daad bijzonder slechts zijn om het nog maar zeer zwak uit te drukken. Spreker gelooft echter niet, dat in dit verband van 'levensgevaar' kan worden gesproken. Het is echter een onmogelijke toestand, wanneer men bij wijze van spreken ge bukt onder steunbalken aan zijn bureau moet zitten. Het is bijzonder ergerlijk, dat de archieven van de negentiende eeuw in een dergelijke ruimte zijn opge slagen. Spreker sluit zich gaarne aan bij de opmerkingen, die zijn gemaakt over de ar chieven van de Nederlands Hervormde Gemeente. De Gemeente heeft overigens nog meer archieven tot haar beschikking gekregen. De mogelijkheid om archie ven op te bergen is door de totstandkoming van de nieuwe afdeling natuurlijk bevorderd. De nieuwe depotafdeling kan alle archieven bevatten en biedt ruimte voor de als het ware natuurlijke uitbreiding van de archieven. Spreker stelt zich voor, dat, hoewel hij er nog niet naar heeft geïnformeerd, het archief van de Nederlands Hervormde Gemeente in het nieuwe depot zal worden ondergebracht7. Het is natuurlijk niet praktisch, de archieven, waarmede moet worden gewerkt en die bijvoorbeeld in het gebouw aan de Herenmarkt zijn ondergebracht, naar el ders te verplaatsen en het personeel in het gebouw te behouden. Het is bekend, dat de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid sedert enige tijd weigert, aanvragen inzake overheidsgebouwen in behandeling te nemen. Alle aandacht moet worden geschonken aan de woningbouw, maar er zijn besprekingen gaande over de vraag, hoe een en ander verder moet worden geregeld. Degenen, die werkzaam zijn in de kantorenbouw, kan men niet zo maar overhevelen naar de woningbouw. Er wordt over gesproken, maar intussen is het nog niet mogelijk, een bouwvergunning te verkrijgen. De Raad kan er echter van verzekerd zijn, dat, wanneer er een nieuwe Minister is of de demissionaire Minister weer in func tie is, deze zaak zal worden aangepakt. Na het indienen van de aanvrage om een bouwvergunning moeten de plannen op tafel worden gelegd. In verband met drukke werkzaamheden van de Dienst der Publieke Werken heeft het gereedmaken van de plannen enige vertraging ondervonden. Op het ogenblik is echter toch geen vergunning te verkrijgen. (De heer Smits:) Met het oog op hetgeen de Voorzitter heeft opgemerkt, herin nert spreker aan een uitlating van een zeer geacht raadslid, dat eraan twijfelde, of de kosten, die door de Gemeente worden gemaakt ten behoeve van het Ge meentearchief, wel verantwoord zijn. In eerste termijn heeft spreker er reeds op gewezen, dat dit zeer zeker het geval is. Economisch gezien is het voor de ge meente Amsterdam van groot belang, dat zij over een eigen archief beschikt, omdat zij dan gemakkelijk bepaalde navorsingswerkzaamheden kan doen verrich ten, waarvoor zij zich niet tot andere instanties heeft te wenden. Spreker stelt prijs op het oordeel van de Voorzitter in dezen. De Voorzitter herinnert eraan, dat hij gisteren reeds is ingegaan op de vraag, 7 Dit is inmiddels gebeurd. [46] of een archief wel enig nut heeft. Spreker heeft toen onder meer gewezen op het feit, dat er een Archiefwet bestaat. De heer Smits heeft hem echter in de gelegen heid gesteld, nogmaals te onderstrepen, dat een archief, afgezien van de wettelijke noodzaak ervan, ook om praktische redenen van groot belang is. De hoofdzaak van het desbetreffende personeel is, ervoor te zorgen, dat de archieven van het Gemeentebestuur behoorlijk in stand worden gehouden en dat datgene wordt uit gezift, wat op den duur niet meer nodig is. Het is dus gewoon een archief voor de lopende zaken van het Gemeentebestuur. Sommigen hebben het idee, dat het alleen gaat om het bewaren van oude papieren en dat een archief een soort van museum is. Wat dit betreft is het voor Amsterdam zeker niet onbelangrijk, maar de hoofdzaak is, dat het Archief voor de gang van zaken in de Gemeente nood zakelijk is. Beschikte zij niet over een groot Archief, dan zouden de vele stukken bij de diensten en bedrijven moeten worden bewaard, hetgeen ingevolge de Ar chiefwet niet is toegestaan, en zouden de daaraan verbonden werkzaamheden toch ook kosten met zich brengen. Het werk, dat door het archiefpersoneel wordt ver richt spreker denkt in dit verband bijvoorbeeld aan mej. dr. Van Eeghen en dr. Hart om over anderen niet te spreken is voor de historie van Amsterdam van groot belang en daardoor ook voor haar imago. [47]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 27