reeds bij de administratieve instanties of later in de archiefbewaarplaats, volgens een bepaald plan bijeen gevoegde en geordende archiefbescheiden, afkomstig uit verschillende archieven, dus van verschillende 'herkomst'. Wij hebben er voor zover ik weet géén nederlands woord voor en in 'Elseviers Lexicon of Archiveter- minology' komt het niet voor. De nederlandse vertaling van de 'Vragenlijst' van Papritz zegt: gemengde entsiteiten'. Papritz onderscheidt vijf categoriëen van 'Mischfonds'. 1 'Mischfonds', die op grond van de bevoegdheden der bestuursinstelling, waar toe zij behoren, en op grond van de bestuursorganisatie werden gevormd. In deze categorie onderscheidt hij: a 'Mischfonds', die voor zogenaamde 'Relro-acta' ontstaan. Bij reorganisatie van het bestuur, bij veranderingen van bevoegdheden, bij opheffing van oude of oprichting van nieuwe overheidsinstellingen moet noodzakelijkerwijze de instelling, die voordien diezelfde bevoegdheid uitoefende, aan zijn opvolger die archiefbescheiden overdragen, die deze voor de afwikkeling van de lopende zaken nodig heeft. Deze noodzakelijkheid is één der oorzaken van de incon gruentie tussen archief en 'Schriftgutkörper'; zij geeft er dikwijls aanleiding toe hele archieven of 'Schriftkörper' te verenigen en géén genoegen te nemen met het overnemen van de onmisbare retro-acta. Uit de antwoorden op de vragenlijst van Papritz blijkt: dat bij de ordening dezer archieven op verschillende wijze met de retro-acta wordt gehandeld. In de regel worden zij gelaten in het archief van de opvolgende bestuursinstel ling: soms echter alleen dan wanneer zij in het archief van deze instelling verder zijn uitgegroeid; niet gekontinueerde retroacta worden dan naar de instelling, waaruit zij afkomstig waren, teruggebracht. In sommige landen acht men het van weinig belang, waar de retro-acta worden bewaard, maar verlangt men dat zij in ieder geval genoemd en beschreven worden in de inventaris van alle archieven, waarin zij administratief gecontinueerd werden ('organischer Anwuchs erlebten', zegt Papritz). Nederlandse voorbeelden van dit soort 'Mischfonds' zijn de archieven van verschillende departementen van algemeen bestuur, die door afsplitsing van afdelingen uit oudere departemen ten zijn voortgekomen. b 'Mischfonds' gevormd uit archiefbescheiden afkomstig van verschillende over heidsinstellingen met nauw verwante bevoegdheden, die naast of na elkaar hebben bestaan, soms afkomstig uit een héél bestuursdistrict. Op deze wijze werden hele archieven of 'Schriftgutkörper' met elkaar verenigd. Deze ver eniging vond gewoonlijk plaats in de administratieve periode dezer archieven op last van de overheidsbesturen. Een nogal schokkend nederlands voorbeeld van deze groep vormen de ar chieven van de Posterijen. Deze werden tegen het einde der dertigen jaren, voorzover zij dateerden van vóór 1900, vanuit de kantoren in alle districten in het hele land overgebracht naar het Centrale Archief van het Hoofdbe stuur in Den Haag; dit blijkt uit een artikel van W. Brandjes in het 'Tijd- schrift voor Efficiëntie en Documentatie' (T.E.D.) jrg. 34 (1964) nr. 10 ser. 564. 'Deze vaak als stoffige en overbodige ballast beschouwde stukken, zo deelt hij mee, werden op gezette tijden door de op het centraal archief aan wezige deskundigen beoordeeld op vernietiging, waardoor de omvang tot de kleinst mogelijke proportie werd teruggebracht en de toegankelijkheid van de te bewaren gedeelten aanmerkelijk werd verhoogd'. Wie weet wat ons te wachten staat! In ieder geval vormen deze restanten een Mischfonds 'mehrerer Provenienz-stellen mit nahe verwandter Kompetenz'. 2 'Mischfonds', die niet bij de bestuursinstellingen zelf, maar pas later in de archiefbewaarplaats op grond van het pertinentie-beginsel volgens een alge meen plan van ordening werden gevormd. Volgens het pertinentie-beginsel werden zoals U weet, bij de herordening van archieven de bestanddelen ongeacht hun bestemming en herkomst geordend vol gens de onderwerpen, waarop zij betrekking hebben. Dit heeft in vroegere tijd zeer vaak plaats gevonden. Overbekend is, dat dit beginsel in de Archives Natio nals te Parijs werd toegepast, vóórdat in 1841 het 'respect des fonds' het her- komst-beginsel, voorschrift werd. Alle antwoorden op de vragenlijsten hebben de toepassing van het Pertinentie- beginsel beslist afgewezen, maar zij hebben even duidelijk doen uitkomen, hoe zeer dit vroeger toegepaste beginsel ook nog in onze tijd de feitelijke toestand in vele archiefbewaarplaatsen bepaald, vooral voorzover het betreft de oude grote archieven der hoogste bestuursinstellingen; zo b.v. behalve in de Archives-natio- nales te Parijs, ook in het Algemeine Staatsarchiv te Mlinchen. 3 'Mischfonds', die pas in de archiefbewaarplaats 'nach dem Selektverfahren', d.i. door toepassing van een keuze-systeem zijn ontstaan. Daarbij worden uit verschillende archieven bepaalde soorten van archiefbeschei den gelicht en met elkaar tot een kunstmatig geheel verenigd; de archieven, waar uit zij afkomstig zijn blijven in de beknotte vorm verder bestaan, in zeldzame gevallen blijft geen rest over. Dit selektiesysteem ('Selektverfahren') wordt op veelsoortige wijze toegepast: a De meest voorkomende vorm is deze, dat gelijksoortige archiefbescheiden aan de archieven ontnomen en tot zelfstandige afdelingen worden verenigd b.v. kadastrale leggers, cijnsboeken, belastingkohieren, kerkelijke rekeningen, protokollen, personele bundels ('persoons-dossiers'), enz.; deze selektie wordt volgens Papritz bevorderd door de gelijksoortigheid der geselecteerde beschei den en door de geringere binding van dit soort bescheiden aan het archief waaruit zij stammen, b De selectie wordt ook vaak gebaseerd op de pertinentie, de onderwerpen dus waarop de geselecteerde archiefbescheiden betrekking hebben. Soms is de geografische pertinentie maatgevend: alle archiefbescheiden die op een be paald staatsrechtelijke gebied of op de gemeenten uit een bepaald gebied be trekking hebben worden verenigd. Soms ook betreft de selektie bepaalde per sonen. [29] [28]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 18