Centraal register van familiearchieven De hieronder gepubliceerde circulaire is in de maanden april en mei 1965 aan ca 5000 adressen gezonden, maar zal niet iedere belangstellende hebben bereikt. Wie advies kan geven over personen, die in aanmerking komen voor een circu laire, of wie over gegevens beschikt betreffende 'familiearchieven', wordt vrien delijk verzocht dit te berichten aan het Centraal Register van Familiearchieven Drift 27, Utrecht. Ook persoonlijke archieven, brievencollecties en andere kleinere verzamelingen komen in aanmerking om geregistreerd te worden. E. P. Polak-de Booy Den Haag, maart 1965 Aan de leden van het Historisch Genootschap, Aan de leden van het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Geslacht en Wapenkunde, Aan de vrienden van het Centraal Bureau voor de Genealogie, Aan de leden van de Nederlandse Genealogische Vereniging en aan allen, die belang stellen in het hieronder beschreven onderzoek: Hoeveel oorkonden, akten, brieven, eigendomsbewijzen, dagboeken, kasboeken en andere stukken uit vroeger dagen in Nederland nog bij de afstammelingen van de oorspronkelijke eigenaars berusten, is niet bij benadering te zeggen. Helaas leert de ervaring, dat deze papieren niet steeds de eervolle plaats innemen, die hun toekomt, en door boedelscheiding, verhuizing of kleiner gaan wonen soms dreigen verloren te gaan. Een dergelijk verlies is nooit te herstellen. Juist deze familiepapieren verschaf fen gegevens voor onze geschiedschrijving, die de officiële stukken niet of nau welijks kunnen bieden. Dit geldt niet alleen voor brieven en dagboeken, maar eveneens voor kasboeken, kwitanties en andere papieren, die in de tijd van hun ontstaan relatief onbelangrijk schenen. Belangrijk is ook het verband; een fami liearchief, dat onder erfgenamen verdeeld is, heeft een groot deel van zijn waarde verloren, vooral wanneer niet meer bekend is, waar de verschillende delen van dit archief zijn gebleven. Indertijd heeft het Historisch Genootschap te Utrecht een eerste stap gedaan om de leemte in onze kennis over familiepapieren aan te vullen. Bij het Algemeen Rijksarchief is thans een chartermeester aangesteld, mevrouw drs. E. P Polak- de Booy, die tot taak heeft zich met de voortzetting van het onderzoek bezig te [50] houden, waarbij zij dankbaar gebruik kan maken van de door genoemd Genoot schap verzamelde gegevens. Zij heeft haar zetel in het centraal gelegen Utrecht en zal een register aanleggen en bijhouden van alle verzamelingen van familie papieren, zowel in openbaar als in particulier bezit. Daarnaast zal zij desgewenst assistentie verlenen aan eigenaren van particuliere collecties, die problemen heb ben ten aanzien van hun verzamelingen. Met de voortzetting van dit onderzoek heeft zij reeds een begin gemaakt; bij alle archiefdepots, musea, verenigingen enz. wordt navraag gedaan naar de aan wezigheid van 'familiearchieven', en zo nodig worden deze archieven daarna ter plaatse onderzocht en de gegevens in een kaartsysteem genoteerd. Het zal uiter aard jaren duren, alvorens de aldus verzamelde gegevens aanspraak kunnen maken op enige volledigheid. Voor het verkrijgen van gegevens over archieven in particulier bezit behoeft zij Uw medewerking en dit is de reden, dat U deze circulaire ontvangt. U kunt aan dit onderzoek medewerken door als eigenaar van een collectie als hierboven be doeld bijgaand enquêteformulier in te vullen en toe te zenden aan mevrouw E. P. Polak- de Booy, Drift 27, Utrecht. Het is wellicht goed hier nadrukkelijk te verklaren, dat het genszins de bedoe ling is het eigendomsrecht van de archiefeigenaars aan te tasten. Zo nodig zal rekening worden gehouden met de wens het bestaan van Uw archief voorlopig voor derden geheim te houden. Voor Uw medewerking bij dit onderzoek betuig ik U bij voorbaat mijn grote erkentelijkheid. Mr. H. Hardenberg Algemeen Rijksarchivaris Enquêteformulier betreffende Familiearchieven Naam, voornamen en adres van de eigenaar of eigenares: Plaats, waar het archief is onderge bracht: Korte inhoudsopgave van het archief (boedelpapieren; ambtelijke stukken; correspondenties etc.) Families, waar het archief voorname lijk betrekking op heeft: Is een inventaris aanwezig? Gedrukt of in handschrift? Bent U bereid inzage van Uw ar chief te verlenen ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek? Verlangt U een inventarisatie of be schrijving van Uw archief? Opmerkingen: [51]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 29