-1563, waar Sint Thomas Becket, aartsbisschop van Kantelberg werd vereerd, wordt aan de hand van oorkonden uit 1344, 1438 en 1452 be handeld door Jos. Maréchal. G. Despy publiceert een fragment van een be grafenisregister uit de 14e eeuw, afkomstig van de abdij van La Ramée. Uit het staatsarchief te Bergen, familiearchief van Croy, komt het bericht over het veertiende kapittel van het Gulden Vlies, in mei 1481 te 'sHertogenbosch ge houden, dat G. Wymans hier in het licht geeft. -Robert Wellens geeft een chro nologische en analytische lijst van 134 stukken, die tussen 1523 en 1586 uitgin gen van de Staten-Generaal en werden ingeschreven in de registers van de raad der stad Bergen. Anne-Marie Pagnoul wijdt een artikel aan het in 1773 door Maria Theresia gestichte Bureau des Archives, waarin de Limburger Jean-Bap- tiste comte de Wynants als Directeur-général des Archives des Pays-Bas de lei ding had. Het laatste opstel in deze aflevering is van R. Darquenne en be handelt de circulatie der Franse assignaten in Henegouwen in 1794. Ver slagen van vergaderingen, kroniek, boekbesprekingen, in memoriam Théodore Heyse, J. A. Versteylen en Auguste Vincent en ledenlijst vullen de tweede helft. Bij de boekbesprekingen worden uit Nederland behandeld de inventarissen van het oud- en het nieuw-archief van Weert door J. Th. H. de Win en J. Henkens en de jaargang 1962 van het Archievenblad. J. H. v. d. HO Het was geen drukfout, dat in Ned. Archievenblad 1964 op blz. 83 vermeld is, dat het S. A. Argiefblad/S. A. Archives Journal voor het eerst verscheen in 1949. Dat we in 1963 aan nr. 5 toe zijn, komt, omdat eerst in 1960 bij de oprichting van de Zuid-Afrikaanse vereniging van archivarissen nr. 2 verscheen. Daarna volgde ieder jaar een aflevering. Die van 1963 begint met een redactioneel arti- 1 Ook de titel is nu tweetalig volgens het door F. de Vrieze op 11 maart 1962 gedane voorstel. De conservators der musea zijn na hun aansluiting bij de Association des Musées de Belgique uit de titel verdwenen. [63]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 35