- mill ringsvorm dan waarin de vrij algemene artikelen van de Declaration voorzagen. Hoeveel macht moest de centrale regering gegeven worden, hoeveel afgevaardig den naar het Congress konden iedere staat worden toegekend en hoe zouden deze gekozen worden, direct door het volk of door de wetgevende macht in de afzon derlijke staten? Als een model van samenwerkend staatsmanschap en de kunst van het compromis kwam dan in 1787 de Constitution tot stand, met het trotse begin: 'We the People of the United States, in order to form a more perfect union, establish Justice, insure domestic Tranquillity, provide for the common defense, promote the general welfare, and secure the Blessings of Liberty to our selves and our Posterity, do ordain and establish this Constitution for the United States of America', (volgen twee zeer lange en vijf korte artikelen). Tijdens de debatten over de aanneming legde de oppositie er de nadruk op dat de Constitution de weg opende naar tyrannie door het centrale landsbestuur. De britse schending van de rechten der burgers voor en gedurende de revolutie lag nog vers in de herinnering. De Declaration of Independence, gebaseerd op de idee van een contract social tussen het volk en de regering, was gevolgd door een zwak gouvernement onder de Articles of Confederation. Als reactie daarop was de slinger doorgeslagen naar een sterk centraal gezag, uitgestippeld in de Con stitution. Als tegenwicht behoorden de rechten van het volk, van de individuele burger veilig gesteld te worden: the Bill of Rights, die op het eerste congres van de Verenigde Staten 1789 tot stand kwam. Vrijheid van godsdienst, woord, pers en vergadering: het recht wapens in bezit te hebben en te dragen; niemand zal beroofd worden van leven, vrijheid of eigendom zonder behoorlijke vorm van proces; recht op snelle en openbare berechting door een onpartijdige jury; geen onderzoek of inbeslagneming zonder reden: dit zijn in verkorte vorm de voor naamste artikelen van de Bill of Rights. Voortreffelijke vrijheden en rechten met de mogelijkheid in het tegendeel te verkeren1. Habent sua fata libelli. Van de drie grote documenten waarover hier iets mee gedeeld werd kan hetzelfde gezegd worden. De Declaration of Independence was van 1776 tot 1789 onder de hoede van de Secretaris van het Continental Congress en werd met het congress meer dan eens verplaatst. Ook de Constitution was, sedert 1787, in bewaring bij dezelfde functionaris. Van Philadelphia waar de Constitution Convention bijeengekomen was, verhuis de zij naar New York, de zetel van het Congress. In 1789, toen onder het nieuwe federale gouvernement het Department of State gecreëerd werd, werd bepaald 1 Er zouden heel wat minder moorden in Amerika plaats hebben als niet ieder zich zonder enige moeite in het geoorloofde bezit van een vuurwapen kon stellen. Corruptie in regeringskringen en klassejusticie zijn daar geen onbekende zaken. De persvrijheid houdt geenszins stil bij het punt waar naar onze begrippen iemands privacy allang ge ëerbiedigd had moeten zijn. [38] The Shrine'in de tentoonstellingshal van de vrijheidscharters. Foto National archives, U.S.

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 23